Scenariusz zajęć przeprowadzonych metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne w grupie 5-6 latków.
Temat : „Wesołe zabawy” -ćwiczymy razem.
Cele ogólne :
wspomaganie rozwoju psychoruchowego dziecka
kształtowanie poczucia bezpieczeństwa, akceptacji samego siebie
integrowanie się z grupą
wyczucie własnego ciała
rozwijanie sprawności ruchowej
kształtowanie pozytywnych odczuć w kontakcie z innym dzieckiem
Cele operacyjne ( dziecko ) :
- kontroluje własne zachowania
współdziała w grupie
swobodnie wykonuje postawione przed nim zadania
współpracuje z partnerem
akceptuje siebie i innych
bezpiecznie zachowuje się podczas ćwiczeń
odczuwa radość ze wspólnej zabawy
Forma - zajęcie z całą grupą
Metoda - metoda Ruchu Rozwijającego W. Sherborne
Środki dydaktyczne - magnetofon, płytka CD „ Muzyka relaksacyjna”
Literatura :
Program ABC XX ...I wieku - A. Łady - Grodzickiej
Ruch rozwijający dla dzieci - W. Sherborne
Metoda W. Sherborne w terapii i wspomaganiu rozwoju dziecka - M. Bogdanowicz, M. Przysnyska
Przebieg :
Powitanie : dzieci witają się różnymi częściami ciała : łokciami, kolanami, głowami, barkami itd.
Ćwiczenia prowadzące do wyczucia własnego ciała :
leżenie na plecach i jazda na podłodze
ślizganie się na brzuchu po podłodze
siedząc - kręcenie się w kółko na pośladkach
turlanie się po podłodze
chodzenie i bieganie na sztywnych nogach
maszerowanie z podnoszeniem kolan
3 .Ćwiczenia z partnerem :
„ Mosty `' - jedno dziecko robi mostek, a drugie dziecko przechodzi wokół, nad, pod
„ Paczka” - jedno dziecko zwija się w kłębek, mocno splata dłonie, a współćwiczący próbuje rozwiązać paczkę
„ Ciężar” - jedno dziecko leży nieruchomo na brzuchu na podłodze, a drugie stara się je przewrócić na plecy lub poruszyć
„ Huśtawka” - dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym twarzą odwrócone do siebie trzymając się za dłonie, jedno dziecko huśta drugie
„ Waga” - dzieci stoją naprzeciw siebie i chwytają się za ręce, wykonują na przemian przysiady
„ Przepychanki” - dzieci siedzą w siadzie odwrócone do siebie plecami i przepychają się
Ćwiczenia wyciszające - dzieci kładą się na plecach, zamykają oczy, słuchają muzyki relaksacyjnej.
Ćwiczenia w czwórkach :
- „ Kołysanka” - troje dzieci wykonuje klęk podparty w rzędzie, a czwarte kładzie się na plecach i jest kołysane
Ćwiczenia w grupie :
„ Zwijamy dywan” - dzieci kładą się ciasno na podłodze jedno obok drugiego.
Pierwsze dziecko kładzie się na dywanik i turla się po nim, aż do końca dywanu, następne dziecko itp.
7. Pożegnanie w kręgu - „ Iskierka” uścisk dłoni.