Procesy integracyjne i dezintegracyjne Świata, Nauki o Ziemi, Geografia, Metodyka - konspekty geografia


KONSPEKT

Temat: Procesy integracji i dezintegracji politycznej oraz gospodarczej w świecie

Klasa 1 kucharska (zawodowa)

CELE OPERACYJNE:
Wiadomości
Poziom A
Zapamiętywanie (identyfikacja)
- Uczeń potrafi definiować pojęcia: integracja; dezintegracja.
- Uczeń potrafi wymienić: przykłady organizacji integracyjnych i dezintegracyjnych we współczesnym świecie; podstawowe zadania poszczególnych organizacji integracyjnych.
Poziom B
Rozumienie (rozpoznawanie)
- Uczeń potrafi wykazać różnice: pomiędzy dezintegracją, a integracją.
- Uczeń potrafi wyjaśnić: przyczyny oraz skutki procesów integracyjnych i dezintegracyjnych zachodzących we współczesnym świecie.

Umiejętności
Poziom C
Działanie w sytuacjach typowych
- Uczeń potrafi zaprojektować: działania jakie należy podjąć, aby maksymalnie wykorzystać fundusze płynące z Unii Europejskiej dla rozwoju swojej miejscowości.
Poziom D
Działanie w sytuacjach problemowych
- Uczeń potrafi wskazać: na mapie świata przykłady procesów integracji i dezintegracji zachodzących we współczesnym świecie.
- Uczeń potrafi zaplanować: działania, jakie powinny podjąć władze gminy będącej miejscem jego zamieszkania, aby mogły uzyskać fundusze z Unii Europejskiej.

FORMY PRACY:
- wykład, pogadanka
- praca z podręcznikiem i mapą

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- podręcznik
- mapa ścienna

TOK LEKCJI:
1. Przywitanie.
2. Sprawy organizacyjne (sprawdzenie obecności).
3. Przypomnienie najistotniejszych treści z poprzedniej lekcji (temat ?->).
4. Podanie tematu lekcji i objaśnienie celów lekcji.
5. Zapoznanie uczniów przez nauczyciela przy użyciu mapy z przykładami integracji na Świecie.
6. Czytanie przez uczniów fragmentu z podręcznika dotyczącego pojęcia integracja.
7. Wyjaśnienie przez nauczyciela po dyskusji z uczniami pojęcia integracja w oparciu o przeczytany przez nich wcześniej fragment z podręcznika.

8. Zapoznanie uczniów przez nauczyciela przy użyciu mapy z przykładami dezintegracji.

9. Czytanie przez uczniów fragmentu z podręcznika dotyczącego pojęcia dezintegracja.
10. Wyjaśnienie przez nauczyciela po dyskusji z uczniami pojęcia dezintegracja w oparciu o przeczytany przez nich wcześniej fragment z podręcznika.
11. Podanie notatki (załącznik nr 1).

(12). Wykonanie przez uczniów zadania z zakresu Matury z Geografii dotyczącego organizacji integracyjnych (załącznik nr 2).
13. Podsumowanie zajęć.

14. Podanie zadania domowego (załącznik nr 3).

ZAŁĄCZNIK NR 1
1. Pojęcie integracja.

2. Przykłady organizacji integracyjnych:
a. Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)
b. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD)
c. Organizacja Paktu Północnoatlantyckiego (NATO)
d. Unia Europejska (UE)
e. Środkowoeuropejskie Porozumienie o Wolnym Handlu (CEFTA)
f. Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu (EFTA)
g. Wspólnota Niepodległych Państw (WNP)
h. Liga Państw Arabskich
i. Organizacja Jedności Afrykańskiej (OJA) i Unia Afrykańska (UA)
j. Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC)
k. Północnoamerykańska Strefa Wolnego Handlu (NAFTA)
l. Pakt Andyjski

3. Pojęcie dezintegracja.
4. Przykłady dezintegracji:
a. rozpad ZSRR na 15 niepodległych państw
b. rozpad Czechosłowacji na 2 niepodległe państwa
c. rozpad Jugosławii na 5 niepodległych państw
d. rozpad Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG)

ZAŁĄCZNIK NR 2
Zadanie
Przyporządkuj zapisanym w tabeli zadaniom organizacji właściwe nazwy: CEFTA, NATO, ONZ, UE, OPEC.

L.p.

Zadanie

Organizacja

1.

współpraca w celu utrzymania pokoju na świecie, koordynowanie współpracy międzynarodowej w różnych dziedzinach (np. wyżywienia, pomocy dzieciom itp.)

 NATO

2.

ujednolicenie polityki w odniesieniu do produkcji i zbytu ropy naftowej przez ustalenie limitów wydobycia i cen

 OPEC

3.

uaktywnienie wymiany handlowej w rejonie niektórych państw dawnego bloku socjalistycznego, znoszenie ceł i innych barier, wspólna polityka zabezpieczeń przed konkurencją z zewnątrz

 CEFTA

4.

utworzenie jednolitego organizmu gospodarczego ze swobodnym przepływem kapitału, siły roboczej, towarów; wspólna polityka pieniężna i fiskalna

 UE


ZAŁĄCZNIK NR 3
Zadanie domowe
Wyjaśnij nazwy i cele działalności następujących agend ONZ: UNESCO, FAO, WHO, MFW.


