![]() | Pobierz cały dokument scenariusz.zajec.obserwowanych.dla.klasy.ii.b.doc Rozmiar 35 KB |
Scenariusz zajęć obserwowanych dla klasy II B
LUTY
Blok tematyczny: Sporty i zabawy zimowe
Temat dnia: Dzień z Adamem Małyszem
Cele:
Dziecko:
Poznaje postaci sławnych sportowców, w tym Adama Małysza na podstawie zgromadzonych informacji
Potrafi przeczytać informacje o Adamie Małyszu oraz wywiad z podziałem na role
Potrafi wskazać zależności między uprawianiem sportów zimowych a zachowaniem zdrowia
Podporządkowuje przymiotniki do odpowiednich rzeczowników
Poznaje bezpieczne sposoby uprawiania sportów zimowych
Tworzy rozkład dnia wzorowego sportowca
Mnoży liczby przez 2 i 3 w zakresie 30.
Metody: praca z tekstem, rozmowa, obserwacja
Formy: indywidualna, grupowa
Pomoce dydaktyczne: podręcznik, karty pracy, piłka, dowolna maskotka, napis „Sport to zdrowie”, ilustracje i artykuły prasowe o Adamie Małyszu, rozsypani wyrazowe.
Przebieg zajęć:
Zainteresowanie tematyk zajęć „Sport to zdrowie”. Dzieci siedzą w kręgu, nauczyciel podaje maskotkę dziecku siedzącemu obok i mówi: „Sport to…”. Zadaniem wybranego dziecka jest dokończenie zdania. Wybrane dziecko podaje maskotkę swojemu sąsiadowi, który wymyśla swoje zakończenie zdania (propozycje dzieci mogą się powtarzać). Dzieci kolejno podaja maskotkę dalej, aż wszystkie dzieci będą maiły możliwość dokończenia zdania. Nauczyciel zwraca uwagę dzieci na propozycje najczęściej powtarzające się. Wiesza na tablicy napis „Sport to zdrowie”.
Rozmowa na temat „znaczenie uprawiania sportów zimowych dla zachowania zdrowia”. Dzieci pozostają w kręgu. Czytają napis: „Sport to zdrowie” i swobodnie wypowiadają się na jego temat. Odpowiadają na pytania: co to jest zdrowie? Co nam może zapewnić dobre zdrowie? Co to jest sport? Które dyscypliny sportowe najbardziej wam się podobają i dlaczego? Jakie sporty uprawicie? W jaki sposób korzystacie zimą ze śnieg i lodu?
Rozwiązywanie problemu „Znani i sławni polscy sportowcy”. Nauczyciel inspiruje dzieci do swobodnych wypowiedzi, stawiając pytania problemowe: - Jakich polskich sportowców znacie i jakie dyscypliny sportowe oni uprawiają? - Którego sportowca najbardziej podziwiacie i dlaczego? Dzieci podają swoje propozycje (nazwisko i dyscyplina sportowa). Wypowiadają się na ich temat. Wskazują tych, którzy uprawiają zimowe dyscypliny sportowe. Nauczyciel zwraca uwagę na postać Adama Małysza.
Poznawanie postaci Adama Małysza na podstawie zgromadzonych ilustracji, artykułów prasowych i informacji Poli. Dzieci czytają informacje i wypowiadają się na ich temat, odwołując się do swoich doświadczeń.
![]() | Pobierz cały dokument scenariusz.zajec.obserwowanych.dla.klasy.ii.b.doc rozmiar 35 KB |