KONSPEKT ZAJĘĆ DLA GRUPY PRZEDSZKOLNEJ DZIECI 6 - LETNICH Z OKAZJI DNIA ZIEMI
Co roku 22 kwietnia, na całym świecie obchodzone jest uroczyście wyjątkowe święto - Międzynarodowy Dzień Ziemi. Tego dnia szczególnie powinniśmy pomyśleć o tym, jak chronić nasz wspólny dom - ZIEMIĘ! Warto zastanowić się, jak pomóc naszej planecie, aby ten wspólny dom był zdrowy, piękny i czysty. Bo jak powiedziała poetka:
„Niech skacze pasikonik,
niech świerszczyk w trawie dzwoni...
Dla nich kwitnie łąka, dla nich rośnie las.
Ja i ty - żyję tylko raz...”
M. Buczkówna „Tylko raz”, fragm.
Świadomość ekologiczną warto wyrabiać już u przedszkolaków, bo „czym skorupka za młodu nasiąknie...”
Cele ogólne zajęcia:
Uświadomienie sobie, jakie niebezpieczeństwo grozi środowisku naturalnemu ze strony człowieka (pożary lasów, zatrucie wody i powietrza, zaśmiecanie);
Zapoznanie z globusem, rozpoznawanie, w jaki sposób zaznaczone są lądy i wody. Odnajdywanie na globusie kontynentów, mórz i oceanów;
Rozwijanie troski o obecną i przyszłą jakość życia na Ziemi:
nabywanie opiekuńczego stosunku do świata roślin i zwierząt,
rozumienie potrzeby i konieczności dbania o życie na Ziemi,
kształtowanie umiejętności mądrego i odpowiedzialnego współżycia człowieka z przyrodą,
wyjaśnienie pojęcia „ekologia”.
Cele szczegółowe - dziecko:
potrafi: rozwiązać różnego rodzaju zagadki oraz krzyżówkę, ułożyć puzzle;
szybko i właściwie reaguje na sygnały i polecenia;
uważnie słucha i analizuje treść wierszy oraz treść ilustracji, potrafi wypowiedzieć się na ich temat;
wie, co oznacza słowo „ekologia”;
potrafi ze zrozumieniem dokończyć zdania;
posiada orientację w przestrzeni: wie, gdzie jest strona lewa, prawa oraz góra i dół;
potrafi naśladować w zabawie zachowanie roślin i zwierząt;
rozpoznaje i nazywa zwierzęta leśne;
potrafi przeczytać zdania;
potrafi przedstawić za pomocą rysunku - „co dobre, a co złe dla przyrody”.
Pomoce:
zielone listki z papieru samoprzylepnego dla każdego dziecka;
wyrazy będące rozwiązaniem krzyżówki: zielony, dzik, morze, marzec, śmieci, las;
globus;
wiersz Cz. Janczarskiego pt. „Ziemia rodzinna” oraz ilustracja do wiersza;
plansze przedstawiające zagrożenia dla środowiska;
puzzle z wyrazem „ekologia”;
koperty z listami od zwierząt i roślin zaadresowane do grupy przedszkolaków, oznaczone cyframi 1 - 4 umieszczone w czterech rogach tablicy;
sylwety zwierząt leśnych wycięte z białego kartonu (wiewiórka, zając, lis, jeż, sarna);
paski papieru ze zdaniami do przeczytania przez dzieci(zdania te są apelem dzieci do dorosłych);
kartki formatu A3 przedzielone na pół, z narysowanymi drzewami - wesołym i smutnym dla każdego dziecka;
nagranie muzyki relaksacyjnej np. „Głosy przyrody”.
Przebieg zajęć:
Uwaga! Każde dziecko przychodząc rano do przedszkola otrzymuje zielony listek wycięty z papieru samoprzylepnego, który przyczepia sobie do bluzeczki.
Powitanie dzieci oraz zabawa integrująca grupę „Iskierka przyjaźni”. Stoimy w kręgu trzymając się za ręce, wskazana osoba rozpoczyna zabawę mówiąc - „Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech powróci do mych rąk”, kolejno delikatnie uciskamy rękę osoby stojącej obok, gdy „iskierka” powróci osoba wskazana mówi - „iskierka powróciła, zabawę zakończyła”.
Zabawa „Grasz w zielone?”
- Grasz w zielone?
- Gram!
- Masz zielone?
- Mam!
Siedząc w kręgu każde dziecko wypowiada kolejno tekst rymowanki, przy słowie „mam” kładzie rękę na przyklejonym do ubrania zielonym listku i mówi: „zielony listek i zielony ...( tu dzieci podają według własnego pomysłu: ogórek, sałata, kapusta, drzewo ,żaba, łąka, ogród, agrest, oczy...itd. Pomysłów nie wolno powtarzać).
O czym dziś będziemy rozmawiać? Dowiemy się rozwiązując krzyżówkę,
zaznaczone na zielony kolor litery czytane z góry na dół dadzą nam rozwiązanie:
Ulubiony kolor wiosny... (zielony);
On jest dziki, on jest zły, on ma bardzo ostre kły!...(dzik);
... Bałtyckie (morze);
W tym miesiącu rozpoczyna się wiosna...(marzec);
Wyrzucaj je zawsze do kosza...(śmieci);
Mówi się o nim, że to dom zwierząt... (las)
Dzieci odczytują hasło: ziemia. Wyjaśniamy im, że dziś ziemia ma swoje
święto - Święto Ziemi.
Pokaz globusa, wyjaśnienie znaczenia kolorów, wyszukanie kontynentów, oceanów i mórz, odczytanie ich nazw, wskazanie Polski na globusie.
Zabawa orientacyjno - porządkowa „Słońce świeci - deszcz pada”.
Wysłuchanie wiersza pt. „Nasza Ziemia” Cz. Janczarskiego:
Nasza Ziemia
Nasza ziemia jest piękna i najbliższa, bo nasza.
Dobra jak oczy matki, kiedy patrzą na nas.
Tu rośniemy, tu co dzień nas zabawa zaprasza.
Tutaj budzi nas słońce, nasze słońce z rana...
Nasza ziemia nas karmi, daje nam złote ziarno,
wiosną błękit i kwiaty, latem słodkie wiśnie.
Więc kochamy tę ziemię - i piaszczystą i czarną.
Zasypiamy spokojnie, kiedy gwiazda zabłyśnie.
Rozmowa na temat treści wiersza oraz ilustracji do utworu , wyciągnięcie
wniosków, dlaczego Ziemia jest dla nas tak ważna?
Uświadomienie zagrożeń dla Ziemi ze strony człowieka, nauczycielka kolejno odsłania plansze przedstawiające: pożary lasów, ścieki płynące do wód, dymiące kominy, śmieci. Omówienie treści plansz oraz wyciągnięcie wniosków.
Dzieci otrzymują do ułożenia puzzle, odczytują powstały wyraz „ekologia”. Nauczycielka wyjaśnia , że ekologia- jest to nauka zajmująca się ochroną środowiska naturalnego.
Wiecie już, co to jest ekologia, a ekolog to przyjaciel przyrody . Myślę, że wszyscy jesteście przyjaciółmi przyrody i bez problemu uda wam się dokończyć zdania.
PRZYJACIEL PRZYRODY NIE MOŻE:
Zrywać samowolnie...(roślin)
Wycinać...(drzew)
Płoszyć w lesie i parku...(ptaków i zwierząt)
Rozrzucać w lesie i parku...(śmieci)
Rozpalać samowolnie...(ognisk)
Godzić się na...(tu dzieci podają swoje propozycje)
Na tablicy umieszczone są w jej czterech rogach koperty z listami
zaadresowane do przedszkolaków i oznaczone cyframi 1 - 4. Losowanie kopert odbywa się na zasadzie - koperta oznaczona jaką cyfrą znajduje się w lewy górnym rogu tablicy , lewym dolnym itd.
Kolejno otwierane są koperty i odczytywane listy, dzieci odgadują od kogo jest dany list:
(koperta nr 1) Jestem mała. Mieszkam w lasach, parkach, ale i pod płytą chodnikową. Żyjemy w bardzo dużych rodzinach. Bardzo lubimy pracować. Gdy spacerujesz po lesie lub parku, pamiętaj o nas i staraj się nas nie rozdeptać. Wierzę, że ty nie należysz do tych okrutnych ludzi, którzy czasem celowo czy dla zabawy niszczą nasze domy...(mrówka)
(koperta nr 2) Do swojego życia potrzebuję czystej ziemi, słońca i wody. Ale nie wiem dlaczego niektórzy ludzie rzucają wokół mnie różne śmieci, które zasłaniają mi słońce czasem mnie ranią. Czy mógłbyś mnie odnaleźć i pomóc mi?...(roślinka)
(koperta nr 3) Powoli i delikatnie sunę po ziemi, podjadając po drodze liście. Ludzie często moim imieniem określają kogoś, kto wolno wszystko robi. Ale ja się tym wcale nie przejmuję i jestem dumny ze swojego imienia. Mam do was pytanie - dlaczego przez niektórych ludzi kaleczony i deptany? Co takiego zrobiłem, żeby na to zasłużyć?...(ślimak)
(koperta nr 4) Czy wiesz, jaki odczuwam ból, gdy łamiesz moje gałęzie, zrywasz liście oraz ranisz moją korę wycinając na niej ostrym narzędziem różne znaki?...(drzewo)
Pokażcie - jak mrówki budują mrowisko, a teraz, jak powoli rośnie roślinka...
Pokażcie - jak drzewa kołyszą się na wietrze oraz jak dostojnie i wolno, bo przecież dźwiga swój dom na grzbiecie - sunie po trawie ślimak...Dzieci w zabawie ruchowej naśladują zachowanie roślin i zwierząt.
Pokaz wyciętych z białego kartonu sylwet zwierząt leśnych, rozpoznawanie ich po charakterystycznych cechach w wyglądzie, podanie ich nazw: wiewiórka, lis, jeż, sarna, zając.
Zapoznanie dzieci ze znanymi powiedzeniami o zwierzętach:
ZNANE POWIEDZENIA O ZWIERZĘTACH:
Wolny jak ... ptak
Pracowity jak ... mrówka
Wierny jak ... pies
Zwinny jak ... jaszczurka
Odważny jak ... lew
Dumny jak ... paw
Silny jak ... tur
Zdrowy jak ... koń
Mądry jak ... sowa
Odczytanie zdań - apelu do dorosłych, umieszczonych na paskach papieru.
MY DZIECI CHCEMY:
JEŚĆ ZDROWE, SOCZYSTE OWOCE I WARZYWA!
ODPOCZYWAĆ WŚRÓD ZIELENI!
SŁUCHAĆ ŚPIEWU PTAKÓW!
KĄPAĆ SIĘ W CZYSTEJ WODZIE!
ODDYCHAĆ CZYSTYM POWIETRZEM!
Przejście do stolików, rozdanie dzieciom kartek z narysowanymi drzewami
(drzewo smutne i wesołe na jednej kartce). Już wiecie, co dobre, a co złe dla przyrody, spróbujcie to narysować. Nauczycielka włącza nagranie muzyki relaksacyjnej np. „Głosy przyrody”, przy której dzieci tworzą swoje prace.
Omówienie treści prac, zorganizowanie z nich wystawki w szatni dla rodziców.
OPRACOWAŁA MGR JOANNA GRABOWSKA
PRZEDSZKOLE MIEJSKIE NR 3 „POD ŻAGLAMI - FILIA
UL. WYSPIAŃSKIEGO 2
72 - 600 ŚWINOUJŚCIE
1