SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA GRUPY MIESZANEJ
Temat kompleksowy: Jest zima, ubieramy się ciepło
Temat zajęć: Ubrania zimowe i letnie
Data: 18.02.2013r.
Prowadząca: Anna Szymczak
Cel ogólny:
- propagowanie zdrowego trybu życia poprzez podejmowanie działań zapobiegających zmarznięciu i przegrzaniu;
- nazywanie części ciała
Cele szczegółowe:
-zna sposoby odpowiedniego ubrania się do pogody;
- rozumie, dlaczego ubranie stosowne do warunków atmosferycznych jest ważne dla zdrowia;
- posługuje się nazwami ubrań;
- posługuje się pojęciami: para, prawy, lewy;
- orientuje się w schemacie własnego ciała;
- sprawnie posługuje się nożyczkami;
- wysłuchuje głoski w wyrazach;
- dokonuje analizy słuchowej wyrazów;
- rozwiązuje zagadki słuchowe
Metody pracy:
- problemowe
- oglądowe
- pedagogika zabawy
Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna
Podstawa programowa:
- 2, p.4
- 3, p.3
- 4, p.2
- 11, p
- 14, p.3
- 5, p. 4
|
Ad 14, p. 3 |
Ad 5, p. 4 |
Pomoce dydaktyczne: sylweta dziewczynki i chłopca z ubraniami, wiersz D. Gellner ,,Ubranka”,
ilustracje czterech pór roku, tamburyno zagadki, puzzle, szablony sylwety ludzkiej, papier kolorowy, nożyczki, klej
Przebieg zajęć:
1.Dobieramy buty do pary - zabawa dydaktyczna. Rozmowa na temat potrzeby właściwego ustawiania butów przed ich założeniem. Posługiwanie się pojęciami: para, prawy, lewy.
2. Zabawa ,, Zimno mi w ...” . Nauczyciel mówi: Zimno mi, zimno mi w ręce... - dzieci pocierają rączkami kolejno wymieniane części ciała.
3.Słuchanie wiersza D. Gellner ,,Ubranka”
Włożymy spodenki
ze srebrnej wełenki,
włożymy szaliczek,
cieplutki i miękki,
włożymy kurteczkę,
włożymy czapeczkę
i zaraz pójdziemy
na srebrną wycieczkę.
- A co będzie ze mną? -
zapiszczy sweterek.
I sam sobie pójdzie
na mały spacerek.
Rozmowa na temat wiersza. Jakie ubrania wystąpiły w wierszu? Dla jakiej pory roku charakterystyczne są te ubrania? Jakie mamy pory roku? Jak ubieramy się zimą a jak latem? Dlaczego zimą ubieramy się ciepło? Co może być konsekwencją nieprawidłowego ubioru?
3.Rozwiązywanie zagadek;
Miewa daszek z przodu, chociaż to nie domek.
Chroni przed słońcem i chłodem włożona na głowę. (czapka)
Co to za para czeka w domu w kłębek zwinięta
żebyś ją wreszcie wyjął z kieszeni i nosił na rękach? (rękawiczki)
Małe, średnie i duże lubią piesze podróże
dobrze służy im szczotka, bardzo szkodzą kałuże? (buty)
Kiedy wietrzyk wieje, kiedy śnieżek prószy
nosisz ją na głowie, by nie marzły uszy? (czapka)
Kolorowy długi na szyi wiązany, nosisz go na sobie ale nie w upale
Gdy nadchodzą chłody wyglądasz w nim doskonale. (szalik)
Z grubego, futra czy kożucha,
Ma rękawy, kołnierz, może też mieć kaptur.
Chroni nas przed zimną porą, wichrem i śnieżycą (kurtka, palto)
Na szyję włożony, na drutach zrobiony.
Chroni przed grypą, a także przed chrypą. (szalik)
W czasie mroźnej zimy ręce wam chronimy. (rękawiczki)
4.,,Ubieramy się” - zabawa naśladowcza. Dzieci poruszają się po sali w rytmie wygrywanym przez nauczyciela. Na przerwę w grze udają, że zakładają wymieniane ubrania.
5. Układanie puzzli z częściami garderoby. Wybieranie kartki w dowolnym kolorze. Odszukanie osób z takim samym kolorem kartki i wspólnie ułożenie obrazka, na którym jest pewna część garderoby. Naklejenie obrazka na karton. Dzielenie nazwy ubrania na sylaby i głoski.
6. ,,Ubieramy Ewę i Pawła” - zabawa dydaktyczna. Zapoznanie z lalkami, które wybierają się na spacer. Dzieci muszą zdecydować, jakie ubrania mają założyć lalki. Uzasadnianie swojego wyboru:
- jest chłodno - założy ciepły sweter, spodnie, buty...
- może padać deszcz - założy pelerynę, kalosze
- jest gorąco - założy spodenki, bluzeczkę, sandały
- jest zimno - założy kurtkę, ...
Porządkujemy ubrania - zabawa dydaktyczna. Segregowanie ubrań na:
- zimowe
- letnie
- wiosenne i jesienne
7. Bawimy się w projektowanie - zaprojektowanie stroju męskiego lub damskiego na wylosowaną przez siebie porę roku.
Opracowała: