Konspekt - metoda sytuacyjna., Prace


Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Wydział Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu.

Studia stacjonarne, magisterskie I rok

Postępowanie z pacjentem w przypadku wystąpienia hipoglikemii lub hiperglikemii.

OPRACOWAŁ:

xxx

xxx

KONSPEKT DO ZAJĘĆ TEORETYCZNYCH

Nazwa szkoły: Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Kierunek: Pielęgniarstwo

Data: 01.12.2009

Nazwisko prowadzącego: xxx.

Czas trwania: 90 minut.

Przedmiot: Pielęgniarstwo Internistyczne.

Temat lekcji: Postępowanie z pacjentem w przypadku wystąpienia hipoglikemii lub hiperglikemii.

Typ lekcji: Lekcja problemowa .

ZAŁOŻENIA DYDAKTYCZNO- WYCHOWAWCZE

CEL OGÓLNY:

Nauczenie studentów postępowania w sytuacji wystąpienia hipo-,hiperglikemii.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

Dziedzina poznawcza:

Dziedzina psychoruchowa ( powinien umieć:):

Dziedzina postaw (:jest przekonany o):

Pomoce dydaktyczne:

Metoda:

Literatura:

OGNIWO

TOK LEKCJI

UWAGI

1. Stworzenie ładu zewnętrznego i wewnętrznego(10min.)

- przywitanie studentów

- sprawdzenie listy obecności

- wyczytuję listę obecności rozpoczynając od imion

2. Uświadomienie celów i zadań lekcji(10-15min.)

- podanie tematu lekcji

- prezentacja celów kształcenia

- przedstawienie planu, według którego będą realizowanie treści kształcenia

- studenci notują- tempo dostosowane do osób notujących

3. Opracowanie nowego tematu - opis sytuacji.(45min.)

Przeczytanie przez jednego z uczniów opisów sytuacji.(Załącznik 1).

1. Zadanie pytania dla uczniów: Jak powinni postąpić?

2. Warunki rozwiązania zadania przez uczniów:

- podanie kolejności postępowania w sytuacji 1

- podanie kolejności postępowania w sytuacji 2

3. Informacje dodatkowe :

- przykładowa karta pacjenta do przypadku 1

- przykładowa karta pacjenta do przypadku 2

4. Wskazówki pomocnicze:

- zwrócenie uwagi na podobieństwa w udzielaniu pomocy w 1 i 2 przypadku.

- rozdanie kopii z opisem sytuacji.

- analiza sytuacji przez uczniów (pogadanka).

- uczniowie układają przykładowe plany rozwiązania.

4. Utrwalenie nowego materiału(20-30min.)

Omówienie przez nauczyciela prawidłowego postępowania w sytuacji hipo-,hiperglikemii.( Załącznik 2.)

- uczniowie porównują własne rozwiązanie zadania z podanym przez nauczyciel,

- uczniowie notują w razie potrzeby

5. Zakończenie lekcji(10-15min.)

- przedstawienie przez nauczyciela zwięzłego podsumowania zajęć

- ocena zaangażowania studentów i wyrażenie uznania za ich wkład w lekcję,

- podanie tematu kolejnych zajęć

- pożegnanie się ze studentami

- proszę o przyswojenie podanych treści

- zachęcam do zapoznania się z literaturą fachową

- żegnam się i dziękuje za współpracę

Załącznik 1

Metoda sytuacyjna - opis przypadku 1.

W drodze do szkoły, grupa przyjaciół wstąpiła do restauracji. Zjedli duży deser. Po wyjściu z restauracji i przejściu pewnego dystansu, jedna osoba źle się poczuła. Po chwili straciła przytomność. Podczas próby udzielenia pomocy przez przyjaciół, znaleziono u niej pen z insuliną. Osoby te chciały podać insulinę, ale ostatecznie wezwały tylko pogotowie. Jak powinny postąpić?

Metoda sytuacyjna - opis przypadku 2.

W okresie żniw , pewien rolnik podczas pracy na polu zaczął odczuwać uczucie niepokoju, silnego leku, drżenie rąk, zimne poty, kołatanie serca, osłabienie. Usiadł na miedzy. Widząc to jego pomocnicy, zabrali go do domu. W trakcie podróży rolnik zasłabł. Gdy dotarli do domu wezwali pogotowie( wszyscy wiedzieli ze rolnik ma problemy z hipoglikemią ). Jak powinni postąpić?

Załącznik 2.

Postępowanie w przypadku hipoglikemii.

 Podstawową zasada, którą powinny przestrzegać osoby zagrożone hipoglikemią jest konieczność ciągłego posiadania przy sobie czegoś słodkiego: glukozy, cukru, soków lub napojów zawierających dużo cukru, np.: coca-cola..
Hipoglikemia rozwija się szybko, zwykle w ciągu kilku minut, ale równie szybko przemija po spożyciu słodkich produktów. W ten sposób najłatwiej poradzić sobie z hipoglikemią o umiarkowanym przebiegu. Częstym błędem podczas ataku hipoglikemii jest spożywanie pieczywa, ciasta, czekolady. Z tych produktów glukoza uwalnia się wolniej, dlatego spożycie dużych ilości tych produktów podczas trudnego do opanowania głodu, może doprowadzić do wielogodzinnej hiperglikemii.
Dla osób z otoczenia pacjenta lub osób zupełnie przypadkowych, które zetknęły się z chorym podczas ataku hipoglikemii, najprostszym sposobem podniesienia poziomu glukozy we krwi jest podanie słodkiego napoju, cukru.. Może zdarzyć się jednak sytuacja, kiedy pomoc taka nie będzie możliwa ze względu na zaawansowane już zmiany w zachowaniu chorego (agresja, jadłowstręt). W takim przypadku niezbędne będzie wykonanie wstrzyknięcia 1,0 mg glukagonu (najlepiej w tkankę mięśniową uda), a po uzyskaniu lepszego kontaktu z chorym doustne podanie glukozy. Dlatego w imię dobrze pojętej profilaktyki hipoglikemii, każdy chory powinien posiadać przy sobie zestaw do wstrzyknięć glukagonu, a osoby z najbliższego otoczenia chorego bezwzględnie powinny opanować umiejętność samodzielnego dokonywania wstrzyknięć.
Znacznie trudniejsze jest postępowanie z chorym nieprzytomnym. W takiej sytuacji istnieje już spore prawdopodobieństwo wystąpienia śpiączki hipoglikemicznej. Chorego należy ułożyć na boku z niżej opuszczoną głową. Nieprzytomnemu pacjentowi nie wolno podawać nic doustnie, można jedynie włożyć kostkę cukru pomiędzy zęby a policzek. Następnie należy wykonać domięśniowe wstrzyknięcie 1,0 mg glukagonu. W wypadku hipoglikemii polekowej lub kiedy chory nie odzyskał świadomości w ciągu 10 minut po wstrzyknięciu glukagonu, pacjenta należy przekazać do szpitala.
Często obserwuje się tzw. hipoglikemię nocną. Zniwelowanie objawów tak powstałego niedocukrzenia polega na zmniejszeniu dawki leku hipoglikemizujacego przyjmowanego na noc lub zjedzeniu przed snem posiłku zawierającego wolno wchłanialne węglowodany (np. twaróg, chude mięso z chlebem).

Postępowanie w przypadku hiperglikemii.

Udzielający pomocy z reguły nie ma możliwości oznaczenia poziomu cukru na miejscu zdarzenia. Przy trudnościach w rozpoznaniu, czy ma się do czynienia z hiper- czy z hipo-glikemią, należy:
1. Jeśli poszkodowany ma zachowaną świadomość- podajemy cukier. Może być rozpuszczony w herbacie, nigdy zaś w postaci suchego proszku!
2. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny to:
* ułożenie w pozycji bezpiecznej
* wezwanie karetki
* prowadzenie kontroli ważnych funkcji życiowych (oddech, tętno)
* dbanie o utrzymanie ciepła chorego (np. okrycie kocem)



