SCENARIUSZ ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU
Małgorzata Etmańska
Temat wielotygodniowy: Do czego potrzebny jest prąd.
Temat dnia: Skąd się bierze prąd?
Cel ogólny: Rozumienie siły prądu elektrycznego i zagrożeń, które może stwarzać.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
wysłucha wiersza;
odpowie na pytania do wiersza;
pozna literkę „I”;
wskaże znane literki w wyrazie;
ułoży ilustracje w porządku chronologicznym;
pozna drogę prądu elektrycznego i źródła energii;
podzieli wyrazy na sylaby;
wypowie pierwszą głoskę w wyrazie.
Metody:
podająca: rozmowa;
eksponująca: prezentacja ilustracji;
praktyczna: układanie ilustracji, wyklaskiwanie sylab.
Formy:
zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
wiersz J. Tuwima „Pstryk”
kłębek wełny
ilustracje
napisy
Przebieg zajęć:
Nauczyciel czyta dzieciom dalszy ciąg opowiadania „Przygody kotka Atlasa”. Po przeczytaniu rozmawia z dziećmi na temat przeczytanego fragmentu.
Prezentacja nowej literki „I” - pisanej i drukowanej.
Wyszukiwanie w wyrazach do tej pory poznanych literek.
Wyszukiwanie króla I królowej (dziecka, które na literkę I na początku imienia).
Nauczyciel rozkłada na podłodze ilustracje przedstawiające różne przedmioty służące do oświetlenia ciemnych pomieszczeń. Zadaniem dzieci jest poukładanie ich w kolejności chronologicznej od najstarszego do najnowszego.
Wspólne sprawdzenie poprawności ułożonych ilustracji.
Historia światła rozpoczęła się tak dawno, jak historia człowieka. Kiedy nie było prądu, ludzie rozpalali ogniska jak robiło się ciemno. Pierwszym przenośnym źródłem światła było łuczywo. Kolejnymi były zwykłe kawałki kamienia z wydrążonymi zagłębieniami, w których znajdował się zwierzęcy tłuszcz (kaganki). Po kagankach wymyślono świece. W czasach starożytnych stosowano już lampy oliwne. Jednym z najistotniejszych wydarzeń w historii rozwoju sprzętu oświetleniowego było skonstruowanie pierwszej lampy naftowej. Obecnie w dobie oświetlenia elektrycznego dominują żarówki.
Nauczyciel podchodzi z dziećmi do kontaktu elektrycznego i czyta wiersz Juliana Tuwima pt. „Pstryk”.
Sterczy w ścianie taki pstryczek,
Mały pstryczek - elektryczek,
Jak tym pstryczkiem zrobisz pstryk,
To się widno zrobi w mig.
Bardzo łatwo:
Pstryk - i światło!
Pstryknąć potem jeszcze raz -
Zaraz mrok otoczy nas.
A jak pstryknąć trzeci raz -
Znowu dawny świeci blask.
Taką siłę ma tajemną
Ten ukryty w ścianie smyk!
Ciemno - widno, widno - ciemno.
Któż to jest ten mały pstryk?
Może świetlik? Może ognik?
Jak tam dostał się i skąd?
To nie ognik. To przewodnik.
Taki drut, a w drucie PRĄD!
Elektryczny, bystry PRRRĄD!
I stąd światło?
Właśnie stąd!
Nauczyciel zadaje pytania do wiersza.
Jaką moc miał mały pstryczek elektryczek?
Jakimi różnymi nazwami określał poeta wyłącznik elektryczny?
Co trzeba zrobić, aby w pokoju zapalić światło?
Nauczyciel prosi, aby dzieci pokazały inne miejsca w których znajduje się prąd.
Wyjaśnienie dzieciom jak to jest, że do kontaktów i gniazdek elektrycznych dochodzi prąd.
Do gniazdek i kontaktów prąd płynie specjalnymi drutami - kablami elektrycznymi. Nie widać ich, bo są ukryte w ścianach. Ułożył je w trakcie budowy elektryk. On też zajmuje się naprawą uszkodzonych kabli i urządzeń elektrycznych.
Zabawa w „Słupy wysokiego napięcia”
Nauczyciel prosi dzieci, aby zamknęły oczy. Podaje dzieciom kłębek wełny. Ich zadaniem jest podawanie sobie kłębka z ręki do ręki, ale w taki sposób, aby każdy po oddaniu kłębka dalej trzymał nitkę. Kiedy już wszystkie dzieci trzymają wełnę nauczyciel prosi, aby otworzyły oczy i podniosły ręce, trzymając nitkę. Nauczyciel tłumaczy: „Powstał nam słup wysokiego napięcia. Czy wiecie co to jest?
Wytłumaczenie co to jest słup wysokiego napięcia.
Słupy wysokiego napięcia jest to takie ogromne słupy, w których płynie prąd.
Prezentacja ilustracji przedstawiającej słup wysokiego napięcia.
Rożne źródła energii.
energia wiatru
energia słoneczna
elektrownia
elektrownia wodna.
Pokazanie dzieciom na ilustracji jaka jest droga prądu elektrycznego.
Dzielenie wyrazów na sylaby przy pomocy klaskania oraz wymawianie pierwszych głosek.
Zbiór wyrazów:
prąd;
kontakt;
słup;
napięcie;
gniazdko;
elektryk;
transformator;
kabel.
14. Zakończenie zajęć.