KONSPEKT
Temat: PLECY OKRĄGŁE
Cel ćwiczeń:
1.Wdrażanie do nawyku prawidłowej postawy.
2. Wzmocnienie mięśni grzbietu.
3. Rozciągnięcie mięśni przykurczonych - piersiowych.
4. Utrzymanie pełnej ruchomości kręgosłupa.
5. Poprawa sprawności układu oddechowego.
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Czas ćwiczeń: 45 min.
Liczba ćwiczących: 15 osób
Wiek ćwiczących: 10 lat
Przybory i przyrządy: ławeczki, drabinki, ciężarki, piłki lekarskie, piłki, piłeczki pingpongowe, woreczki
Imię i nazwisko prowadzącego: ANNA CZAPKA
Tok lekcji |
Treść lekcji |
Dozowanie |
Uwagi |
I CZĘŚĆ WSTĘPNA
|
|||
Czynności porządkowe. Ustawienie do ćwiczeń
|
Zbiórka w szeregu, powitanie, podanie zadań lekcji, objaśnienie ćwiczeń |
|
Dzieci przyjmują pozycje skorygowaną |
Zabawa ożywiająca |
1)„Murarz i Cegły” na środku Sali wyznaczamy korytarz na którym porusza się dziecko ”Murarz”. Pozostałe dzieci stoją po jednej str. sali i na sygnał przebiegają przez korytarz na przeciwną str. Murarz chwyta dziecko w obrębie korytarza. Schwytane dziecko staje się cegłą i zwężają linie przebiegu dzieci. Cegły siadają w siadzie skrzyżnym z RR odwiedzionymi i zgiętymi w st. łokciowym |
5 min |
„cegły” ściągnięte łopatki, prostują plecy |
ćwiczenia oddechowe |
2). P.W: Marsz w postawie skorygowanej ćwiczeniami oddechowymi:
|
1 min |
|
|
3). P.W: marsz dookoła sali, krążenia ramion R: do tyłu na przemian lewa-prawa
|
L-5x P-5x |
głowa prosto |
|
4). P.W: marsz dookoła sali, krążenia ramion R: do przodu na przemian lewa-prawa
|
L-5x P-5x |
|
|
5). P.W: marsz dookoła sali, krążenia ramion R: oburącz, przód potem tył
|
Przód-3x Tył-3x |
|
II CZĘŚĆ GŁOWNA
|
|||
|
1) P.W: stopy na szczeblu drabinki, RR chwyt na wys. Barków R: przysiad
|
2 min (3x10) |
|
|
2) P.W: klęk przy drabince RR na szczebelkach na wysokości barków R: przechodzenie do siadu klęcznego
|
2 min (3x10) |
głowa uniesiona |
|
3). P.W: leżenie tyłem na ławeczce, NN ugięte RR w bok z ciężarkami
|
2 min (3x10) |
|
|
4). P.W: siad tyłem do drabinek, RR szeroki chwyt za szczeble
|
(1x10) |
|
|
5).P.W: stojąc, dłonie na klp, R:wdech nosem, wydech ustami z naciskiem na klp.
|
10 x |
wydłużamy fazę wdechu |
|
6). P.W: siad klęczny
|
(1x10 ) wytrz. 4-8 sek |
|
|
7).P.W: rzut piłki lekarskiej |
5x |
Ćwiczenia w parach |
|
8). P.W: rzut piłki lekarskiej
|
5x |
|
|
9). P.W: rzut piłki lekarskiej
|
5x |
|
|
10). P.W: siad klęczny, wznos ramion w góre, ukłon japoński
|
5x |
nie odrywać pośladków od pięt |
|
11). P.W: siad skrzyżny, ręce założone z tył głowy R: nacisk głową na ręce
|
10x |
łokcie cofnięte, łopatki ściągnięte |
|
12). P.W: siad skrzyżny, skłon tułowia w przód z dotknięciem brodą podłoza, dłonie na kolanach
|
5x |
|
|
13). P.W: klęk obunóż , opad tułowia w przód ze wsparciem dłoni o ławeczkę
|
10x |
maksymalne uwypuklenie klp. |
Ćwiczenia oddechowe |
14). P.W: pozycja średnia Klappa
|
2 min |
|
|
15). P.W: leżenie przodem RR wzdłuż T w parach naprzeciw siebie R: dmuchanie piłeczki pingpongowej
|
10x |
|
|
16). P.W: siad skrzyżny , krążenia ramion do tyłu z jak największym odwodzeniem, na przemian L i P
|
10x |
|
|
17).P.W: siad prosty, dłonie oparte na podłoże z tyłu. |
3x |
Klp powinna być uwypuklona, łopatkiściągnięte, a głowa ustawiona w przedłużeniu tułowia |
|
18). P.W: stanie tyłem do ściany. Ręce w pozycji „skrzydełek”. Za plecami na wysokości łopatek uniesiona piłka
|
3x |
Utrzymanie skorygowanej postawy |
|
19). P.W: dzieci w parach stoją ,plecami do siebie, podają sobie piłeczkę: - z za głowy, - między nogami, - do boku: P-P, L-L, L-P, P-L,
|
|
|
Poprawienie czynności oddechowych, wzmocnienie m. brzucha |
20). P.W: siad podparty, nogi lekko ugięte, woreczek na brzuchu
R: wznos bioder do góry-wdech |
|
|
III CZĘŚĆ KOŃCOWA
|
|||
Zabawa wdrażająca nawyki prawidłowej postawy.
|
„Wesoły i smutny człowiek” dzieci w rozsypce chodzą po sali. Prowadzący mówi „chodzicie jak smutni ludzie” i dzieci zwieszają głowy, zaokrąglają plecy, uginają nogi. Na sygnał „chodzicie jak wesoły człowiek” dzieci prostują się, podnoszą głowę, ściągają łopatki, wciągają brzuch i korygują postawę, uśmiechają się.
|
3 min. |
Zwracamy uwagę, aby dzieci częściej były „wesołymi ludźmi”.
|
Ćwiczenia uspokajające |
P.W: leżenie tyłem na materacu i słuchanie muzyki relaksacyjnej |
3 min |
Zwrócenie uwagi na prawidłowe ułożenie ciała |
Ćwiczenia porządkowe
|
Zbiórka, omówienie zajęć, pożegnanie. |
|
Zachęcamy do ćwiczeń w domu. |