Scenariusz zajęcia na temat:
„Czy trzeba sprzątać świat?”
Grupa: 4-5-latki
Data: 15.09.2006
Cele:
przekazanie dzieciom informacji o ogólnoświatowym Dniu Sprzątania Świata i jego znaczeniu dla Ziemi i ludzi
wyrabianie umiejętności współdziałania w zespole
Cele operacyjne:
dzieci potrafią wskazać ilustracje, na których ludzie szanują przyrodę oraz te, na których ją niszczą
dzieci czują się odpowiedzialne za stan środowiska przyrodniczego
dzieci potrafią współdziałać podczas sprzątania terenu
Forma: z całą grupą
Metoda: słowna, oglądowa, czynna
Środki dydaktyczne:
obrazy przedstawiające środowisko zdrowe oraz zanieczyszczone
duże obręcze czerwone i zielone
wierszyk „Ekoludek”
piosenka Ekoludka
Przebieg zajęcia:
Zapoznanie się z Ekoludkiem:
Ekoludek jest przyjacielem przyrody i chętnie zaprzyjaźni się z dziećmi, które też o nią dbają
Wierszyk Ekoludka:
Jestem małym Ekoludkiem
o przyrodę zawsze dbam.
Chcę, by na naszej pięknej Ziemi
przyjemnie wszystkim żyło się nam!
Oglądanie i opisywanie obrazów przedstawiających środowisko czyste i zaśmiecane. Dzieci porównują wygląd przyrody, wyciągają odpowiednie wnioski, potrafią same określić, czy trzeba sprzątać świat.
Zabawa:
Dzieci wkładają do zielonej obręczy obrazki, które przedstawiają piękną przyrodę, a do czerwonej - obrazki ze środowiskiem zaniedbanym.
Zabawa ruchowa przy „Piosence Ekoludków” (na melodię: „My jesteśmy krasnoludki”)
My jesteśmy Ekoludki,
każdy chwat, każdy chwat.
Poznajemy, ratujemy
wspólny świat, wspólny świat.
My jesteśmy Ekoludki,
każdy zuch, każdy zuch.
Nie niszczymy roślin, zwierząt,
nawet much, nawet much.
Każdy z naszych Ekoludków
pomóc chce, pomóc chce,
żeby świat był zdrowy, czysty,
stara się, stara się.
Zakładamy czapkę Ekoludka (zrobioną z gazety), zabieramy worki na śmieci i wyruszamy na Sprzątanie Świata!
Opracowała: Irena Morawska