Wioletta Pruska
Konspekt na zajęcia - 17.04.2012r.
1. Temat: Utwory, które wytrzymały próbę czasu. „Oda do radości”
2. Cel główny: Nauka pieśni „Oda do radości” metodą wersową
3. Cele operacyjne:
- uczeń śpiewa pieśń pt. „Oda do radości”,
- uczeń opowiada ciekawostki o kompozytorze L. Beethovenie,
- uczeń interpretuje słownie wysłuchany utwór,
-uczeń poznaje utwory, które pomimo upływu czasu są nadal wykonywane i słuchane,
4. Metody:
- problemowa (pytanie-odpowiedź),
- praktyczna,
- problemowo-analityczna.
5. Formy aktywności muzycznej:
- śpiew i ćwiczenia mowy,
- słuchanie muzyki,
- twórczość poparta muzyką.
6. Środki dydaktyczne:
- syntezator,
- rzutnik,
- laptop,
nagrania utworów:
fragment V Symfonii,
Dla Elizy L. Beethovena,
Marsz Turecki W.A. Mozarta
“We are the champions” zesp. Queen
- krzyżówka,
- notka biograficzna o Beethovenie
-portret Beethovena do wklejenia do zeszytu.
Tok lekcji
2. Sprawy organizacyjne
3. Ćwiczenia rozśpiewujące
4. Pytania przygotowujące do pieśni
5.Prezentacja „Ody do radości”
.
6.Nauka pieśni „Oda do radości”
7. Wykonanie nauczonej pieśni
8. Zaprezentowanie uczniom utworów (fragmentów), które przetrwały próbę czasu tj. „Marsz Turecki” i Queen- We are the Champions- słuchanie analityczne i interpretacyjne
10. Ewaluacja
11. Tradycyjne pożegnanie |
Sposób realizacji
„Dzień dobry”
Sprawdzenie listy obecności
Gdy będę Was pytała o różne rzeczy, bardzo proszę o podnoszenie ręki. Tylko dzieci, które się zgłosiły, będą mogły odpowiadać
- ćw. oddechowo-relaksujące: „wyobraźcie sobie, że jesteście na polanie i znaleźliście mlecza. Bierzecie go w dłoń i dmuchacie w płatki”. Dzieci nabierają powietrze nosem, a wypuszczają ustami „zdmuchując płatki mlecza”. Powtarzają czynność parokrotnie
- ćw. intonacyjne: w gamie C-dur, w obrębie kwinty, opadające. Dzieci śpiewają solmizacją, ruch w dół co pół tonu. ćw powtarzają 3. razy.
ćw. dykcyjne: Dzieci wypowiadają zdanie: „mam serwis w sasanki”, w tempie - od wolnego, po coraz szybsze. Dzieci powtarzają zdanie parokrotnie.
Nauczyciel pyta: -Czy spotkaliście się już z utworem pt. „Oda do radości?” -Dlaczego jest on ważny dla europejczyków?
Ogólnie opowiadam o UE- mała wzmianka.
Prezentacja piosenki z akompaniamentem
Pytania do tekstu: -czy w tekście były jakieś niezrozumiałe zwroty? - „O czym mówi tekst?”,
- Nauka tekstu metodą wersową, - Recytowanie nauczonego tekstu z uwzględnieniem rytmu, - Nauka linii melodycznej fragmentami za głosem nauczyciela, - Złożenie w całość i wykonanie całej piosenki z akompaniamentem nagrania.
Uczniowie śpiewają pieśń z akompaniamentem.
Wstęp:”Oda do radości to utwór, który pokonał próbę czasu, ponieważ figuruje ona teraz jako hymn Unii Europejskiej. Są również takie utwory, które nadal są odtwarzane i wykorzystywane. Za chwilę zaprezentuję Wam dwa takie przykładowe utwory”
Pytania: -kiedy wykorzystywany był utwór we are the champions (podczas, gdy ktoś wygrywa np. w sporcie)
-jaki charakter ma ten utwór? -gdzie są widoczne kontrasty? Jaka jest zwrotka i jaki refren? -czy ten utwór był smutny czy wesoły?
-czy znacie jeszcze jakieś utwory, które pomimo upływu czasu są nadal wykonywane? Gdzie je można usłyszeć?
Marsz Turecki- często wykonywany na koncertach fortepianowych.
Pytanie do marsza tureckiego: Jaką nazwę nadalibyście temu utworowi?
Dzieci słuchają nagrania i rysują na kartkach odczucia dotyczące muzyki. Każde dziecko dostaje kartkę i dzieli je na dwie części. Na jednej rysuje odczucia do pierwszego fragmentu muzycznego, a na drugiej do kolejnego. Nauczyciel zadaje pytanie do drugiego fragmentu: „Jaki tytuł nadalibyście wysłuchanemu przed chwilą fragmentowi utworu?”. Nauczyciel omawia z nimi prace.
Dzieci wykonują utwór bez pomocy nauczyciela
Dzieci wypełniają przygotowaną krzyżówkę.
ew. oda do radości na ocenę zaśpiewana solo
Ocena aktywności uczniów- kto pierwszy wypełni otrzymaną krzyżówkę dostaję ocenę bardzo dobrą(5).
Dziękuję za wspólną pracę. Było mi bardzo miło z wami współpracować. Mam nadzieję, że dobrze się bawiliście. Do widzenia. |