Wioletta Pruska
Konspekt na zajęcia - 17.04.2012r.
1. Temat: Moniuszko twórcą opery narodowej
2. Cel główny: Przyswojenie wiedzy na temat Stanisława Moniuszki oraz podstawowych wiadomości na temat opery.
Cele operacyjne:
-uczeń śpiewa piosenkę z poprzedniej lekcji
- uczeń opowiada ciekawostki z życia kompozytora S. Moniuszko,
- uczeń interpretuje słownie wysłuchany utwór,
-uczeń poznaje utwory z oper S. Moniuszki, które potrafi potem nazwać,
-uczeń opanował terminologię związaną z operą,
-uczeń wymienia tytuły oper napisanych przez S. Moniuszkę,
-uczeń wymienia sławnych Polaków ze świata opery oraz znanych śpiewaków z całego świata
-uczeń odgrywa krótką scenkę aktorską
-uczeń interpretuje artystycznie utwór- rysuje swoje odczucia
-uczeń kojarzy autorów znanych oper
-uczeń rozpoznaje rodzaje głosów ludzkich
-uczeń opowiada o śpiewie klasycznym (belcanto)
4. Metody:
- problemowa (pytanie-odpowiedź),
- praktyczna,
- problemowo-analityczna.
5. Formy aktywności muzycznej:
- śpiew i ćwiczenia mowy,
- słuchanie muzyki,
- twórczość poparta muzyką
-twórczość swobodna
6. Środki dydaktyczne:
- syntezator,
- rzutnik,
- laptop,
nagrania utworów:
mazur z „Halki”
dumka Jadwigi z opery „Straszny Dwór” Joanna Iwaszkiewicz
próbki głosów ludzkich
Uwertura do opery „Paria”
- krzyżówka,
- notka biograficzna o Moniuszko oraz słowniczek terminów związanych z operą do wklejenia do zeszytu
-portret S. Moniuszki do wklejenia do zeszytu
-kartki z zadaniem do twórczości swobodnej,
-kartki do rysowania, flamastry.
Tok lekcji
2. Sprawy organizacyjne
3. Ćwiczenia rozśpiewujące
4.Przypomnienie Piosenki z ostatniej lekcji- „Rzeka Marzeń” Krzesimir Dębski, wyk. Beata Kozidrak
5.Przypomnienie wiadomości o muzyce filmowej
5.Prezentacja o Stanisławie Moniuszce, operze, śpiewie klasycznym i znanych polskich śpiewakach operowych.
. 6. Podanie notatki do zeszytu
8.Prezentacja arii z oper Moniuszki. Dumka Jadwigi ze „Strasznego Dworu” w wyk. Joanny Iwaszkiewicz Dzieci słownie analizują utwór
9.Ćwiczenie- praca w grupie- improwizacja swobodna 10.Prezentacja utworu z opery - Uwertura do opery „Paria” interpretacja artystyczna
10. Utrwalenie poznanych wiadomości
11. Tradycyjne pożegnanie |
Sposób realizacji
„Dzień dobry”
Sprawdzenie listy obecności
Proszę o podnoszenie ręki. Tylko dzieci, które się zgłosiły, będą mogły odpowiadać
- ćw. oddechowo-relaksujące: „wyobraźcie sobie, że jesteście na polanie i znaleźliście mlecz. Bierzecie go w dłoń i dmuchacie w płatki”. Dzieci nabierają powietrze nosem, a wypuszczają ustami „zdmuchując płatki mlecza”. Powtarzają czynność parokrotnie
- ćw. intonacyjne: w gamie C-dur, w obrębie kwinty, opadające. Dzieci śpiewają solmizacją, ruch w dół co pół tonu. ćw powtarzają 3. razy.
ćw. dykcyjne: Dzieci wypowiadają zdanie: „mam serwis w sasanki”, w tempie - od wolnego, po coraz szybsze. Dzieci powtarzają zdanie parokrotnie.
Dzieci wykonują piosenkę z podziałem na chłopaków i dziewczyny lub z podziałem na rzędy
Pytania: -Czy pamiętacie z jakiego filmu była piosenka, którą właśnie wykonaliśmy? -Czy pamiętacie z ostatniej lekcji jakie funkcje pełni muzyka filmowa? -Dlaczego muzyka filmowa jest taka ważna? Jak mógłby wyglądać film bez muzyki- czy byłby taki sam?
Dzieci poznają życiorys Moniuszki oraz ciekawostki z jego życia, jego dzieła muzyczne, informacje o operach, Informacje o śpiewie klasycznym- prezentacja różnych typów głosów- bas, baryton, tenor, alt, mezzosopran, sopran (dlaczego śpiewają w operach belcanto) oraz ukazanie wizerunków sławnych polskich śpiewaków operowych.
Dzieci dostają notatkę do zeszytu i portret Moniuszki do wklejenia. Należy dodać, że owa notatka będzie potrzebna do sprawdzenia wiadomości na przyszłej lekcji i trzeba będzie sobie utrwalić poznane wiadomości.
Pytania: -jak możemy rozpoznać, że jest to Polska opera? -jaki taniec wykonuje balet? -jaki nastrój ma ten utwór? -jakie instrumenty słyszeliście? -czy były takie momenty gdzie muzyka była ciszej, a gdzieś głośniejsza? -jakie tempo utworu? Wolne czy szybkie? -w jakie stroje są ubrani tancerze?
Pytania do dumki Jadwigi:
-jaki głos wykonuje tę arię? -jakie instrumenty usłyszeliście? -jaki nastrój wywołał utwór? -jaką rolę pełni orkiestra w operze? -czy zrozumieliście sens słów ? -o czym był utwór? -jak mogła wyglądać scena, w której śpiewa Jadwiga? Jak sobie ją wyobrażacie? (ubiór, wyraz twarzy itp.?) -jak myślicie- jakim głosem śpiewa śpiewaczka ? -jak waszym zdaniem język polski brzmi w operze? -dlaczego S. Moniuszkę możemy nazwać twórcą opery narodowej?
Po analizie odtworzony ten sam utwór w wersji video, aby porównać wyobrażenia dzieci z rzeczywistym obrazem.
Nauczyciel:”Wyobraźcie sobie, że jesteście śpiewakami operowymi. Jesteście we wnętrzu opery i gracie podczas przedstawienia... podzielę Was na 4 grupy i każda grupa ma za zadanie wyłonić osoby, które zagrają w przedstawieniu. Macie 5 min. na przygotowanie swoich spektakli”
Dzieci dostają na kartce libretto (krótkie dialogi) i dzielą się na grupy. Mają za zadanie wymyślić melodię i śpiewająco z pomocą gestów i gry aktorskiej
Trzeba wspomnieć aby dzieci użyły gestów, śpiewu, postarały się pokazać w jakim miejscu są i aby pokazały odczucia i emocje.
-dzieci rysują swoje odczucia na kartkach, potem rozmawiamy o pracach, które zostały wykonane
Dzieci dostają krzyżówkę
Ocena uczniów- trzy pierwsze osoby, które wykonały wzorowo krzyżówkę dostają ocenę bardzo dobrą
„Dziękuję za wspólną lekcję. Było mi bardzo miło. Do widzenia” |