SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z DZIEĆMI 6-LETNIMI
TEMAT: „Cztery pory roku - zima”
CELE OGÓLNE: - organizowanie różnorodnych zabaw słownych z zastosowaniem
technik twórczego myślenia
- doskonalenie percepcji słuchowej
- rozwijanie umiejętności omawiania ilustracji
- kształtowanie umiejętności liczenia i porównywania liczebności
zbiorów
CELE OPERACYJNE : - dziecko: - podejmuje próby twórczego myślenia i działania
w różnorodnych zabawach
- dokonuje analizy słuchowej wyrazów, czyta proste wyrazy
- omawia ilustrację, potrafi określić charakterystyczne cechy
pór roku
- potrafi określić liczbę elementów zbioru i porównać
liczebność zbiorów
- zna symbole graficzne liczb 1 - 7
METODY: czynne - oparte na działaniu
- utrwalające wiedzę
SŁOWNE: słowne - opis
- rozmowa
- zagadki
FORMY : indywidualna, grupowa, zespołowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE : ilustracje tematyczne, zagadki i obrazki o tematyce zimowej, kartoniki do układania schematów wyrazów, wyrazy, cyfry, kolorowe gwiazdki, pudełka, gazety, magnetofon i kaseta z nagraniem piosenek.
PRZEBIEG ZAJĘCIA
Zabawa integracyjna „ Powitanie”
Powitanie dzieci które:- znają cztery pory roku
- lubią zimę
- lubią zjeżdżać na sankach
- lubią lepić bałwanka
Dzieci których dotyczy powitanie, machają ręką.
Rozmowa na temat ilustracji „Cztery pory roku”
- ułożenie ilustracji w odpowiedniej kolejności
- opowiadanie dzieci co przedstawiają poszczególne ilustracje, określanie charakterystycznych
cech pór roku
a/ Rozwiązywanie zagadek o tematyce zimowej i dobieranie obrazka będącego rozwiązaniem zagadki. Kto posłucha mnie uważnie, wnet zagadkę tę odgadnie.
Nie mają kół Dwa kijeczki, dwie deseczki
a zjeżdżają w dół, i jedziemy już z góreczki.
po śniegu białym,
torze wspaniałym Choć go lepić muszę kleju mi nie trzeba,
To lotnisko, zima starczy biały puszek
przynosi nam w darze, który leci z nieba.
na nim dosyć często
lądują łyżwiarze. Zimą lód po rzece pływa,
jak się taki lód nazywa?
b/Analiza słuchowa wyrazów będących rozwiązaniem zagadek, układanie schematu wyrazów,
dobieranie wyrazów do obrazków.
Improwizacja ruchowa „ Bawimy się na śniegu”
- wyrażanie ruchem i gestem następujących czynności:
- przypinamy narty, wchodzimy na górkę podpierając się kijkami, zjeżdżamy z górki
-zakładamy buty z łyżwami, jeździmy po lodowisku
-ciągniemy wspólnie z kolegą sanki pod górę, zjeżdżamy z górki na sankach
5. Ćwiczenie dokończ zdanie .Nauczycielka prosi o dokończenie zdania: Lubię zimę bo....
6. Wysłuchanie piosenki „ Kolorowy śnieg” po wysłuchaniu rozumowanie dedukcyjne „Co by
było gdyby... śnieg był kolorowy”.
7. Zabawa ruchowa „ Taniec na krze”. Dzieci dobierają się parami, każda para otrzymuje inny
kolor gwiazdek oraz „krę" ( kawałek gazety), na której należy tańczyć w taki sposób, aby nie
stanąć na podłodze. Ponieważ w sali jest ciepło,” kry'” topnieją i zmniejszają się - dzieci
składają gazetę na coraz mniejsze części. Zabawie towarzyszy muzyka- piosenka „Biały
walczyk”. Podczas przerwy w muzyce dzieci składają gazety.
8. Lepienie śniegowych kulek z gazety. Dzieci formują z gazet kulki, bawią się nimi, podrzucają
do góry.
9. Zabawa „Liczymy śnieżki”. Dzieci w parach rzucają śnieżkami do pudełek oznaczonych
takim samym kolorem gwiazdki. Następnie przeliczają je, oznaczają odpowiednią cyfrą oraz
porównują liczbę kulek w poszczególnych pudełkach.
10. Zabawa ruchowa „Magiczna liczba siedem”.
11. Indywidualna praca przy stolikach : kolorowanie obrazków związanych z zimą.
Opracowała : Ewa Walczak- Bugała