Scenariusz zajęć wychowawczo- dydaktycznych dla dzieci 6- letnich
pt. ”Grzybobranie”
http://www.przed.webd.pl/s52.php
Cele ogólne:
Rozwijanie umiejętności uważnego słuchania utworu literackiego.
Rozwijanie umiejętności komunikatywnego wypowiadania się, werbalizowania własnych doznań, myśli, sądów podczas udzielania odpowiedzi zadawania pytań.
Wzbogacanie słownika dzieci w miarę poznawania środowiska przyrodniczego.
Rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej.
Kształtowanie pojęcia liczby głównej i porządkowej w zakresie 1- 7.
Cele operacyjne:
Uważnie słucha wiersza czytanego przez nauczycielkę.
Rozumie polecenia nauczycielki.
Umie dopasować napis do odpowiedniego skupiska grzybów.
Prawidłowo rozpoznaje swoje imię.
Umie przeliczać liczebnikami głównymi.
Zna liczebniki porządkowe.
Potrafi powiedzieć, których grzybów jest więcej, których tyle samo, a których mniej.
Pomoce:
Kartonowa postać jesieni z koszami, sylwety grzybów, wizytówki z imionami, emblematy do zadania z tekstem, karty z sylwetami grzybów od 1 - 7 na poszczególnych kartach, kaseta z piosenką „Mama i ja”, kaseta z nagraniem Klanzy.
Przebieg:
1. Zabawa w formie opowieści ruchowej do piosenki „Listopadowa piosenka”.
2. Rozmowa na dywanie z wykorzystaniem emblematu Jesień z koszami
Jaka pora roku została zaprezentowana?
Jaka pora roku nadchodzi po jesieni?
Zadaniem dzieci jest odgadnąć: Co Jesień może nieść w wielkich koszach?
3.Słuchanie wiersza „Grzyby” Anny Łady - Grodzieckiej.
Dzieci obserwują ustawianie sylwety grzybów w szeregu po obu stronach Jesieni, odpowiadają na pytania:
Którym z kolei grzybkiem jest borowik?
Która z kolei kurka?
Myślę o grzybie, który ustawiony jest jako trzeci z kolei, /o, którym myślę?/
Po, której stronie Jesieni jest więcej grzybów, o ile?
4.Zabawa dydaktyczna, „Co się zmieniło?”
5.Utrwalenie piosenki z repertuaru Misia i Margolci” Kurki, rydze i
maślaki”
6.Zabawa dydaktyczna „Gdzie jest grzyb?”
Dzieci wyszukują swoją wizytówkę, wśród wielu rozłożonych na dywanie, a przypięty do niej, napis z nazwą grzyba / muchomor, borowik, kozak, maślak, kurka/ dopasują do odpowiedniego skupiska grzybów.
7.Zabawa ruchowa „Jak rośnie grzyb?”
Dzieci naśladują wzrost grzyba. Nauczycielka liczy do 10.
Grzybek jest malutki, schowany w mchu, pomalutku rośnie.
Kiedy nauczycielka powie 10 grzyb jest wielki, okazały.
8.Działania matematyczne „Ile grzybów?”
Monika znalazła dwa grzyby, Mateusz ma w koszyku o jednego grzyba więcej, a Ada znalazła o jednego grzyba mniej niż Monika.
Dzieci układają na dywanie sylwety, przyporządkowując grzyby według treści zadania.
Dzieci odpowiadają na pytanie:
Kto ma najwięcej grzybów?
Kto ma najmniej grzybów?
Co trzeba zrobić, aby dzieci miały po równo?
9.Segregowanie obrazków z uwzględnieniem ilości grzybów na
poszczególnych kartach.
Dzieci tak układają karty, aby na każdej kolejnej było o jeden grzybek więcej tj. 1, 2,3..... itd.
10.Zabawa integracyjna „Burza”