Scenariusz 7, scenariusze zajęć, scenariusz zajęć, konspekt


Scenariusz zabaw wychowawczo - dydaktycznych

PROWADZĄCA: Jolanta Regulska

DATA: 22.09.2009 r.

GRUPA WIEKOWA: 4/5-latki

TEMAT KOMPLEKSOWY: Jesień w sadzie i ogrodzie

TEMAT ZAJĘĆ:Owocowy smak

MIEJSCE ZAJĘĆ: sala przedszkolna

CEL OGÓLNY:

CELE OPERACYJNE: Dziecko:

ŚRODKI DYDAKTYCZNE : owoce krajowe i zagraniczne, ściereczka, deska do krojenia, nóż, tacki na owoce, wykałaczki, CD z piosenką „Owocowy rap”, kredki woskowe, białe kartki A4.

FORMY: praca z całą grupą.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

  1. Wprowadzenie w temat

Przypomnienie z jakich części składają się owoce pestkowe. Zaproszenie dzieci do sprawdzenia, co owoce mają w środku i jak smakują. Zapytanie dzieci, co trzeba zrobić zanim się zje owoce. Uświadomienie, dlaczego należy myć ręce i owoce przed jedzeniem.

  1. Działanie praktyczne

Dzieci najpierw myją ręce, a następnie owoce, wycierają je w czystą ściereczkę i układają na tackach.

  1. Nazywanie i segregowanie owoców

Nauczycielka prezentuje kosz owoców. Mówi, że przynioa dzieciom nie tylko owoce, które rosną w naszych sadach, ale także te, które rosną w ciepłych krajach: owoce egzotyczne. Prosi dzieci, aby nazwały owoce, które znają i poukładały je na dwóch tackach: na jednej - owoce krajowe, na drugiej - owoce egzotyczne.

  1. Degustacja owoców

Nauczycielka obiera owoce ze skórki (te, w których jest ona niejadalna) i kroi je. Dzieci układają cząstki na talerzykach i nabijają każdą z nich na wykałaczkę. Następnie siadają w kolei jedno z nich podchodzi do nauczycielki, siada do niej tyłem, zamyka oczy
i szeroko otwiera usta. Zadanie dziecka polega na rozpoznaniu po smaku, jaki to owoc, nazwaniu go i wskazaniu wśród innych. Degustacja tych owoców, które dzieciom najbardziej smakowały.

  1. Ćwiczenie twórcze - „Lista atrybutów”

Dzieci odpowiadają na pytanie: Jakie w smaku mogą być owoce? Posługują się określeniami dotyczącymi smaku: słodki, gorzki, kwaśny, soczysty, itp.

  1. Praca plastyczna „Mój ulubiony owoc”

Rysowanie kredkami woskowymi przy piosence „Owocowy rap”, wypowiedzi dzieci o ich ulubionych owocach, uzasadnienie wyboru.


