Scenariusz zabaw wychowawczo - dydaktycznych
PROWADZĄCA: Jolanta Regulska
DATA: 22.09.2009 r.
GRUPA WIEKOWA: 4/5-latki
TEMAT KOMPLEKSOWY: „Jesień w sadzie i ogrodzie”
TEMAT ZAJĘĆ: „Owocowy smak”
MIEJSCE ZAJĘĆ: sala przedszkolna
CEL OGÓLNY:
Rozpozna i nazwie owoce krajowych i zagraniczne
Uświadomi sobie o konieczności mycia owoców przed jedzeniem
CELE OPERACYJNE: Dziecko:
Rozpozna i nazwie owoce krajowe i egzotyczne
Wyjaśnia konieczność odpowiedniego przygotowania żywności do spożycia (mycie, gotowanie)
ŚRODKI DYDAKTYCZNE : owoce krajowe i zagraniczne, ściereczka, deska do krojenia, nóż, tacki na owoce, wykałaczki, CD z piosenką „Owocowy rap”, kredki woskowe, białe kartki A4.
FORMY: praca z całą grupą.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Wprowadzenie w temat
Przypomnienie z jakich części składają się owoce pestkowe. Zaproszenie dzieci do sprawdzenia, co owoce mają w środku i jak smakują. Zapytanie dzieci, co trzeba zrobić zanim się zje owoce. Uświadomienie, dlaczego należy myć ręce i owoce przed jedzeniem.
Działanie praktyczne
Dzieci najpierw myją ręce, a następnie owoce, wycierają je w czystą ściereczkę i układają na tackach.
Nazywanie i segregowanie owoców
Nauczycielka prezentuje kosz owoców. Mówi, że przyniosła dzieciom nie tylko owoce, które rosną w naszych sadach, ale także te, które rosną w ciepłych krajach: owoce egzotyczne. Prosi dzieci, aby nazwały owoce, które znają i poukładały je na dwóch tackach: na jednej - owoce krajowe, na drugiej - owoce egzotyczne.
Degustacja owoców
Nauczycielka obiera owoce ze skórki (te, w których jest ona niejadalna) i kroi je. Dzieci układają cząstki na talerzykach i nabijają każdą z nich na wykałaczkę. Następnie siadają w kolei jedno z nich podchodzi do nauczycielki, siada do niej tyłem, zamyka oczy
i szeroko otwiera usta. Zadanie dziecka polega na rozpoznaniu po smaku, jaki to owoc, nazwaniu go i wskazaniu wśród innych. Degustacja tych owoców, które dzieciom najbardziej smakowały.
Ćwiczenie twórcze - „Lista atrybutów”
Dzieci odpowiadają na pytanie: Jakie w smaku mogą być owoce? Posługują się określeniami dotyczącymi smaku: słodki, gorzki, kwaśny, soczysty, itp.
Praca plastyczna „Mój ulubiony owoc”
Rysowanie kredkami woskowymi przy piosence „Owocowy rap”, wypowiedzi dzieci o ich ulubionych owocach, uzasadnienie wyboru.