Ciekot Michał
Scenariusz lekcji wychowania fizycznego z piłki nożnej w IV klasie podstawowej chłopców.
Temat: Nauka prowadzenia piłki nożnej.
Cele lekcji:
Umiejętności: prowadzenie piłki.
Sprawność motoryczna: szybkość, siła mm nóg, wytrzymałość.
Wiadomości: uczeń wie jak skutecznie prowadzić piłkę.
Postawy i motywacje: dokładność w wykonywaniu ćwiczeń, wyrobienie nawyku prawidłowego prowadzenia piłki nożnej.
Środki dydaktyczne: piłki nożne, pachołki, szarfy.
Liczba uczniów: 12
Klasa: IV chłopcy
Miejsce ćwiczeń: Szkoła Podstawowa Nr 48, sala gimnastyczna.
Tok lekcji |
Treści lekcji |
Realizacja celów |
Uwagi organizacyjno - metodyczne
|
I. Część wstępna (10'-15') 1. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć.
2. Poinformowanie uczniów o celach lekcji, wzbudzenie motywacji do ćwiczeń.
3. Rozgrzewka
a) bieżna
b) kształtująca
c) specjalistyczna
|
1. Zbiórka 2. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć. 3. Podanie tematu lekcji. 4. Zwrócenie uwagi na rolę nauczanego czy doskonalonego elementu technicznego w grze.
Zabawa ożywiająca „Berek w rozkroku”
1. Krążenie ramion w przód i w tył, jednorącz i oburącz. 2. Krok odstawno - dostawny do środka i na zewnątrz koła. 3. Krok skrzyżny - przeplatanka. 4. Zbieranie z podłogi raz lewą raz prawą ręką. 5. Skip A - unosimy kolana wysoko przed siebie,. 6. Skip C - uderzamy piętami o pośladki. 7. Podskoki z naprzemiennym wymachem rąk. 8. Złączamy dłonie i kręcimy nimi w obie strony.
9. Krążenia głowy w lewo i w prawo. 10. Chód na palcach, piętach, zewnętrznych i wewnętrznych krawędziach stóp. 11. „Kaczy chód” 12. Skoki „żabek” 13. Na gwizdek przysiad - wyskok.
1. Krążenia bioder zataczamy okrąg. 2. Stajemy na jednej nodze, palcami drugiej dotykamy ziemi i kręcimy raz w jedną raz w drugą stronę. 3. Skrętoskłony 4. Skłon do PN, środka, LN, wyprost 5. Złączamy stopy i kolana i wykonujemy krążenia kolanami. 6. Przysiady - obie stopy położone płasko na ziemi, stykają się. 7. Pajacyki 8. Wyrzuty nóg w tył na przemian oraz obunóż. 9. Rowerek 10. Rozluźnienie mięśni
11. Bieg sprinterski w miejscu z równoczesnym klaśnięciem pod uniesiona nogą. 12. Siad skrzyżny, na gwizdek/klaśnięcie wstajemy i wykonujemy Skip A/C powtórny gwizdek wracamy do siadu skrzyżnego. |
|
Ustawienie ćwiczących w szeregu. Pobranie środków dydaktycznych.
Nauczyciel wybiera 2 „berków” Określenie sposobu łapania uczniów przez „berka”. Ograniczamy pole zabawy.
Bieg po obwodzie koła z zachowaniem odstępów ewentualnie bieg wzdłuż sali od linii do linii tam i z powrotem.
Marsz po obwodzie koła z zachowaniem odstępów, ewentualnie bieg wzdłuż sali od linii do linii tam i z powrotem.
Ćwiczący ustawieni w rozsypce. Zwrócenie uwagi na mięśnie nóg.
Ćwiczący ustawieni w rozsypce.
|
II. Część główna (25-30') 4. Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności. Kształtowanie podstaw wobec kultury fizycznej.
|
1. Prowadzenie piłki do pachołka oddalonego około 20m, po linii prostej, na zmianę - raz prawą, raz lewą nogą wewnętrzna częścią stopy. 2. Analogicznie do ćw. 1 tylko zewnętrzną częścią stopy. 2. Prowadzenie piłki slalomem między pachołkami, na zmianę - raz prawą, raz lewą nogą wewnętrzna częścią stopy. 4. Analogicznie do ćw. 3 tylko zewnętrzną częścią stopy. 5. Prowadzenie piłki dowolną częścią stopy z okrążaniem każdego pachołka. 6. Prowadzenie piłki w dowolnym kierunku, na gwizdek zatrzymujemy piłkę i siadamy na niej. 7. Gra na dwie bramki.
|
Cel wszystkich ćwiczeń: skuteczne prowadzenie piłki nożnej, a także oswojenie się z nią.
|
Uczniowie ustawieni w I rzędzie - jeden z drugim.
Uczniowie ustawieni w I rzędzie - jeden z drugim.
Uczniowie ustawieni w I rzędzie - jeden z drugim.
Uczniowie ustawieni w I rzędzie - jeden z drugim.
Uczniowie ustawieni w I rzędzie - jeden z drugim.
Uczniowie ustawieni w rozsypce.
Wybór drużyn. Przestrzeganie przepisów gry w piłkę nożną. |
III. Część końcowa (3'-5') 5. Uspokojenie organizmu.
6. Ćwiczenia organizacyjno - porządkowe i podsumowanie lekcji.
7. Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie wolnym |
Regulujemy oddech, wdech powietrza nosem, wydech ustami, z jednoczesnym uniesieniem rąk ku górze.
- Wyznaczenie uczniów do zebrania sprzętu. - Zbiórka - Omówienie lekcji (omówienie najczęściej występujących błędów, wyróżnienie najlepiej ćwiczących) - wskazanie ćwiczeń do samodzielnego wykonywania w domu, wskazanie zastosowań utylitarnych nauczanego bądź doskonalonego elementu. |
|
Uczniowie ustawieni w rozsypce.
Nie ćwiczący sprzątają pomoce dydaktyczne Ustawienie w szeregu. |