scenariusz - nauka prowadzenia PN, AWF, Gimnastyka


Ciekot Michał

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego z piłki nożnej w IV klasie podstawowej chłopców.

Temat: Nauka prowadzenia piłki nożnej.

Cele lekcji:

Środki dydaktyczne: piłki nożne, pachołki, szarfy.

Liczba uczniów: 12

Klasa: IV chłopcy

Miejsce ćwiczeń: Szkoła Podstawowa Nr 48, sala gimnastyczna.

Tok lekcji

Treści lekcji

Realizacja celów

Uwagi organizacyjno - metodyczne

I. Część wstępna

(10'-15')

1. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć.

2. Poinformowanie uczniów o celach lekcji, wzbudzenie motywacji do ćwiczeń.

3. Rozgrzewka

a) bieżna

b) kształtująca

c) specjalistyczna

1. Zbiórka

2. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.

3. Podanie tematu lekcji.

4. Zwrócenie uwagi na rolę nauczanego czy doskonalonego elementu technicznego w grze.

Zabawa ożywiająca

„Berek w rozkroku”

1. Krążenie ramion w przód i w tył, jednorącz i oburącz.

2. Krok odstawno - dostawny do środka i na zewnątrz koła.

3. Krok skrzyżny - przeplatanka.

4. Zbieranie z podłogi raz lewą raz prawą ręką.

5. Skip A - unosimy kolana wysoko przed siebie,.

6. Skip C - uderzamy piętami o pośladki.

7. Podskoki z naprzemiennym wymachem rąk.

8. Złączamy dłonie i kręcimy nimi w obie strony.

9. Krążenia głowy w lewo i w prawo.

10. Chód na palcach, piętach, zewnętrznych i wewnętrznych krawędziach stóp.

11. „Kaczy chód”

12. Skoki „żabek”

13. Na gwizdek przysiad - wyskok.

1. Krążenia bioder zataczamy okrąg.

2. Stajemy na jednej nodze, palcami drugiej dotykamy ziemi i kręcimy raz w jedną raz w drugą stronę.

3. Skrętoskłony

4. Skłon do PN, środka, LN, wyprost

5. Złączamy stopy i kolana i wykonujemy krążenia kolanami.

6. Przysiady - obie stopy położone płasko na ziemi, stykają się.

7. Pajacyki

8. Wyrzuty nóg w tył na przemian oraz obunóż.

9. Rowerek

10. Rozluźnienie mięśni

11. Bieg sprinterski w miejscu z równoczesnym klaśnięciem pod uniesiona nogą.

12. Siad skrzyżny, na gwizdek/klaśnięcie wstajemy i wykonujemy Skip A/C powtórny gwizdek wracamy do siadu skrzyżnego.

Ustawienie ćwiczących w szeregu. Pobranie środków dydaktycznych.

Nauczyciel wybiera 2 „berków”

Określenie sposobu łapania uczniów przez „berka”. Ograniczamy pole zabawy.

Bieg po obwodzie koła z zachowaniem odstępów ewentualnie bieg wzdłuż sali od linii do linii tam i z powrotem.

Marsz po obwodzie koła z zachowaniem odstępów, ewentualnie bieg wzdłuż sali od linii do linii tam i z powrotem.

Ćwiczący ustawieni w rozsypce. Zwrócenie uwagi na mięśnie nóg.

Ćwiczący ustawieni w rozsypce.

II. Część główna

(25-30')

4. Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności. Kształtowanie podstaw wobec kultury fizycznej.

1. Prowadzenie piłki do pachołka oddalonego około 20m, po linii prostej, na zmianę - raz prawą, raz lewą nogą wewnętrzna częścią stopy.

2. Analogicznie do ćw. 1 tylko zewnętrzną częścią stopy.

2. Prowadzenie piłki slalomem między pachołkami, na zmianę - raz prawą, raz lewą nogą wewnętrzna częścią stopy.

4. Analogicznie do ćw. 3 tylko zewnętrzną częścią stopy.

5. Prowadzenie piłki dowolną częścią stopy z okrążaniem każdego pachołka.

6. Prowadzenie piłki w dowolnym kierunku, na gwizdek zatrzymujemy piłkę i siadamy na niej.

7. Gra na dwie bramki.

Cel wszystkich ćwiczeń: skuteczne prowadzenie piłki nożnej, a także oswojenie się z nią.

Uczniowie ustawieni w I rzędzie - jeden z drugim.

Uczniowie ustawieni w I rzędzie - jeden z drugim.

Uczniowie ustawieni w I rzędzie - jeden z drugim.

Uczniowie ustawieni w I rzędzie - jeden z drugim.

Uczniowie ustawieni w I rzędzie - jeden z drugim.

Uczniowie ustawieni w rozsypce.

Wybór drużyn.

Przestrzeganie

przepisów gry

w piłkę nożną.

III. Część końcowa

(3'-5')

5. Uspokojenie organizmu.

6. Ćwiczenia organizacyjno - porządkowe i podsumowanie lekcji.

7. Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie wolnym

Regulujemy oddech, wdech powietrza nosem, wydech ustami, z jednoczesnym uniesieniem rąk ku górze.

- Wyznaczenie uczniów do zebrania sprzętu.

- Zbiórka

- Omówienie lekcji

(omówienie najczęściej występujących błędów, wyróżnienie najlepiej ćwiczących)

- wskazanie ćwiczeń do samodzielnego wykonywania w domu, wskazanie zastosowań utylitarnych nauczanego bądź doskonalonego elementu.

Uczniowie ustawieni w rozsypce.

Nie ćwiczący sprzątają pomoce dydaktyczne

Ustawienie w szeregu.


