KONSPEKT
do zajęć w „zerówce”
Temat: Niebezpieczne owady
Cele:
-Rozwijanie umiejętności układania zagadek i definiowania nazw poprzez umieszczanie ich
w szerszej kategorii.
-Rozwijanie słuchu fonematycznego i umiejętności analizy i syntezy wyrazów.
-Rozwijanie umiejętności rozpoznawania liter drukowanych i pisanych, wielkich i małych.
-Poszerzenie wiadomości na temat niebezpiecznych owadów i sposobów chronienia się przed nimi.
-Rozwijanie pojęcia liczby 10 w aspekcie kardynalnym, miarowym i porządkowym.
-Rozkład liczby 10 na składniki.
Przebieg zajęć:
1.Indywidualne układanie zagadek do otrzymanego obrazka.
Uczeń losuje obrazek i układa zagadkę dla innych. Zagadka musi zawierać nazwę kategorii
(człowiek, zwierzę, roślina, rzecz, lub bardziej szczegółowe np. owad, owoc…)i szczegółowy opis(wielkość, barwa, do czego służy…)
2. Wyłonienie zbioru owadów.(10)
Dzieci układają na dywanie w pętli obrazki przedstawiające owady. Ustalają liczebność zbioru.
3.Zabawa ruchowa „Komar”.
Dzieci swobodnie spacerują w rytm grany na bębenku a słysząc brzęczenie tamburyna uciekają do pętli rozłożonych na podłodze uciekając przed komarem-wyznaczonym dzieckiem.
4. Rozmowa kierowana na temat niebezpiecznych owadów i sposobów chronienia się przed nimi.
5. Wypełnienie kart pracy nr 1, nr 2.
6.Układanie schodków z kolorowych liczb.
7. Zabawa ruchowa „Wykonaj to tyle razy”.
Dzieci losują klocek i według jego „wartości „ wykonują wymyślone przez siebie czynności odpowiednią ilość razy.
8. Określanie, który z kolei jest klocek w danym kolorze.
10.Samodzielne układanie kolorowego dywanika pod 10 o dwukolorowych wzorach.
11.Zabawa ruchowa „Owady chronią się przed deszczem.”
12.Praca plastyczna „Motyl”- malowanie oburącz palcami.
Nr 1. Połącz litery tego samego typu, tworząc wyraz „ osa”.
O
A
S
o
s
a
Nr 2.Zakreśl nazwy owadów.
Osa koń motyl
Mama noga komar
Ważka ptak rower
Pająk trawa dom
Zebra mrówka oko
Opracowała
Danuta Smus