nie niesmialosci - warsztat, pedagogika


Praca zbiorowa:

Marcin Kawa, Anna Grzelak,

Sylwia Strojna, Wojciech Dorosz

Konspekt dla klasy I liceum ogólnokształcącego.

TEMAT: Wspólne NIE nieśmiałości.

CEL OGÓLNY:

Zajęcia przeznaczone są dla wychowawców klas, którzy dostrzegają problem nieśmiałości i adaptacji w swojej klasie. Chcą przeciwdziałać temu zjawisku i zbudować we własnej klasie większy poziom wzajemnego zaufania, bezpieczeństwa i otwartości oraz aktywniej włączyć w działanie klasowe osoby trzymające się z boku grupy, osoby nieśmiałe. Uświadamiamy uczniów jak trudne jest pokonanie nieśmiałości i jak ważna jest pomoc otoczenia w przezwyciężeniu jej przez jednostkę.

CELE OPERACYJNE:

- uczeń wie czym jest nieśmiałość. Uzyskuje informacje od grupy, jak jest postrzegany, uświadamia sobie ważność problemu nieśmiałości, cel i istotę zajęć.

- uczeń rozumie, że przezwyciężenie nieśmiałości otwiera mu drogę do wzmocnienia wiary w siebie oraz poczucia przynależności do grupy.

- uczeń potrafi nawiązać współpracę z grupą - otwiera się na drugą osobę, co stanowi przełamanie bariery nieśmiałości i podejmuje działania kształtowania otwartości w stosunku do innych osób.

POSTAWY:

- nauczyciel motywuje ucznia nieśmiałego do przezwyciężenia swojej nieśmiałości pokazując jemu jego mocne strony i budując w nim jego pozytywny obraz,

- uczniowie rozumiejąc cel zajęć, współpracują na zasadach szczerości wobec członków klasy, są zaangażowani w wspólne zadania, wzajemnie słuchają się i poświęcają sobie uwagę. Nie obrażają się, nie urażają uczuć ani godności innych, nie ośmieszają się nawzajem, nie oceniają.

- nauczyciele wymieniają się między sobą spostrzeżeniami i sposobami pracy z dzieckiem nieśmiałym.

FORMY PRACY:

- indywidualna i grupowa

METODY DYDAKTYCZNE:

- metoda słowna: pogadanka,

- metoda oparta na działaniu: pisanie, ćwiczenia ruchowe, kolaż.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

- długopisy, arkusze papieru, małe kartki, kolorowe gazety, kleje, nożyczki.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

OGNIWA

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

CZYNNOŚCI UCZNIA

CZĘŚĆ WSTĘPNA

- „Tworzenie zasad pracy w grupie, jaką jest klasa”

  1. Powitanie uczniów na zajęciach oraz wprowadzenie w tematykę zajęć. Krótki wykład na temat nieśmiałości i adaptacji w grupie. Załącznik nr 1.

  2. Ćwiczenie 1. Zasady pracy (burza mózgów). Na tablicy nauczyciel zapisuje propozycje zasad, które będą obowiązywały na zajęciach, by stworzyć jak najlepsze warunki do pracy (np. szczerość, prawo do własnego zdania i opinii, wzajemne słuchanie się, prawo do odmowy, każdy sam kieruje swoją aktywnością, nie oceniamy). Po zapisaniu zasad nauczyciel jeszcze raz je odczytuje i pyta, czy wszyscy się z nimi zgadzają.

  1. Ćwiczenie 2. Kilka słów o sobie. Nauczyciel przygotowuje kartki z imieniem i nazwiskiem każdego ucznia.

1. Uczniowie układają krzesła w kręg i siadają na nie. Słuchają wykładu.

2. Uczniowie za pomocą burzy mózgów tworzą swoje własne zasady pracy, tzw. kodeks. Czas trwania ćwiczenia: 10 min.

3. Każdy uczeń proszony jest wcześniej o przyniesienie zdjęcia z dzieciństwa. Uczniowie przyczepiają swoje zdjęcia na tablicy. Następnie kolejno wszyscy zastanawiają się, kto może być na danym zdjęciu i wspólnie dopasowują imię i nazwisko do zdjęcia. Uczeń, do którego należy rozszyfrowane zdjęcie prezentuje to zdjęcie i opowiada o sobie. Czas trwania ćwiczenia: 30 min.

CZĘŚĆ GŁÓWNA

- „Akceptacja drogą do adaptacji i pokonania nieśmiałości”

1. Ćwiczenie 1. „Plakat do hasła „moja klasa”. Nauczyciel dzieli uczniów na podgrupy i przekazuje im różne gazety, magazyny ilustrowane, czasopisma.

Pomocne pytania zadawane przez nauczyciela na forum:

- czym powinna charakteryzować się grupa klasowa?

- co grupa - klasa daje swoim członkom?

- jak potrafimy oddziaływać na siebie wzajemnie jako grupa?

- jakie są korzyści płynące z przynależności do grupy, zaangażowania się w grupę, otworzenia się na jej członków?

2. Ćwiczenie 2. „Kwiatek różnic i podobieństw”.

Nauczyciel dzieli klasę na podgrupy. Każdej podgrupie przekazuje arkusz papieru, na którym rysuje duży symbol kwiatka. Ma on tyle płatków, ilu jest uczniów w podgrupie. Przekazuje polecenie.

Po zakończeniu prezentacji prac przez uczniów, nauczyciel omawia ćwiczenie zaznaczając, że ludzie różnią się między sobą wyglądem, zachowaniem, poglądami. Każdy też inaczej funkcjonuje w grupie. Mimo, że na pierwszy rzut oka wiele nas może różnić od innych ludzi, przy bliższym spotkaniu okazuje się, że mamy wiele wspólnych cech. Wystarczy otworzyć się na innych, obdarzyć zaufaniem, przełamać barierę nieśmiałości.

3. Ćwiczenie 3. „Tarcza”.

Nauczyciel pokazuje uczniom wzór tarczy, którą każdy uczeń rysuje na kartce A4. Kartka jest podpisana przez ucznia.

Zdania, które zawiera każdy z kręgów tarczy:

- „Dary losu” - uczniowie wpisują talent ucznia danej tarczy,

- Imponuje mi w Tobie….,

- Doceniam w Tobie….,

- Dziękuję ci za….,

- Masz w sobie….

1. Zadaniem uczniów jest stworzenie z gazet (obrazki, napisy) plakatu, gdzie motywem przewodnim jest hasło „moja klasa”. Prezentacja prac na forum.

Uczniowie odpowiadają na pytania zadawane przez nauczyciela.

Czas trwania zajęć: 30 min.

2. Na płatkach kwiatka uczniowie wpisują swoje imie i podają obok imienia cechę charakterystyczną dla siebie, która tylko ich wyróżnia w tej podgrupie. W środku kwiatka na zakończenie indywidualnych wpisów cech członków podgrupy, uczniowie wpisują cechy wspólne dla wszystkich w tej podgrupie. Po wykonaniu ćwiczenia uczniowie prezentują swoje prace na forum. Czas trwania zajęć: 20 min.

3.Uczniowie rysują tarczę według wzoru pokazanego przez nauczyciela. Wykonane kartki krążą kolejno od ucznia do ucznia, którzy dają sobie pozytywne wpisy według niedokończonych zdań wpisanych uprzednio na tarcze. Prezentacja swoich tarczy na forum. Czas trwania zajęć: 30 min.

PODSUMOWANIE

Ewaluacja zajęć.

Nauczyciel rozdaje uczniom małe kartki z prośbą o dokonanie ewaluacji zajęć.

Ustawia dwa pudła:

- jedno z narysowaną uśmiechniętą buzią - do której uczniowie będą wrzucać kartki z informacją, co im się podobało, co cennego zyskali dzięki tym zajęciom?

- drugie z symbolem śmietnika - do którego wrzucają karteczki z informacjami, co im się nie podobało, co należałoby zmienić.

Kilka anonimowych karteczek losuje nauczyciel i czyta na forum.

Podziękowanie za udział w zajęciach.

-


