KONSPEKT LEKCJI
NAZWISKO PROWADZĄCEGO: www.wychowanietechniczne.prv.pl
PRZEDMIOT: Informatyka
KLASA: IV kl. SP
TEMAT JEDNOSTKI METODYCZNEJ: Praca z programem graficznym MS Paint
TEMAT JEDNOSTKI LEKCYJNEJ: Ustawienia obrazu, atrybuty obrazu w MS Paint.
CELE LEKCJI:
Ogólny: Przypomnienie uczniom podstawowych funkcji programu
Szczegółowy: -Uczeń dokładnie zna zastosowanie programu.
-Uczeń wie jak posługiwać się paskiem narzędzi
-Uczeń potrafi ustawić wielkość strony, zna podstawowy format kartki A4
-Uczeń wie w jaki sposób określić marginesy na stronie
-Uczeń umie ustawić stronę w pozycji poziomej lub pionowej
METODY NAUCZANIA: pogadanka, elementy wykładu, ćwiczenia.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: komputer, pomoce naukowe - instrukcje dot. obsługi programu
FORMY ORGANIZACJI PRACY UCZNIÓW: praca indywidualna
CZAS TRWANIA LEKCJI: 45 minut
PRZEBIEG LEKCJI:
L.P |
OGNIWA LEKCJI |
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI UCZNIA |
CZAS TRWANIA LEKCJI |
|
1. |
STWORZENIE ŁADU ZEWNĘTRZNEGO I WEWNĘTRZNEGO |
Sprawdzenie obecności, Powitanie klasy. Podanie tematu lekcji. Przygotowanie środków dydaktycznych |
Uczniowie witają się z nauczycielem. Zgłaszają obecność. Notują podany temat do zeszytu. |
2 minuty |
|
2. |
OPRACOWANIE NOWEGO MATERIAŁU |
1.Jaki program służy do tworzenia rysunków? Program graficzny - Ms Paint, który umożliwia nam także zachowanie stworzonego przez nas rysunku w pamięci komputera, w postaci pliku.
2.Czy w tym programie możemy tylko rysować? Istnieje także funkcja umożliwiająca nam pisanie tekstu. Czyli po wybraniu określonej opcji nasz program graficzny zamienia się w prosty edytor tekstu.
Program Paint porównać możemy do domowego zbioru przyborów do malowania, czyli podstawowych narzędzi: ołówka, gumki, pędzla, linijki. Po uruchomieniu programu mamy do dyspozycji czystą kartkę formatu A4 na, której możemy rozpocząć pracę. 3. Czy ktoś zna wymiary takiego arkusza A4? Szerokość 21cm, wysokość 29,7cm Na tablicy rysuję prostokąt przypominający kartkę formatu A4 i proszę aby jakiś uczeń podał wymiary tego arkusza na tablicy.
Rozdaję teraz każdemu dziecku małą instrukcję dot. zmian atrybutów obrazu. (zał.1) Powoli omawiam każdą przedstawioną na kartce funkcję, uczniowie samodzielnie zmieniają ustawienia strony, marginesy, zmieniają orientację strony(poziomo lub pionowo) Zwracam uwagę na ustawienia marginesów, przypominam, że jest to obszar kartki na którym nie możemy umieszczać naszego rysunku!
|
Odpowiadają na pytania. Biorą czynny udział w lekcji. |
15 minut |
|
3. |
KSZTAŁTOWANIE POJĘĆ |
Utrwalenie poznanych pojęć: -format A4, jego wymiary -marginesy -ustawienie orientacji strony -obrót obrazu w poziomie, pionie i o pewien kąt |
Uczniowie pilnie słuchają i odpowiadają na pytania |
5 minut |
|
4. |
WIĄZANIE TEORII Z PRAKTYKĄ |
W ramach przypomnienia każdy uczeń otrzymuje również mały opis funkcji programu (zał2)
Teraz uczniowie mają za zadanie stworzyć przy pomocy programu Paint - plakat na powitanie wiosny.
|
Uczniowie wykonują ćwiczenie |
18 minut |
|
5. |
OCENA I KONTROLA |
W razie kłopotów udzielam pomocy uczniom, którzy jeszcze nie w pełni potrafią posługiwać się programem, najciekawsze prace zostają wyróżnione. |
|
5 minut |
1