SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat dnia: Świąteczne kurczątko
Temat sytuacji edukacyjnej : Zabawy słowno-graficzne ,,Rysowanie ze słuchu''
Grupa wiekowa: 3-4- latki
Cele:
ćwiczy narządy mowy na zgłosce,,pi''
sprawnie porusza się w/g wskazówek nauczyciela;
wie o zachowaniu delikatności podczas zabawy z kurczątkiem;
kształtuje postawę opiekuńczości i przyjazdnego stosunku do stworzeń mniejszych i bezbronnych;
potrafi rysować kurczątko ze słuchu i opisać jego wygląd;
koloruje bez wychodzenia za linię;
Formy pracy:
-zbiorowa
-indywidualna
Metody:
-słowna
-oglądowa
-działań praktycznych
Środki dydaktyczne:
tekturowa skorupka jajka;
kurczątko z gazety i bibuły;
wiersz
tablica, biały arkusz papieru, marker;
ołówki, kredki, kartki dla każdego dziecka;
Przebieg zającia:
1.Nauczycielka proponuje zabawę w kurę i kurczęta, w której ona będzie odgrywać rolę kury, a dzieci- kurcząt.
Nauczycielka-kura chodzi po sali, mówiąc ,,ko,ko,ko...'', a dzieci-kurczęta- poruszają się wokół niej w dowolnych kierunkach, powtarzając,,pi,pi,pi...''.Na wydany przez wychowawczynię okrzyk,,jastrząb'' zbiegają się do niej najszybciej jak potrafią, ona zaś przygarnia je do siebie. Zabawa powtarzana jest 3-4 krotnie.
Dzieci siadają na dywanie w kole. Nauczycielka trzyma w dłoniach skorupkę jajka zrobionego z tektury, w której ukryty jest kurczaczek z bibuły i mówi wiersz W. Szymanówny pt.,,Kurczątko''.
Z jajeczka się urodziło
Główkę najpierw wychyliło
Na dwie nóżki wyskoczyło
Czarne oczka otworzyło
Dziobek mały rozchyliło
Że jest głodne zakwiliło
Podczas deklamacji powoli odchyla część skorupki jajka, pokazując kurczątko zgodnie z treścią wiersza. Po słowach,,...że jest głodne zakwiliło'' dodaje,,pi.pi,pi'' i proponuje dziecim, aby razem z nią naśladowały kwilenie.
3.Nauczycielka podnosi kurczątko w zasięgu wzroku dzieci i prosi, aby opisały jego wygląd, następnie delikatnie trzyma kurczątko w dłoniach i podaje dziecku siedzącemu obok. Prosi dzieci, aby w ten sam sposób ułożyły ręce i z zachowaniem ostrożności przekazywały kurczątko dalej. Dziecko, które je trzyma wydaje odgłosy,,pi.pi,pi''
4.Dzieci na polecenie nauczycielki siadają przy stolikach, gdzie rozłożone są kartki, ołówki i kredki. Na środku sali stoi tablica w zasięgu wzroku dzieci, na której kolejno nauczycielka maluje kurczaka deklamując wcześniej poznany przez dzieci wiersz.
Z jajeczka się urodziło
Główkę najpierw wychyliło
Na dwie nóżki wyskoczyło
Czarne oczka otworzyło
Dziobek mały rozchyliło
Że jest głodne zakwiliło
Zadaniem dzieci jest narysowanie kurczątka ze słuchu, kiedy nauczycielka w miarę potrzeby dzieci kilkakrotnie deklamuje wiersz , pokazując kolejne etapy rysowania na dużej tablicy.
Dzieci starsze i chętne młodsze ,kolorują kredkami kurczątko.
Na koniec nauczycielka tworzy wystawę prac dzieci w sali, proponując wspólną ich ocenę.
Opracowanie: Izabela Kolasa