SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III
Data: 15.11.2014
Prowadzący: Agnieszka Morąg, Monika Pijet
Liczba godzin: 4
Temat tygodnia: Jakie bogactwa naturalne występują w Polsce?
Temat dnia: Torf, węgiel brunatny, węgiel kamienny
Cele ogólny:
Uczeń:
- bada właściwości węgla,
- wie co to jest węgiel,
- odszukuje na mapie Polski miejsc występowania węgla,
- opowiada o przeczytanym tekście,
- pisze wielką literą nazwy miast,
- posługuje się kreską i plamą w pracy plastycznej,
- dodaje i odejmuje w zakresie 60
Cel operacyjny:
Uczeń :
- swobodnie odpowiada i wypowiada się na temat tekstu,
- określa pochodzenie węgla i sposoby jego pozyskiwania,
- wskazuje na mapie miejsce występowania: węgla kamiennego i brunatnego,
- podaje właściwości fizyczne węgla,
- wymienia elementy środowiska naturalnego, które są zagrożone z powodu eksploatacji węgla,
- śpiewa piosenkę
- wyróżnianie w liczbach cyfry jedności i cyfry dziesiątek
Formy organizacyjne:
zbiorowe, indywidualne, grupowa
Metody:
czynna, słowna, oglądowa
Pomoce i środki dydaktyczne:
Odtwarzacz CD, płyta 1., podręcznik s. 24-29, wycinanka 3 s.11, instrumenty perkusyjne, węgiel kamienny, brunatny, torf, miska z wodą, mapa Polski, miękkie piłeczki dla każdej pary uczniów, tamburyn, klocki, pojemniki.
Przebieg zajęć:
1) Zabawa „Górnicza orkiestra”. Tworzenie przez dzieci akompaniamentu do piosenki „Hej, w kopalni”.
2) Czytanie dzieci tekstu Ireny Mężyńskiej „Skąd się wziął w ziemi węgiel?„
3) Rozmowa na temat przeczytanego tekstu, odpowiadanie na pytania i opowiadanie tekstu na podstawie ilustracji.
4) Odkrywanie właściwości fizycznych węgla kamiennego. Dzieci siedzą w kręgu i oglądają grudki węgla kamiennego, dotykają je, wąchają itp.
5) Zadania w podręczniku s. 26, 27 na temat węgla kamiennego i brunatnego.
6) Zabawa ruchowa „Rzuć i złap”. Dzieci dobierają się parami. Każda para otrzymuje piłeczkę. Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie poleceń np. Rzuć piłkę w górę tyle razy, ile dziesiątek ma liczba 25 itp…
7) Praca plastyczna- rysowanie kopalni węglem drzewnym.
8) Zadania w podręczniku s. 28, 29 dzielenie liczby na cyfry jedności i dziesiątek.
9) Zabawa ilustrująca treść piosenki „Hej, w kopalni”
10) Podsumowanie zajęć: rozmowa o bogactwach naturalnych w Polsce.