problemy, Dydaktyka


Scenariusz lekcji z edukacji czytelniczej i medialnej dla klasy VI SP.

Opracowanie: mgr Małgorzata Chudzińska

Czas: 2 godziny lekcyjne

Temat lekcji: Sposoby rozwiązywania problemów językowych.

Cel ogólny: Uporządkowanie wiedzy uczniów o językowych słownikach

ogólnych i specjalnych.

Cele operacyjne:

  1. 0x08 graphic
    Zapamiętanie

- uczeń zna budowę hasła w różnych

WIADOMOŚCI słownikach.

0x08 graphic
- uczeń zna ogólny podział błędów

błędów językowych.

  1. Zrozumienie

- uczeń rozumie rolę informacyjną

słowników w pracy nad popraw-

nością językową,

- uczeń rozumie istotę błędu językowego.

0x08 graphic
C. Wykorzystane w sytuacjach typowych

- uczeń potrafi znaleźć i wykorzystać

odpowiednie informacje w słowniku,

UMIEJĘTNOŚCI -uczeń rozpoznaje błąd językowy w tekście.

0x08 graphic

D. Wykorzystanie w sytuacjach

problemowych

- uczeń umie rozwiązać samodzielnie

wskazany problem językowy.

Cel wychowawczy:

Metody nauczania: praktyczna (ćwiczenia ze słownikami), prezentacja

Forma zajęć: praca w grupach, praca indywidualna.

Strategia zajęć: O, P, E

Zasady nauczania: poglądowości, przystępności, aktywnego udziału uczniów, systema-

tyczności, trwałości wiedzy, operatywności, wiązania teorii z prak-

tyką.

Środki dydaktyczne: słowniki, karty z ćwiczeniami, karty zadań, karty ewaluacji

Wykaz literatury:

Chwastniewska Danuta: Język polski. Gramatyka dla klasy szóstej szkoły podstawowej.

Gdańsk 1997. ISBN 83-85694-65-X

Miodek Jan: Nie taki język straszny. O polszczyźnie do uczniów. Gdańsk 1996.

ISBN 83-85694-32-3

Miodek Jan: Ojczyzna polszczyzna. Wyd.2. Warszawa 1991. ISBN 83-212-0581-X

Kuziak Michał, Rzepczyński Sławomir: Jak pisać? Wyd.2. Bielsko-Biała 2002.

ISBN 83-7266-160-X

struktura materiału

Przebieg zajęć

Uwagi o realizacji

błąd

językowy

słowniki

hasło

słownikowe

problem

językowy

zwrot

forma

gramatyczna

synonim

definicja

ilość znaczeń

zwrot

przysłowie

krzyżówka

WPROWADZENIE

  1. Rozdanie uczniom skserowanego tekstu, w którym znajdują się

błędy.

Nazywam się Polikarp Urodziłem się w małym miasteczku u podnóża

Tatrów. Niedawno skończyłem 14.rok życia. Już teraz wiele dziewcząt ogląda się za mną. Nic dziwnego. Z moich błękitnych oczu bije blask, a fryzura, którą układam własnymi ręcami, jest niebywale wytworna. Jestem pogodny i życzliwy, toteż otacza mnie mnóstwo przyjacieli. Mam dużo interesujących zainteresowań. Przepadam za oglądaniem meczy w telewizji, lubię też się poszwendać po muzeumach. Moi dwaj starsi bratowie uważają, że jestem trochę dziwny. Zupełnie ich nie rozumiem. W przyszłości chciałbym zostać sędziom, dlatego będę studiował prawo na uniwersytecie w Niemcach albo we Włochach. Polonistka mówi jednak, że dużo jeszcze muszę się nauczyć.

  1. Indywidualne poprawianie błędów przez uczniów - odczytywanie efektów pracy.

  2. Zapytanie o typ błędów, które wystąpiły w tekście oraz o nazwy

słowników, w których można szukać poprawnych form tych wyrazów.

  1. Zapis tematu lekcji: Sposoby rozwiązywania problemów języ-

kowych.

ROZWINIĘCIE

  1. Prezentacja przez nauczyciela słowników z wystawki:

  • Słownika języka polskiego,

  • Słownika frazeologicznego,

  • Słownika poprawnej polszczyzny,

  • Słownika wyrazów obcych,

  • Słownika synonimów,

  • Słownika ortograficznego.

  1. Podział klasy na sześć grup ( losowanie różnego koloru karte-

czek) i przydzielenie zadania polegającego na przygotowaniu

informacji na temat budowy hasła hrabia w wyżej wymienionych słownikach.

  1. Prezentacja efektów pracy przez sprawozdawców grup.

  2. Rozdanie grupom kart pracy z konkretnymi problemami językowymi. Szukanie odpowiedzi w źródłach informacji bezpośredniej - słownikach.

Grupa I

Problem:

Co oznacza zwrot „Upiec dwie pieczenie na jednym ogniu”?

Odpowiedź:.........................................................................

Żródło informacji:.............................................................

Grupa II

Problem:

Jak brzmi C., l. mn. wyrazu „przyjaciel”?

Odpowiedź:.........................................................................

Źródło informacji:.............................................................

Grupa III

Problem:

Inaczej „lęk”.

Odpowiedź:.........................................................................

Źródło informacji:.............................................................

Grupa IV

Problem:

Co to jest fantazja?

Odpowiedź:.........................................................................

Źródło informacji:.............................................................

Grupa V

Problem:

Ile znaczeń ma wyraz „oko”?

Odpowiedź:.........................................................................

Źródło informacji:.............................................................

Grupa VI

Problem:

Co oznacza zwrot „iść na pierwszy ogień”?

Odpowiedź:.........................................................................

Źródło informacji:.............................................................

Ewentualnie:

Grupa VII

Problem:

Przysłowia z wyrazem „chleb”.

Odpowiedź:.........................................................................

Źródło informacji:.............................................................

  1. Odczytywanie rozwiązań problemów językowych.

PODSUMOWANIE

  1. Układanie krzyżówki typu JOLKA z rozsypanki wyrazów:

synonim, zwrot, wyrażenie, ortogram, definicja, forma, przysłowie, słownik, błąd, informacja.

Redagowanie definicji do haseł. Każda definicji powinna zawierać wskazówki związane ze źródłem informacji.

  1. Wypełnianie kart ewaluacji przez uczniów.

Np. Dokończ zdanie: Dzięki dzisiejszej lekcji...(zrozumiałem, dowiedziałem się, nauczyłem się, postanowiłem lub inne)....

Zad. domowe

Rozwiąż następujące problemy językowe:

  • Kiedy piszemy niejeden, a kiedy nie jeden?

  • Przysłowia z wyrazem praca.

praca

w grupach

praca

w grupach


