SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z DZIEĆMI KLASY II
MAJĄCYMI TRUDNOŚCI W CZYTANIU I PISANIU
Temat:
Usprawnienie umiejętności czytania i pisania wyrazów wielosylabowych
Cele:
Rozwijanie percepcji wzrokowej i koordynacji wzrokowo - ruchowej.
Doskonalenie sprawności manualnej.
Kształcenie umiejętności różnicowania w wyrazach spółgłosek miękkich.
Utrwalenie wiadomości o rzeczownikach i przymiotnikach.
Rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem.
Wdrażanie do wykonywania poleceń słownych.
Formy pracy:
Zajęcia w grupie z zachowaniem zasady indywidualizacji.
Pomoce:
Kartki z szyfrem sylabowym, rozsypanka wyrazowa przymiotników, kartki
z zapisanymi przymiotnikami, obrazki do rysowania po śladzie, ołówki, kredki.
Przebieg zajęć:
Ćwiczenia wspomagające możliwości umysłowe wg Dennisona.
„Leniwe ósemki” - kreślenie kciukiem, płynnym ruchem, poziomej ósemki zaczynając od punktu środkowego na wysokości oczu, w lewo w górę, łukiem w dół, potem dołem do punktu środkowego, górą w prawo, łukiem ku dołowi i dołem w lewo aż do punktu wyjścia. Powtarzamy 3-krotnie, a potem drugim kciukiem i obiema rękami splecionymi, również 3 razy; zawsze wodząc wzrokiem za kciukiem.
„Słoń”- ręka wyciągnięta w przód grzbietem dłoni do góry, głowa przytulona uchem do ramienia, wzrok podąża ponad wierzchem dłoni za poruszającą się ręką. Pozycja stojąca, w małym rozkroku. Rysowanie ręką (nie odrywając głowy od ramienia) leniwej ósemki, bardzo obszernej, ze skłonami tułowia i uginaniem nóg w kolanach; kilkakrotnie, następnie zmiana ręki.
Rozwiązywanie szyfru sylabowego:
wybiórcze czytanie sylab zgodnie z numerami podawanymi przez nauczyciela,
objaśnienie sposobu rozwiązania szyfru - podstawianie sylab pod odpowiednie numery,
zapisywanie utworzonych wyrazów,
czytanie utworzonych wyrazów techniką wyrazową oraz techniką sylabową,
ustne uzasadnianie pisowni spółgłosek miękkich w wyrazach.
Szyfr sylabowy :
1, 15 , 21 14, 8, 7
21, 6, 14 18, 17, 19
11, 1, 14 5, 3, 22
20, 10, 5 2, 13, 8
12, 9, 14 4, 10, 16
1
cze 10
5 21 śli
wy śnia
15
re
3 17 11
ciecz tli ćwi
6
7 da
la 14 4 20
nie ro my
9 18
bie 22 świe
ka 12 2
grze ła
8
dzie 16 19 13
ny ca bę
Wyrazy utworzone z szyfru sylabowego:
czereśnia, śniadanie, ćwiczenie, myśliwy, grzebienie, niedziela, świetlica, wycieczka, łabędzie, rośliny.
2. Czytanie ze zrozumieniem w korelacji z utrwalaniem wiadomości
o rzeczownikach i przymiotnikach.
przypomnienie pytań, na które odpowiadają rzeczowniki i przymiotniki,
poszukiwanie przez uczniów rzeczowników znajdujących się w sali
i wymyślanie do nich przymiotników,
czytanie przymiotników z rozsypanki wyrazowej,
dopasowywanie przymiotników do rzeczowników utworzonych z szyfru sylabowego,
czytanie powstałych związków wyrazowych techniką wyrazową oraz techniką sylabową.
Rozsypanka wyrazowa przymiotników:
czerwona, smaczne, trudne, sprytny, niebieskie, słoneczna, szkolna, ciekawa, białe, zielone.
3. Pisanie po świeżych śladach pamięciowych.
dopisywanie do przymiotników zapisanych na kartce, rzeczowników ze spółgłoskami miękkimi,
kontrola poprawności zapisu,
poprawienie dwoma różnymi kolorami spółgłosek zmiękczonych przez
„i” oraz przez „′ ”.
4. Czytanie ze zrozumieniem w korelacji z zajęciami manualnymi.
rysowanie po śladzie obrazków: czereśni, grzebieni, roślin i łabędzi,
pokolorowanie obrazków zgodnie z przymiotnikami.
5. Ćwiczenie wyciszające.
„Pozycja Dennisona” - pozycja siedząca, nogi skrzyżowane w kostkach, kolana lekko ugięte, ręce splecione jak w „idzie kominiarz po drabinie”, kręgosłup wyprostowany, język na podniebieniu, oczy zamknięte - wytrwać około 1 minuty w tej pozycji.