11 KONSPEKT LEKCJI, Konspekty lekcji - szkoła podstawowa


Klasa 6a

Temat lekcji: Przygotowujemy mini inscenizację Strasznej rozmowy Gżegżółki z Duchem .

Data 15.04.2009

Nauczyciel: Klaudia Parobczyk

Cele dydaktyczne:

  • Kształtowanie czytania ze zrozumieniem.

  • Ćwiczenie analizy i interpretacji tekstu.

  • Kształcenie wiedzy i świadomości literackiej.

  • Doskonalenie pracy w parach, w grupie.

Cele operacyjne: (co uczniowie będą potrafili i znali po lekcji)

  • Uczniowie zapoznają się z postacią Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

  • Wiedzą co to jest groteska i absurd.

  • Ćwiczą rozpoznawanie humoru absurdalnego w innych tekstach, bądź sytuacjach życiowych.

  • Potrafią sami napisać scenariusz do komicznej scenki.

  • Dzieci przypominają sobie inne straszne historie, które stały się legendami w ich mieście.

Cele wychowawcze:

  • Zapoznanie z zabytkami literatury polskiej.

Metody:

  • Praca z tekstem.

  • Czytanie na głos.

  • Wykład.

  • Praca w parach.

  • Przedstawienie scenki teatralnej.

Formy pracy:

  • Indywidualna.

  • W parach.

Przebieg lekcji i podjęte działania:

  1. Nauczyciel sprawdza listę obecności i zapisuje temat lekcji na tablicy.

  2. Wyjaśnia uczniom co oznacza termin gżegżółka.

  3. Krótko przedstawia postać K. I. Gałczyńskiego.

  4. Dwóch, chętnych uczniów czyta tekst z podręcznika na głos.

  5. Nauczyciel rozmawia z uczniami utworze:

    • Czy tekst był ciekawy?

    • Czy był śmieszny?

    • Dlaczego tak, dlaczego nie?

Odpowiedzi dzieci zapisuje nauczyciel na tablicy.

  1. Wychowawca wyjaśnia uczniom co to jest groteska, absurd, komizm i humor. Dyktuje notatki do zeszytów.

  2. Uczniowie, w parach, tak modyfikują dialog, aby powstała współczesna wersja utworu poety.

  3. Kilka chętnych lub wybranych przez nauczyciela par, przedstawia swoje scenki pod tablica, tak, aby mogli zobaczyć je wszyscy.

  4. Nauczyciel zapisuje na tablicy numer strony z pracą domową. Wyjaśnia jaką ma ona mieć objętość i na kiedy uczniowie mają ją napisać.

Praca domowa:

  • Ćwiczenie 4 ze strony 180. Opowiadanie uczniowie powinni przynieść za tydzień, na oddzielnych kartkach formatu A4.

Materiały, pomoce dydaktyczne:

  • Podręcznik.

  • Notatki o poecie i środkach stylistycznych przygotowane przez nauczyciela.

1


