Scenariusz, pedagogika


Anna Gospodarek, grupa 3- i 4- latki

Scenariusz zajęcia „ Zimowy kodeks” - utrwalenie zasad bezpieczeństwa w zimie, lepimy bałwana.

Cele:

Dziecko:

- przestrzega zasad zabawy w wyznaczonym miejscu ( 3- latek),

- wie, jak bezpiecznie bawić się na powietrzu zimą ( 4- latek)
- wie, że powinno przebywać pod opieką osoby dorosłej podczas zabaw na śniegu,

- nakleja na karton gotowe elementy, tworząc bałwana ( 3- latek),

- potrafi wykonać pracę plastyczną według wzoru ( 4- latek)

Pomoce:
magnetofon, ilustracje do listu Pani Zimy, gazety do zabaw ruchowych, materiały do zajęć plastycznych (Kartony, klej, koperty z wyciętym puzzlami), list Pani Zimy, opowiadanie „ Lola i bałwanek”, ilustracje przedstawiające bezpieczne i niebezpieczne zabawy zimowe.

Formy i metody:

Forma indywidualna i grupowa, metoda zadaniowa, opowieści ruchowej.

Przebieg:

  1. Wprowadzenie w tematykę zajęcia - odczytanie przez nauczycielkę listu Pani Zimy.

Kochane Dzieci !

Prosiliście mnie o śnieg i lód. Cieszę się, że lubicie się bawić i korzystać z uroków zimy. Pamiętajcie jednak, że taka zabawa może być niebezpieczna.

Proszę Was, nie ślizgajcie się na zamarzniętych jeziorach i stawach. Nie rzucajcie twardymi śnieżkami w kolegów. Nie przyczepiajcie sanek do samochodów.

Bawcie się bezpiecznie, z dala od ruchliwych dróg.

Życzę Wam wielu wspaniałych wrażeń.

Pani Zima

Pamiętajcie ze podczas zabaw zimowych trzeba zawsze być ostrożnym, na tablicy zostawiam Wam wskazówki jak się bawić a czego unikać.

  1. Rozmowa kierowana w oparciu o ilustracje na tablicy:

- wymienianie przez dzieci zimowych zabaw,

- wskazywanie zabaw bezpiecznych i niebezpiecznych.

  1. Przypomnienie najważniejszych czynności koniecznych dla zachowania zdrowia zanim rozpoczniemy zabawy na śniegu lub lodzie. Naśladowanie prowadzącej
    - Powinniśmy zjeść zdrowy posiłek- dzieci ruchem naśladują jedzenie Następnie ubieramy się odpowiednio do temperatury: wkładamy buty, czapki, kurtki, szaliki, rękawiczki - dzieci naśladują te czynności ruchem.
    - Wychodzimy z domu ( naśladujemy marsz w miejscu)

  2. Zabawa ruchowa

Zimowe zabawy na śniegu: zgniatanie serwetek - śnieżki.
Na polecenie prowadzącej: dzieci lepią śnieżki i rzucają nimi do celu.

  1. Opowiadanie nauczycielki „Lola i bałwanek”

- Śnieg, śnieg - wołały dzieci, jak tylko wyszliśmy na podwórko.

Z nieba leciał biały puch i pokrywał wszystko: przedszkolny plac, drzewa, drabinki. Wokół zrobiło się czysto i biało, kiedy dzieci szły jedna z dziewczynek potknęła się i wpadła w zaspę, przy czym upadła.

- Aaa! - krzyknęłam wpadając w miękką śniegową zaspę.

- Już teraz wiesz Lolu, że śnieg czasami jest bardzo śliski - śmiał się pani, pomagając jej otrzepać się z białego puchu.

- Kto się bawi w wojnę śniegową? - zawołał nagle Bartek i rzucił śnieżką w ramię Kasi.

- Aaa. To boli - skrzywiła się Kasia.

- Lepiej rzucajcie do celu, bo uderzenie twardą śniegową kulką wcale nie jestprzyjemne - powiedziała pani, wieszając na drzewie kolorową obręcz.

- Dobra rzucamy! - zawołal Tomek. Kilku chłopców też od razu podbiegło do drzewa.

- Pac! Trafiony! Raz, dwa, trzy trafienia! - krzyczeli radośnie, rzucając śnieżkami do kolorowej obręczy.

Właśnie miałam ochotę się do nich przyłączyć, kiedy Kasia pociągnęła mnie za rękaw płaszczyka i zapytała:

- Lolu, pomożesz nam lepić bałwanka?

- Tak! - zawołałam wesoło i po chwili posapując toczyłyśmy razem wielkie, białe kule. Świeży śnieg lepił się wspaniale i zaraz w przedszkolnym ogrodzie stał biały bałwan z marchewkowym nosem. Od razu go polubiłam, bo jego czarne guziki były zupełnie podobne do kropek na moim płaszczyku.

- A ja mam dla niego kapelusz - powiedziała pani, wkładając na balwankową głowę stary garnek.

- Tera wygląda pięknie! - cieszyły się dziewczynki, podskakując radośnie. I właśnie w tym momencie usłyszeliśmy płacz.

- Aaa! - krzyczał Adaś, trzymając się za nos.

- Co się stało? - zapytała pani podbiegając do niego.

- Boli! - Adaś zasłonił twarz rękami i płakał głośno.

Bartek stał z pochyloną głową.

- To ja rzuciłem śnieżką w Adagia - powiedział cicho - Przepraszam. Ja nie chciałem. To tylko miękki śnieg…

- Śnieg jest miękki, ale śniegowe śnieżki są twarde i mogą zrobić krzywdę. Ostrzegałam cię przecież… - powiedziała pani surowo, a potem zaprowadziła płaczącego Adagia do łazienki.

Na szczęście nic poważnego się nie stało, ale my oczywiście też wróciliśmy do przedszkola. I mimo, że piękny bałwanek uśmiechał się wesoło, nikt z nas nie miał ochoty na żarty.

  1. Praca plastyczna bałwanki.

Dzieci otrzymują koperty z puzzlami - wyciętymi elementami bałwanów ( czterolatki - kółka, nakycie głowy, miotłę; trzylatki - kółka trzy wielkości)

Dzieci układają bałwanki - czterolatki - próbują samodzielnie, pod kierunkiem nauczyciela i według jego wskazówek, trzylatki z pomocą nauczyciela. A następnie przyklejają na kolorowym brystolu. Czterolatki - ozdabiają kredkami bałwanki.

Zorganizowanie wystawki prac - pochwalenie wszystkich dzieci za zaangażowanie w pracę i zajęcie.

Kochane Dzieci !

Prosiliście mnie o śnieg i lód. Cieszę się, że lubicie się bawić i korzystać z uroków zimy. Pamiętajcie jednak, że taka zabawa może być niebezpieczna.

Proszę Was, nie ślizgajcie się na zamarzniętych jeziorach i stawach. Nie rzucajcie twardymi śnieżkami w kolegów. Nie przyczepiajcie sanek do samochodów.

Bawcie się bezpiecznie, z dala od ruchliwych dróg.

Życzę Wam wielu wspaniałych wrażeń.

Pani Zima

Pamiętajcie ze podczas zabaw zimowych trzeba zawsze być ostrożnym i najlepiej bawić się pod opieką osoby dorosłej , na tablicy zostawiam Wam wskazówki jak się bawić a czego unikać.


