leżenie i poślizg, AWF Wychowanie fizyczne, metodyka wychowania fizycznego, konspekty


KONSPEKT Z PŁYWANIA

Temat: Ćw., zabawy i gry przygotowujące do leżenia na wodzie i poślizgu.

Miejsce ćwiczeń: kryta pływalnia

Liczba ćwiczących: 15

Czas trwania: 45 min.

Cele operacyjne w zakresie:

1.Umiejętności

Uczeń potrafi:

- samodzielnie poruszać się w wodzie

- zanurzyć twarz i głowę pod wodę

2.Motoryczności

Uczeń:

- koordynacja, zwinność

3.Wiadomości

Uczeń zna:

- zasady zachowania bezpieczeństwa w wodzie

Tok lekcji

Nazwa ćw. Zabawy i gry

Czas trwania, ilość powtórzeń

Organizacja i przebieg ćw.

Rozkazodawstwo

Uwagi

I część wstępna

Ćw. na lądzie

Ćw. RR

Ćw. NN

Ćw. T

Ćw. NN

Ćw. RR

Ćw. T

II część główna

III część końcowa

Cz. Organizacyjno-porządkowe

Naprzemianstronne krążenia ramion w przód

1- wymach PN

2- wymach LN

1- skłon T w przód

2- PW

5 przysiadów

1- wznos RR w przód

2- wznos RR w górę

3- opust w bok

4- PW

1- skrętoskłon w prawo

2- PW

3- skrętoskłon w lewo

4- PW

,,Kto najdłużej''

,, Topielcy''

„ ciepła woda''

„tonący brzytwy się chwyta''

,, łódka''

„na szczupaka''

,, ślizgacze''

,, ślizgacze II''

,, wodowanie statku `'

Czynności organizacyjno- porządkowe

5 min.

10

5

3 10min.

3

3

X10

.

X5

X5

X5

X4

X5

X6

X5

X5

5 min.

Zbiórka, sprawdzenie obecności, podanie zadań lekcji, krótkie omówienie zasad zachowania się w wodzie, przeliczenie uczniów

XXXXXX

XXXXXX

N

- ustawienie w szeregu na odległość ramion

X X X X X

N

Liczba uczestników: co najmniej dwóch

Ustawienie dowolne

Przebieg: na sygnał uczniowie kładą się na wodzie na plecach z określonym przez nauczyciela ułożeniem ramion. Wygrywa uczeń, który najdłużej potrafi leżeć na wodzie.

Liczba uczestników: co najmniej dwóch

Ustawienie: dowolne w wodzie do pasa

Przebieg: uczniowie na sygnał nauczyciela kładą się na piersiach na wodzie z szeroko rozstawionymi ramionami. Wygrywa uczeń, który najdłużej potrafi na wodzie.

Liczba uczestników dowolna.

Ustawienie w rozsypka w wodzie do pasa

Przebieg: uczniowie biegaj ą swobodnie w różnych kierunkach. Na zawołanie prowadzącego ,,zimna woda'' - bardzo szybko pluskają nogami i rękami, aby się rozgrzać. Na sygnał ,,ciepła woda''- kładą się na wodzie na plecach i wygrzewają się. Gdy prowadzący zawoła,, wieje wiatr''- chowają się pod wodę.

Liczba uczestników dowolna.

Ustawienie przy brzegu basenu

Przebieg: uczniowie stają twarzą do brzegu basenu, trzymając się rękami za jego krawędź. Na sygnał nauczyciela uczniowie trzymając się za krawędź kładą się na piersiach, machając nogami.

Liczba uczestników parzysta.

Ustawienie dwójkami przy brzegu basenu

Przebieg: jeden uczeń kładzie się na wodzie na plecach z ramionami w przód. Drugi uczeń chwyta go za kostki stóp i popycha na drugą stronę basenu.

Ustawienie dwójkami przy brzegu basenu

Liczba uczestników: parzysta

Przebieg: jeden uczeń kładzie się na wodzie na piersiach, deska trzymana przed sobą, drugi uczeń chwyta go za kostki stóp i popycha na drugą stronę basenu

Liczba uczestników dowolna

Ustawienie przy brzegu basenu

Przebieg: dzieci stoją przy ścianie basenu trzymają deski. Na sygnał nauczyciela odbija się od ścianki basenu i wykonują poślizg na wodzie, z głową schowaną pod jej powierzchnie

Liczba uczestników: dowolna

Ustawienie przy brzegu basenu

Przebieg: dzieci stoją przy ścianie basenu, trzymają deski. Na sygnał nauczyciela odbijają się od ścianki i wykonują szybowanie na plecach.

Ustawieni: w wodzie sięgającej do piersi przy ścianie basenu, twarzą do ściany

Liczba uczestników dowolna

Przebieg: uczniowie chwytają poręcz przy ścianie basenu, stawiają po kolei jedną i drugą stopę na ścianie, zwalniają chwyt rąk i kładą się na plecach. Jednocześnie odpychają się obunóż od ściany, aby uzyskać dużą prędkość poślizgu.

Zbiórka przeliczenia dzieci podsumowania przebiegu lekcji

XXXXXXXX XXXXXXXX

N

W dwuszeregu zbiórka, kolejno odlicz

Na gwizdek U zaczynają ćwiczyć, na drugi gwizdek kończą

Na mój sygnał kładziecie się na plecach i szeroko rozstawiacie ramiona. Staracie się jak najdłużej utrzymać nieruchomo. Wygra ten, kto jako ostatni stanie na nogi.

Na mój sygnał kładziecie się na piersiach i szeroko układacie ramiona. Staracie się jak najdłużej utrzymać na wodzie. Wygrywa ten, kto jako ostatni wynurzy się.

Biegacie sobie w różnych kierunkach, na hasło,,zimna woda'' pluskacie mocno rękami i nogami, na hasła,,ciepła woda'' kładziecie się na plecach tak jakbyście się opalali. Gdy zawołam wieje wiatr, chowacie się pod wodę.

Stańcie przy brzegu basenu, chwyćcie za jago krawędź. Na mój gwizdek kładziecie się na piersiach i machacie nóżkami.

Dobierzcie się parami, jeden z dwójki kładzie się na plecach, ramiona wyciągnięte w przód. Drugi chwyta kolegę za kostki i popycha go na drugą stronę basenu i następuje zmiana w parach.

Jeden z dwójki kładzie się na wodzie na piersiach, deskę trzyma przed sobą. Drugi trzyma go za kostki stóp i popycha na drugi brzeg basenu. Tam następuje zmiana.

Na mój sygnał każdy kładzie się na wodzie z deską przed sobą. Odbijając się od ścianki basenu wykonuje poślizg na wodzie. Staramy chować się głowę pod powierzchnię wody.

Na mój sygnał każdy kładzie się na wodzie z deską trzymaną wzdłuż tułowia- na brzuchu. Odbijacie się od ścianki i wykonujecie poślizg na wodzie.

Dłużcie się deski i zastańcie przy brzegu basenu. Chwycie się dłońmi o krawędź i oprzyjcie stopy o ścianę, na mój znak puszczacie brzeg basenu i odbijacie się od jego mocno ściany. Staracie się utrzymać jak najdłużej na wodzie.

W dwuszeregu zbiórka, kolejno odlicz, czołem grupa

Zwracamy uwagę na stroje U, czy zdjęli biżuterię

Ćw. przeprowadzać wielokrotnie. Podpowiedzieć uczniom żeby wypychali biodra do góry.

Przeprowadzać kilkakrotnie. Dzieci nie powinny wydmuchiwać powietrza, bo będę opadać na dno.

Zabawę przeprowadzamy wielokrotnie.

Zwracamy by dzieci zachowały odstępy i prostowały ręce.

Dzieci muszą głowę mocno przyciągnąć do klatki piersiowej

Dzieci muszą mieć wyprostowane ręce i zanurzać głowę pod wodę

Deska trzymana prostymi rękami, nogi wyprostowanie- nie wykonują żadnych ruchów

Głowa musi być mocno przyciągnięta do klatki piersiowej.

Zabawę można przeprowadzić również w leżeniu na piersiach, zwrócić uwagę by dzieci nie zanurzały się pod wodę.

Liczba uczniów ma być taka sama jak przed rozpoczęciem zajęć.


