SCENARIUSZ ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU
Małgorzata Etmańska
Temat wielotygodniowy: Do czego potrzebny jest prąd?
Temat dnia: Urządzenia elektryczne w matematyce.
Cel ogólny: Wyrabianie sprawności manualnej.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
pozna nową literkę;
poszuka nowej literki w swoim imieniu;
określi pozycję literki w wyrazie;
wykona pracę plastyczną;
przeliczy obrazki;
stosuje się do określonych poleceń i dźwięków.
Formy:
indywidualna;
binarna;
zbiorowa.
Metody:
podająca: rozmowa;
eksponująca: wystawa;
praktyczna: liczenie; wykonanie pracy plastycznej.
Środki dydaktyczne:
książka pt.: „Niesforny alfabet”;
wizytówki z imionami dzieci;
bębenek;
woreczki;
jedna szarfa;
kaszka manna;
klej;
wydrukowane wzory literek;
obrazki do liczenia.
Przebieg zajęć:
Nauczyciel czyta dzieciom opowiadanie z książki pt.: „Niesforny alfabet”. Po przeczytaniu rozmawia z dziećmi na temat przeczytanego fragmentu.
Prezentacja nowej literki „L” - pisanej i drukowanej.
Wyszukiwanie w wyrazach do tej pory poznanych literek.
Określanie przez dzieci, na którym miejscu w wyrazie jest literka „l”.
Wyszukiwanie króla i królowej (dziecka, które na literkę „L” na początku imienia) oraz królewny i królewicza (dziecka , które ma w swoim imieniu literkę „l”).
Gimnastyka
Bieg po kole na dźwięk uderzenia w bębenek dzieci:
podskakują do góry;
kucają.
Dzieci siedzą na podłodze w siadzie skrzyżnym w wykonują;
Skłony głowy w prawo i lewo - mówiąc jednocześnie „cyk-cyk” (zegar chodzi);
Skłony głowy w przód i w tył - mówiąc jednocześnie „bim-bam” (zegar bije);
Obszerne krążenia głowy, kilka razy w prawą stronę i kilka razy w lewą stronę - mówiąc jednocześnie „drrr...” (dzwoni budzik).
Dzieci stoją lub klęczą i wykonują obszerne krążenia wyprostowanymi rękoma.
Dzieci siedzą na podłodze. Nauczycielka wystukuje na bębenku rytm. Kiedy dźwięk bębenka jest głośny to dzieci uderzają całą stopą o podłogę, kiedy dźwięk jest umiarkowany uderzają tylko paluszkami.
Ćwiczenia z woreczkiem:
chodzenie z woreczkiem na głowie;
chodzenie z woreczkiem na głowie, na sygnał siadanie w siadzie skrzyżnym na podłodze (woreczek nie może spaść z głowy);
w parach - dzieci łapiąc woreczek palcami od nogi podają woreczek partnerowi.
Zabawa „Kotek łapie”. Nauczyciel wyznacza jedną osobę, która jest kotkiem. Pozostałe dzieci to myszki. Myszki chodzą cichutko po sali, a kotek chodzi między myszkami. Na okrzyk „Kotek łapie!”, myszki kucają i chowają głowę w kolana. Zadaniem kotka jest złapanie myszek, które nie zdążą kucnąć. Wygrywa myszka, która zostanie ostatnia. Później ta osoba jest kotkiem.
Matematyka. Przeliczanie ilości rysunków przedstawiających urządzenia elektryczne.
Praca plastyczna.
Nauczyciel rozdaje dzieciom kartki z nadrukiem literki „L”. Zadaniem dzieci jest posmarowanie tej literki klejem wewnątrz konturu, a następnie wyklejenie jej kaszką manną.
Stworzenie wystawy z prac plastycznych.
Zakończenie zajęć.