KONSPEKT LEKCJI HISTORII, Testy, sprawdziany, konspekty z historii


KONSPEKT LEKCJI HISTORII 

W KLASIE I GIMNAZJUM

0x01 graphic

 TEMAT LEKCJI: 

Bolesław Chrobry umacnia państwo polskie.

Tekst źródłowy: Anonim zwany Gallem o zjeździe gnieźnieńskim.

Tekst źródłowy: Thietmar o zjeżdzie gnieźnieńskim

CEL OGÓLNY: 

ukazanie okresu największej potęgi Polski za panowania Bolesława Chrobrego

CELE OPERACYJNE: 

 Uczeń pamięta: 

-         daty wydarzeń: 997r,1000r.

-         pojęcia: trybut, dynastia ,kronika, pogaństwo, Kościół, papież, metropolia, synod, arcybiskupstwo, relikwie, męczennik

-         postacie: biskup Wojciech, książę Bolesław Chrobry, cesarz Otto III, Gall Anonim, Thietmar- kronikarz niemiecki

0x01 graphic

 Uczeń rozumie: 

-         poznane pojęcia

-         przyczyny i znaczenie zjazdu w Gnieźnie

-         rolę Bolesława Chrobrego i cesarza Ottona III w tworzeniu zjednoczonej Europy w kręgu kultury chrześcijańskiej

0x01 graphic

 Uczeń potrafi: /stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych /

- opowiadać o przebiegu misji biskupa Wojciecha i jego kultu na podstawie tekstu z podręcznika i ilustracji

-         przedstawić relacje z wizyty cesarza Ottona III

-         pokazać na mapie Polski - Gniezno, sąsiadów kraju, siedziby biskupstw

-         zlokalizować wydarzenia w przestrzeni historycznej na linii chronologicznej

- operować poznanymi pojęciami

0x01 graphic

 Uczeń potrafi: / stosowanie wiadomości w sytuacjach nietypowych /

-         analizować kroniki Galla Anonima, Thietmara

-         redagować notatkę kronikarską

-         interpretować ilustracje / „Otto III i hołd Italii, Galii, Germanii, Sclavinii /

- porównać projekt cesarza stworzenia jednej chrześcijańskie Europy ze współczesną ideą tworzenia zjednoczonej Europy

- ukazać podobieństwa i różnice w pokojowej misji szerzenia chrześcijaństwa w Prusach przez biskupa Wojciecha i współczesnej działalności misjonarskiej

0x01 graphic

 Postawy i przekonania:

-   zrozumienie , że od mądrej postawy władcy, jego sposobu rządzenia zależy pomyślność państwa i narodu

-  reprezentowanie postawy tolerancyjnej

- bycie dumnym z naszej przeszłości

 

 ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

podręcznik historii do kl.I T. Jurka :” Dzieje najnowsze i dawne do schyłku XIV wieku. Średniowiecze.”, portret Bolesława Chrobrego, ilustracja ”Drzwi Gnieźnieńskie”, tekst źródłowy „Wiek V-XV w źródłach” M. Sobańska, mapa „Polska w X-XII wieku”, Słownik pojęć historycznych, rekwizyty, tekst do dramy, ilustracja „Włócznia św. Maurycego”

 LITERATURA NAUCZYCIELA:

B. Lisowska - Niepokólczycka „Bolesław zwany Chrobrym”

A. Grabski ”Bolesław Chrobry”

G. Labuda ”Pierwsze państwo polskie”

P. Jasienica „Polska Piastów”

 LITERATURA UCZNIA:

- atlas

- podręcznik historii do kl. I

- Słownik pojęć historycznych

METODY PRACY:

opowiadanie, rozmowa nauczająca, praca z podręcznikiem, tekstem źródłowym i mapą, inscenizacja improwizowana

 FORMY PRACY:

        indywidualna
        praca w zespole

PRZEBIEG LEKCJI:

OGNIWO LEKCJI

TOK LEKCJI

CZYNNOŚCI UCZNIA I NAUCZYCIELA

UWAGI

Czynności organizacyjno- porządkowe

Przygotowanie sali i uczniów do lekcji.

 Sprawdzenie obecności i pracy domowej.

 

Rekapitulacja wtórna

Pytania:
1. Jakie były przyczyny przyjęcia chrztu przez Mieszka I ?

2. Jakie korzyści dało Polsce przyjęcie nowej wiary?

3. Jak układały się stosunki między Polską a Niemcami?

4. Jakie ziemie otrzymał Bolesław Chrobry w spadku po ojcu?

 

Uczniowie odpowiadają na pytania.
Nauczyciel
wręcza denary za aktywność.

Uczniowie pokazują na mapie Polski - Gniezno, sąsiadów kraju: Niemcy, Czechy, Prusy, Ruś.

Utrwalenie pojęć :

dynastia, pogaństwo, chrześcijaństwo, kronika, papież, trybut, Kościół, biskupstwo.

rozmowa nauczająca

 

 

praca z mapą

 

 

 

korzystanie ze Słownika pojęć historycznych

Część główna

1.Zapoznanie uczniów z celami lekcji.

2. Zapis tematu lekcji i punktów planu:

T: Umocnienie państwa polskiego przez Bolesława Chrobrego.

-         Misja biskupa Wojciecha i jej znaczenie 997r.

-         Postanowienia zjazdu gnieźnieńskiego 1000r.

 3. Opracowanie materiału wg planu.

A. Przedstawienie genezy i przebiegu misji w Prusach biskupa Wojciecha oraz powstania kultu św. Wojciecha.

  B. Przyczyny wizyty cesarza Ottona III w Polsce:

-         pielgrzymka do grobu męczennika Wojciecha

-         pozyskanie Bolesława Chrobrego dla swoich planów zjednoczenia chrześcijańskiej Europy

 C. Powitanie cesarza Ottona III przez Bolesława Chrobrego.

 D.        Relacje z wizyty w Gnieźnie biskupa niemieckiego Thietmara i Galla Anonima. 

E.         Postanowienia zjazdu gnieźnieńskiego 1000r.

-         samodzielność Kościoła polskiego

-         utworzenie metropolii w Gnieźnie i biskupstw w Kołobrzegu, Wrocławiu, Krakowie

-         zniesienie trybutu

-         zgoda cesarza na koronację Bolesława Chrobrego

 Uczniowie zapisują w zeszycie. 

Nauczyciel zapisuje na tablicy. Pokazuje portret władcy Polski.

Uczniowie czytają tekst z podręcznika, oglądają ilustrację przedstawiającą „Drzwi gnieźnieńskie”.

Następnie uczniowie relacjonują przebieg misji, pokazują na mapie Prusy.

Nauczyciel opowiada i pokazuje ilustrację przedstawiającą „Hołd Galii, Germanii, Italii, Sclavinii”.

Wybrani uczniowie przedstawiają scenę przyjęcia cesarza / role -Otto III, Bolesław Chrobry, rycerze /. Wykorzystują rekwizyty / diadem, stroje, włócznia, hełm, tarcze, ramię, gwóźdź /.

Uczniowie porównują obie relacje. (D)

Nauczyciel opowiada o korzyściach z wizyty cesarza Ottona III.

Uczniowie pokazują na mapie Gniezno, biskupstwa: krakowskie, kołobrzeskie, wrocławskie.

Wyjaśniają pojęcia: metropolia, synod, arcybiskup.

 praca z tekstem

praca z mapą

 

 opowiadanie z wykorzystaniem ilustracji

  

drama na podstawie tekstu źródłowego Galla Anonima

 

praca z tekstem źródłowym

 opowiadanie

 

praca z mapą

 

Słownik pojęć historycznych

Rekapitulacja pierwotna

Pytanie:

W jaki sposób Bolesław Chrobry umocnił państwo polskie?

 Odpowiadają uczniowie. Próbują ocenić dotychczasowe rządy księcia. Zapisują wniosek w zeszycie - 

Pokojowa , chrześcijańska misja św. Wojciecha oraz postanowienia zjazdu w Gnieźnie umocniły niezależność polityczną Polski i samodzielność polskiego Kościoła oraz pozycję Bolesława wśród władców Europy.
Uczniowie umiejscawiają wydarzenia - 992r., 997r., 1000r., 2000r. w przestrzeni historycznej.

Nauczyciel z uzasadnieniem ocenia uczniów. Dokonuje liczenia denarów.

praca na linii chronologicznej

Praca domowa

Dla wszystkich:

Zredaguj notatkę kronikarską na temat zjazdu z 1000r.

Dla zainteresowanych:

 Porównaj projekt cesarza stworzenia jednej, chrześcijańskiej  Europy ze współczesną ideą tworzenia zjednoczonej Europy.

 Ukaż podobieństwa i różnice w pokojowej misji szerzenia chrześcijaństwa w Prusach i współczesnej działalności misjonarskiej.

 Nauczyciel podaje treść i wyjaśnia pracę domową. 

Uczniowie zapisują w zeszycie.

 

opr. EWA MROZIEWSKA


