Scenariusz zajęć z informatyki
Przedmiot: Informatyka
Data: 01.12.2010
Klasa: IV
Czas: 45 min.
Temat: Wprowadzanie danych i wykonywanie obliczeń w arkuszu kalkulacyjnym Microsoft Excel
Cele lekcji:
cel ogólny: wykonywanie obliczeń w arkuszu kalkulacyjnym Microsoft Excel (dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie) oraz użycie podstawowych funkcji (SUMA, ILOCZYN)
cele operacyjne:
uczeń zna:
- pojęcie formuły
- zastosowanie funkcji: SUMA, ILOCZYN
uczeń potrafi
- zsumować zawartość wybranych komórek, wierszy i kolumn
- zastosować funkcję SUMA do wybranych komórek, wierszy i kolumn
- wykonać działanie odejmowania na zawartości wybranych komórkach
- pomnożyć zawartość wskazanych komórek, wierszy i kolumn
- zastosować funkcję ILOCZYN do wybranych komórek, wierszy i kolumn
- podzielić zawartość wybranych komórek
Plan lekcji
Ogniowo lekcji |
Treści kształcenia |
Metody kształcenia |
Formy kształcenia |
Media dydaktyczne |
Czas (minuty) |
Czynności organizacyjne |
- Powitanie - Sprawdzenie obecności - Zapisanie tematu zajęć - Sprawdzenie zadania domowego |
|
|
|
3 |
Powtórzenie wiadomości |
- Komórka |
Kontrola ustna |
Indywidualna |
|
2 |
Wprowadzenie do nowego tematu |
- Pokazanie obliczeń w wypełnionych arkuszach |
Pokaz, |
Zespołowa |
Komputer nauczycielski; |
3 |
Realizacja treści nowego tematu |
- Dodawanie zawartości komórek, wierszy i kolumn - Mnożenie zawartości komórek, wierszy i kolumn - Dzielenie zawartości komórek - Złożone działania na zawartości poszczególnych komórek - Funkcje: SUMA, ILOCZYN |
Pokaz |
Indywidualna |
Komputer nauczycielski (MO Excel); |
15 |
Notatka |
- Zapisywanie formuł - Funkcje: SUMA, ILOCZYN |
Zapis w zeszycie |
Indywidualna |
Notatka na komputerze nauczycielskim: |
5 |
Ćwiczenie |
- wykonywanie działań na zawartości komórek za pomocą podstawowych formuł |
Ćwiczebna |
Indywidualna |
Komputery uczniowskie; |
13 |
Rekapitulacja |
- Zapisywanie formuł w komórkach - Zastosowanie poznanych funkcji: SUMA, ILOCZYN |
|
|
|
2 |
Zakończenie zajęć |
- Podziękowanie za aktywny udział w zajęciach - Pożegnanie |
|
|
|
2 |
Przebieg lekcji:
Temat: Wprowadzanie danych i proste obliczenia w arkuszu kalkulacyjnym Microsoft Excel (do 8:03)
Powtórzenie wiadomości: (do 8:05)
Co to jest komórka?
Co to jest wiersz?
Co to jest kolumna?
Na czym polega adresowanie komórek?
Wprowadzenie do nowego tematu- załącznik arkusz 1, 2 i 3 (do 8:08)
Pytania do wprowadzenia:
Gdzie są wykorzystywane takie obliczenia?
Czy jest możliwość wykonywania działań na całych kolumnach czy trzeba wykonywać działania tylko na poszczególnych komórkach?
Czy stosowanie funkcji może nam ułatwić obliczenia?
Realizacja nowego tematu: (do 8:23)
Dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie zawartości poszczególnych komórek, wierszy i kolumn
Zastosowanie i zapis funkcji: SUMA, ILOCZYN
Funkcja |
Przykład |
Charakterystyka |
SUMA |
=SUMA(B1:B8) |
Oblicza sumę zakresu |
ILOCZYN |
= ILOCZYN(B1:B8) |
Oblicza iloczyn zakresu |
Notatka: (do 8:28)
Przykładowy zapis formuł w komórkach:
=B1+B3 - dodawanie zawartości komórek B1 i B3
= B4-B2 - odejmowanie zawartości komórki B2 od zawartości komórki B4
=C6/C2 - dzielenie zawartości komórki C6 przez zawartość komórki C2
=A3*A5 - mnożenie zawartości komórki A3 przez zawartość komórki A5
=K6+A3*F4 - dodawanie zawartości komórki K6 do wyniku mnożenia zawartości komórek A3 i F4
Funkcje:
Funkcja |
Przykład |
Charakterystyka |
SUMA |
=SUMA(B1:B8) |
Oblicza sumę zakresu |
ILOCZYN |
= ILOCZYN(B1:B8) |
Oblicza iloczyn zakresu |
Ćwiczenia: (do 8:41)
Kilka zestawów ćwiczeń przygotowanych w arkuszu kalkulacyjnym i umieszczonych wcześniej na sieci lub komputerach uczniowskich- załącznik 1, 2, 3, 4, 5