SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH Z DZIEĆMI 3,4 -letnimi
Renata Pala
Temat: KŁOPOTY Z LICZENIEM. TEATRZYK PLUSZAKOWY.
Tre¶ci programowe:
Tworzenie zbioru czteroelementowego różni±cego się kolorem.
Przeliczanie elementów nowym zbiorze.
Posługiwanie się liczebnikami głównymi: jeden, dwa, trzy, cztery, okre¶lanie liczby elementów liczebnikiem/ile jest?/
Cele:
U¶wiadomienie dzieciom prawidłowo¶ci, które musz± być przestrzegane przy liczeniu. Rozróżnienie błędnego liczenia od prawidłowego. Próby wyja¶nienia, na czym polegaj± błędy zakresie liczeniu zakresie i w jaki sposób trzeba liczyć prawidłowo
Przeliczanie w zakresie czterech / 4-latki/
Ćwiczenia klasyfikacyjne
Wykonanie wymiany „jeden za jeden”
Pomoce: teatrzyk, pluszaki, chustki,sylwety myszek w 4 kolorach, orzechy.
Wykorzystanie scenariusza E.Gruszczyk -Kolczyńskiej z wkładki nr7 scenariusz nr 3 „Kłopoty z liczeniem. Teatrzyk kukiełkowy.”
Wykorzystanie scenariusza wg.E.Gruszczyk- Kolczyńskiej „Matematyka dla 3 latka” Wymiany:”Jeden za jeden”, daj każdemu po jednym.
Zabawa wg. Orffa, M.Bogdanowicz, M.Domagalskiej
PRZEBIEG:
1. Powitanie "Dzień dobry kotki, dzień dobry myszki"
2. Zabawa w całowanie posyłanie całuska mamie, sufitowi, podłodze,
koledze, obok , mnie….
3. Teatrzyk pluszakowy - Kłopoty myszki Miki.
Dzień dobry! Od samego rana ciężko pracuję, układam zapasy zimowe w spiżarni mojej. Jesieni± nazbierałam orzeszków na zimę. Popatrzcie ile ich mam!
Rozsypuje je na stole. Tak dużo ich miałam, ale cał± zimę je ze smakiem zjadałam. Jeszcze trochę zostało pewnie do wiosny wystarczy. Muszę je policzyć.
Żebym się nie pomyliła, ułożę je rzędem /układa/. Zaczynam liczyć:
Jeden,dwa, duży ,trzy,cztery,okr±gły,pięć,br±zowy.
Oj,nie mogę sobie poradzić. Policzę jeszcze raz:
Jeden,dwa,duży,trzy,cztery,okr±gły,pięć,br±zowy.
Liczyłam, liczyłam, a nie wiem ile mam orzeszków1
Pani -Czy myszka dobrze liczyła? Dlaczego Ľle liczyła?
Kto pomoże myszce policzyć orzeszki?
Już teraz wiem jak się liczy, dziękuję - myszka
Piesek - Słyszałem,że masz kłopoty z liczeniem. Nic się nie martw myszko, ja ci pomogę.
Jeden,gar¶ć dwa,trzy,gar¶ć itp.
-Ale mi policzyłe¶! Ha,ha ha
-Jak ci się nie podoba to sobie pójdę,wracam do moich małych kotków, czekaj± na mnie.
Pani -Czy piesek dobrze liczył? Dlaczego Ľle liczył?
Kto pomoże myszce policzyć orzeszki?
Dobrze, że mi pomogłe¶, szkoda, że kotek tego nie widział.
Krasnal
Słyszałem,że kotek nie umiał liczyć.Jestem Krasnal Hałabała. Wszystko wiem,,wszystko potrafię. Pokażę ci,jak trzeba liczyć.
Jeden ,dwa/ omija/ trzy, przeskakuje kilka, cztery.
Ha,ha,ha ¬le! Taki m±dry krasnal, taka chwalipięta, a liczyć nie potrafi!
Pani -Czy krasnal dobrze liczył? Dlaczego Ľle liczył? Jak się powinno liczyć
Kto pomoże myszce policzyć orzeszki?
Myszka chwali licz±ce dziecko. Masz rację tak się liczy .Popatrz krasnalku. Już wiem, liczy się po kolei.
Mi¶ liczy od ¶rodka, dwa razy
A ja wiem, orzeszków mam 8.Kto sprawdzi, czy mam rację? Wszyscy razem policzymy.
4. Taniec „Hu saj saj” wg.Orffa
5. Zabawa z rodzicami „Uciekaj myszko”-pl±s
6. Masaż z rodzicami wg.M.Bogdanowicz „Idzie myszka mała”
7. Zabawa z myszkami dzieci dostaj± ogonki „ Schowaj się za mamę, przed mam± , na mamie, pod mam±…
8. Zabawa do muzyki ogonkami „Mysi balet” wg Orffa.
9. Wymiana „jeden za jeden”. Na dywanie maja dzieci 4 myszki. Daj każdemu 1 orzeszek i powiedz daję dzieciom po 3 lub 5 orzeszków. Dziecko pyta -za mało co trzeba zrobić? Wybiera samo ile mu potrzeba. Podsumowanie cztery „Orzeszki” i cztery myszki. Tu i tu jest tyle samo!
10. Ćwiczenie klasyfikacyjne, - które myszki, do której norki? Norka i myszka w tym samym kolorze np.1 żółta,2 czerwone