Scenariusz zajęcia z rozwijania mowy i myślenia
W grupie dzieci mieszanych wiekowo 3 - 4 - 5 - latków
Temat: „ Zadania Pana Adwenta”
Forma organizacji pracy: - indywidualna,
Forma aktywności dzieci: - językowa, ruchowa, zabawowo-zadaniowa.
Metody : - czynna - odkrywanie, przeżywanie, działanie; słowna; oglądowa;
samodzielnych doświadczeń.
Metoda Kinezjologii Edukacyjnej P. Dennisona
Maturalna metoda czytania
Cel:
stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia,
doskonalenie sprawności umysłowych,
wyzwalanie aktywności dzieci przez przyswajanie,
odkrywanie, przeżywanie, działanie.
Dziecko:
umie myśleć logicznie i samodzielnie,
doskonali umiejętność czytania,
potrafi odczytać zdania, wyrazy, litery,
wie jak wygląda jego imię,
potrafi przyporządkować literę do litery,
zna figurę geometryczna - koło,
samodzielnie wykonuje stawiane mu zadania,
koncentruje uwagę, pamięć, zdolności skojarzeniowe,
doskonali umiejętność odczytywania wyrazów, nazywania liter,
kształci umiejętność identyfikacji obrazu graficznego z konkretem.
potrafi wywiązać się ze stawianych przed nim zadań,
zna zwyczaje charakterystyczne dla danego okresu w roku - Adwent
Zagadnienia realizowane:
rozwijanie sprawności manualnej,
ćwiczy umiejętności porównania, rozpoznawania i identyfikowania pojedynczych liter,
wyrabianie spostrzegawczości i pamięci wzrokowej,
rozwijanie sprawności manualnej,
kształcenie umiejętności globalnego odczytywania wyrazów,
zapoznawanie z treścią listu,
kształcenie motywacji do samodzielnego czytania,
doskonalenie umiejętności odwzorowywania symbolu graficznego
budzenie wiary we własne siły,
utrwalenie poznanych liter.
uświadomienie dzieciom ze Adwent to czas oczekiwania
Pomoce: karteczki z imionami dzieci, pojedyncze litery, litery Mandale,
rysunki autek i lalek z literami, treść listu, kubeczki z wodą do picia
płyta z nagraniem muzyki do zabawy i metody P.Dennisona.
papierowy krasnal ( wzór krasnala - czasopismo „Hobby” r 2/2005)
i cyfra do naklejenia, koperta z listem do dzieci.
Przebieg zajęcia:
1.Wprowadzenie do zajęcia, odczytanie listu od Pana Adwenta.
List odczytuje dziecko które już potrafi czytać lub nauczyciel.
2. Ćwiczenia gimnastyki mózgu: ● picie wody,
● kapturek myśliciela,
● słoń,
3. Przypomnienie zadań stawianych w liście od Pana Adwenta.
4. Zaproszenie dzieci do samodzielnej pracy, wykonanie postawionych
zadań.
Zadania dostosowane do grupy dzieci mieszanych wiekowo
5. Umieszczenie krasnala na kalendarzu adwentowym, oznaczenie go cyfrą 1.
Krasnal wykonany wy. wzoru
6. Wystawka prac dzieci w sali.
Przykładowy list do pana Adwenta, treść listu zależy od inwencji nauczyciela i możliwości dzieci. W liście Nr 4 wykorzystano litery wpisane w koło - Mandale.
List numer 4
Drogie dzieci oto czwarte zadanie.
Wiem, że znacie już niektóre literki i potraficie odszukać swoje imię na krzesełkach. Bardzo się z tego cieszę.
Wasze zadanie będzie polegało na odszukaniu pierwszej literki swojego imienia. Dla niektórych dzieci to na pewno „bułka z masłem”, dlatego dla nich mam przygotowane trochę trudniejsze zadanie. W figurę koła wpisałem pierwszej literki waszych imion odszukajcie je i pokolorujcie. Miłej zabawy.
P.S.
Pamiętajcie dzisiejszy mój pomocnik powinien mieć na ubranku cyferkę 4.
Z pozdrowieniami Adwent.
Wzór krasnala - czasopismo „Hobby” r 2/2005
mgr Marzena Sadurska
Miejskie przedszkole Nr 9
Im. Jana Brzechwy
Jarosław