SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 4 - LETNICH
TEMAT: „Kolorowe parasole”
TERMIN: 7.11.2007 r.
PROWADZĄCA ZAJĘCIA: mgr Agnieszka Puk
CEL OGÓLNY:
- rozwijanie umiejętności klasyfikowania przedmiotów oraz przeliczania przedmiotów w zakresie liczby 4.
METODY:
Słowna - rozmowa, piosenka, objaśnienie,
Oglądowa - pokaz, obserwacja,
Czynna - stawianie zadań do wykonania.
FORMY:
Praca indywidualna i grupowa
CZAS REALIZACJI:
Około 20 min
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
L.p. |
Sytuacje edukacyjne |
Zakładane efekty (cele operacyjne) |
Środki dydaktyczne |
„Witam Was” - powitanie piosenką |
Dzieci: - śpiewem witają nauczyciela; - zbiorowo odśpiewują piosenkę; - ruchem pokazują treść piosenki. |
|
|
„Pogodowa zgaduj - zgadula”- rozwiązywanie zagadek słuchowych oraz zagadek związanych tematycznie z porą roku, jaką jest jesień oraz z jesienną pogodą. |
Dziecko: - w usłyszanych dźwiękach rozpoznaje jesienne zjawiska atmosferyczne; - do rozpoznanych zjawisk dobiera odpowiednią ilustrację; - uważnie słucha tekstu zagadki czytanej przez nauczyciela; - rozwiązuje zagadki. |
Teksty zagadek, nagranie dźwięków zjawisk atmosferycznych na płycie CD, odtwarzacz CD. |
|
„Kolorowe parasole” - zabawa ruchowa. Odszukiwanie ukrytych w sali kolorowych sylwet parasoli. |
Dziecko: - porusza się po określonej powierzchni; - reaguje na polecenie nauczyciela; - odszukuje ukryte w sali koperty z sylwetami parasoli. |
Ukryte w kolorowych kopertach szablony kolorowych parasoli. |
|
„Jesienne porządki” - układamy odnalezione parasole według kolorów na szablonach półek. Poukładane parasole przeliczamy. Odszukujemy półkę, na której znajduje się najwięcej parasoli oraz taką, na której jest ich najmniej. |
Dziecko: - klasyfikuje sylwety parasoli według koloru; - przelicza sklasyfikowane parasole; - porównuje liczebność parasoli na półkach (w zbiorach); - mówi, na której z półek znajduje się najmniej oraz najwięcej parasoli. |
Szablony półek oraz sylwety kolorowych parasoli. |
|
„Kto się schował pod parasolem?” - zabawa orientacyjno - ruchowa. |
Dziecko: - porusza się po wyznaczonej powierzchni; - sprawnie reaguje na dźwięki muzyczne; - wykonuje polecenia nauczyciela; - rozpoznaje kogo brakuje wśród grupy - kto ukrył się pod parasolem. |
Nagranie dźwięków zjawisk atmosferycznych na płycie CD, odtwarzacz CD. |
|
„Pod parasolem” - praca plastyczna. Sylwety wcześniej wykorzystanych parasoli naklejamy na kartkę, na której wcześniej techniką „mokre na mokrym” malowaliśmy deszcz. |
Dziecko: - moczy kartkę gąbką; - odpowiednio trzyma pędzel; - stempluje mokrą kartkę pędzlem umoczonym w farbie; - dobiera ilość i kolor wykorzystanych farb; - przykleja parasol do kartki stosując odpowiednią ilość kleju; - ozdabia pracę elementami namalowanymi kredkami świecowymi; - porządkuje miejsce pracy po jej zakończeniu. |
Sylwety kolorowych parasoli, kartki z bloku technicznego, pojemnik z wodą, gąbka do moczenia kartki, pędzel, farba temperowa w kolorze granatu, błękitu i odcieniach szarości klej, kredki świecowe itp.
|
|
„Uśmiech przedszkolaka” - podsumowanie zajęć, ocena zajęć przez dzieci |
Dziecko: - wyraża swoje zdanie na określony temat; - wyraża swoje emocje.
|
Szablony twarzy z różną mimiką (uśmiech, twarz bez emocji, twarz smutna) |
1
1. WITAM WAS
Wszyscy są,
Witam Was,
Zaczynamy już czas,
Jestem Ja,
Jesteś Ty,
Raz, dwa i trzy.
ZAGADKI
Zagadki słuchowe - rozpoznawanie odgłosów nagranych na płytę CD - wiatr , deszcz , burza - dobieranie obrazków ilustrujących słuchane odgłosy.
To łatwa zagadka, tak mi się wydaje. Jaka po lecie pora nastaje? (jesień).
Unosi szybowce, popycha żaglowce, obraca wiatraki - siłacz z niego taki (wiatr).
Lepiej zabierz go ze sobą choć słońce przygrzewa za godzinę już może zmoczyć Cię ulewa (parasol).
Przynosi deszcze, szarugi, dzień krótki, a wieczór długi.
Ptaki wysyła za morza i jeża usypia w norze. (jesień)
Puste pola, mokre pola, Deszcz od rana do wieczora. Powiedz jaka to jest pora? (jesień)
Widzisz je we dnie. Nie ma go w nocy. Zimą i jesienią grzeje słabo, a latem z całej mocy. (słońce)
Spada z chmury w dzień ponury, a gdy wiosną spadnie, wszystko rośnie ładnie. (deszcz )
Choć go nie widać, znać - że siłę ma. łamie czasem drzewa. chmury niebem gna. (wiatr )
Gdy świeci słońce, stawiasz go w kącie. Kiedy deszcz rosi, nad głową go nosisz. (parasol)