SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Opracowała: mgr Zofia Śnieżek
Przedszkole Samorządowe nr 5 w Chrzanowie
Grupa wiekowa: 6- latki
TEMAT KOMPLEKSOWY: W świecie bajek i baśni.
TEMAT SZCZEGÓŁOWY: Bajkowi przyjaciele.
Cele operacyjne:
Dziecko potrafi:
- rozpoznawać bajki i baśnie wybranych autorów
- rozpoznawać po wysłuchanym fragmencie tytuł bajki
- układać historyjkę obrazkową wg kolejności zdarzeń
- rozwiązywać test zadaniowy ze znajomości bajek
- przedstawiać ruchowo treść piosenek
- przyporządkowywać ilość elementów zbioru odpowiedniej cyfrze
- wykonywać pracę plastyczną na określony temat techniką dowolną
Metoda: zabawowo - zadaniowa
Forma pracy z dzieckiem: zespołowa, indywidualna
PRZEBIEG ZAJĘCIA
Lp. |
Sytuacje edukacyjne - aktywność nauczyciela |
Zamierzone efekty, aktywność dzieci |
Środki dyda- ktyczne |
1. |
Powitanie dzieci przy melodii „Wszyscy są witam Was”. |
Dzieci siedzą w kole, śpiewają i gestykulują |
|
2. |
Odgadywanie zagadek na temat bajek, które wcześniej słuchaliśmy lub czytaliśmy. |
Dzieci rozwiązują zagadki |
|
3. |
Odczytywanie krótkich fragmentów trzech bajek z wylosowanych kopert przez wybrane dzieci. Dobór charakterystycznych rekwizytów(pantofelek, nos Baby - Jagi, czapka Kapturka) |
Dzieci czytają fragmenty bajek, odgadują tytuł i dopasowują wybrany rekwizyt
|
Koperty z tekstami bajek, rekwizyty |
4. |
Zabawa przy muzyce „Kwiaty i motyle w lesie Czerwonego Kapturka”. Dzieci kwiaty z cyframi 3 - 8, pozostałe dzieci motyle mają kartoniki z kropeczkami. |
Dzieci poruszają się w takt muzyki na przerwę przykucają przy kwiatku z odpowiednią cyfrą. |
Kwiaty z bibuły, kartoniki, cyfry |
5. |
Układanie historyjki obrazkowej z 6 części wg kolejności zdarzeń, odgadnięcie jaka to bajka. |
Dzieci układają historyjkę we właściwej kolejności opowiadając treść bajki. |
Historyjka obrazkowa „Jaś i Małgosia” |
6. |
Pląs „Jeśli jesteś wesoły”, wspólny śpiew nauczycielki z dziećmi wraz z pokazywaniem gestów. |
Dzieci śpiewają i przedstawiają ruchowo treść piosenki |
Płyta CD „Tańce i pląsy” |
7. |
Rozwiązywanie testu zadaniowego na znajomość bajek „Czerwony Kapturek”, „Jaś i Małgosia”, „O rybaku i złotej rybce”. Rysowanie po śladzie „Kot w butach” - 5l |
Indywidualna praca dzieci |
Karty pracy, kredki |
8. |
Zabawa ruchowa ze śpiewem „Głowa, ramiona, kolana, pięty” |
Dzieci śpiewają i wskazują części ciała |
|
9. |
„Z jakiego prezentu ucieszyłby się Czerwony Kapturek” - wykonywanie pracy plastycznej dowolną techniką |
Dzieci wykonują pracę plastyczną wykorzystując różnorodny materiał |
Kartki, kredki, farby, bibuła, papier kolorowy, pędzle, klej, nożyczki |
ZAGADKI
„Jaka to dzieweczka ma roboty wiele, a na pięknym balu gubi pantofelek”
( Kopciuszek )
„Chociaż kłopoty z wilkiem miała, z opresji wyszła zdrowa i cała”
( Czerwony Kapturek )
„Tylko cal wysokości miała ta dzieweczka, dlatego jej imię brzmiało.......”
( Calineczka )
FRAGMENTY BAJEK
A w zamku został smutny królewicz.
Gdy znalazł pantofelek, od rana razem z posłem biegali od domu do domu. Panny wkładały bucik, ale był za mały.
Długo trwało, zanim zapukali do domu...
„Kopciuszek”
Domek był jak ze snu.
Cały z piernika.
Głodni, zjadali lukrowane cegiełki.
- A kto to zjada mi domek? - na progu stała babina z wielkim nosem.
- W domu mam inne smakołyki - kusiła .....
„Jaś i Małgosia”
Las był ogromny, a droga daleka. I nagle...
- Kto spaceruje lasem? - zapytał gruby głos.
- To ja . Mam dla mojej babuni lekarstwa i zakupy.
- Tam jest dom babuni? - pokazał palcem wilk,
bo to był wilk we własnej osobie.
„Czerwony Kapturek”