Konspekt do lekcji informatyki w klasie 8
Szkoły Podstawowej nr 14 w Krośnie.
Prowadzący: Tomasz Czepiel
Data: 1998-09-18,21,23
Przedmiot: Elementy informatyki
Szkoła: SP nr 14 w Krośnie
Klasa:8c-gr.2, 8a-gr.1, 8c-gr.1
Czas trwania lekcji: 90 minut (dwie godziny lekcyjne)
Temat: Podstawowe operacje na plikach i katalogach z
wykorzystaniem programu: Norton Commander.
Cele lekcji:
-zapoznanie z podstawowymi opcjami programu Norton
Commander;
-zapoznanie z metodą zapisu i odczytu danych z dyskietki.
Środki dydaktyczne: komputer, dyskietka, Norton Commander'
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Przywitanie się z uczniami. Objaśnienie uczniom celów lekcji. Na dzisiejszej lekcji zajmiemy się Tworzeniem, kopiowaniem i odczytywaniem plików i katalogów Katalog jest to wyodrębniona część dysku lub dyskietki. Katalog może zawierać pliki lub inne katalogi. Plik jest to porcja informacji zapisana na dysku. Może on zawierać tekst, rysunek. Strukturę katalogów nazywamy drzewem katalogów. Narysuję wam. takie drzewko na tablicy. Jeżeli pień to dysk, to jak myślicie, czym są gałęzie, a czym liście? Zaczniemy od utworzenia własnego katalogu. Zrobimy to w programie Norton Commander. Macie go właśnie otwartego. Utworzymy nowy katalog o nazwie KOT. Na dole ekranu widzicie pasek, gdzie są skróty do klawiszy funkcyjnych. Aby utworzyć katalog musimy nacisnąć klawisz F7.Proszę to wykonać. Pojawiło się pewne okienko. Teraz z klawiatury wpiszcie nazwę nowego katalogu, nazwiemy go KOT. Jeżeli wpisaliście nazwę , naciśnijcie klawisz ENTER w celu zatwierdzenia. Poszukajcie w panelu czy pojawił się wam katalog o nazwie KOT. Jeżeli tak, to znaczy, że utworzyliście nowy katalog. Teraz skopiujemy pewne pliki do tego katalogu. Proszę niech każdy w drugim panelu otworzy główny katalog dysku twardego C: Teraz proszę o podświetlenie wszystkich plików w głównym katalogu dysku twardego. Możemy to wykonać plusem z klawiatury numerycznej tylko wówczas gdy jest ona nieaktywna. Kto już wykonał niech skopiuje te pliki do katalogu KOT używając klawisza F5 i potwierdzając enterem.
Sprawdzamy, czy znalazły się w nim pliki. Jeżeli są to znaczy , że zapisaliście je na dysku. Każdemu z was rozdam teraz dyskietki. Proszę włożyć dyskietkę do komputera. Żeby sprawdzić co jest na tej dyskietce, musimy zmienić napęd z c na a, z którego odczytywana jest zawartość dyskietki. Proszę, aby wszyscy uczniowie nacisnęli klawisz ALT i trzymając go, wcisnęli klawisz F1. W lewym panelu pojawi się wam ramka, w której są litery odpowiadający odpowiedniemu dyskowi. Używając klawiszy ze strzałkami, najeżdżamy na literkę a i naciskamy ENTER. Możecie teraz pooglądać, co jest na dyskietce. Do przechodzenia między katalogami służy klawisz TAB potocznie tabulator. Spróbujemy teraz umieścić na dyskietce cały katalog KOT wraz z plikami które wcześniej skopiowaliście. Najedźcie na katalog KOT kursorem podświetlając go. Spróbujemy przenieść go na dyskietkę. Niech każdy naciśnie klawisz F5. Pojawia się okienko, aby uruchomić kopiowanie naciskamy ENTER. Sprawdzamy, czy w panelu oznaczonym literką a znalazł się napis KOT. Jeżeli tak, to znaczy, że zapisaliście katalog na dyskietce. Jeżeli chcecie przejść z jednego panelu do drugiego, przypominam musicie użyć klawisza TAB. Kto już wykonał niech spróbuje usunąć katalog KOT z twardego dysku. Dokonujemy tego za pomocą klawisza funkcyjnego F8. Możemy wybrać wygląd naszych paneli w zależności od potrzeb. Mamy do wyboru panel typu:
Teraz proszę aby wszyscy przećwiczyli zamianę tych paneli
Proszę wszystkich o zapisanie notatki.
Temat: Podstawowe funkcje programu NORTON COMMANDER.
Norton Commander (NC) należy do grupy programów - tzw. Nakładek na system operacyjny. NC bardzo ułatwia użytkownikowi pracę w systemie MS -DOS .
1. Podstawowe elementy ekranu NC:
- Wiersz menu, - Słupek tytułowy, - Kursor wyboru, - Strefa paneli, - Mini status, - Linia poleceń DOSa, - Wiersz z opisem klawiszy funkcyjnych.
2. Typy paneli:
3. Podstawowe funkcje NC:
|
Przy pomocy nauczyciela, uczniowie odpowiadają.
Uczniowie naciskają odpowiedni klawisz funkcyjny.
Uczniowie wpisują słowo KOT, a następnie naciskają ENTER.
Uczniowie przeglądają katalogi.
Uczniowie wykonują polecenie.
Uczniowie odpowiadają.
Uczniowie wykonują polecenia.
Uczniowie przełączają panele po kolei na inny typ.
Uczniowie zapisują temat lekcji i notatkę. |
-konspekt-
- 3 -