3806, scenariusze zajęć z internetu


Jolanta Krzcińska

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH Z ELEMENTAMI LOGORYTMIKI

Diagnoza logopedyczna: dziecko z dyslalią (pararotacyzmem r→l)

Etap terapii: Ćwiczenia przygotowujące do wywołania głoski „r” (ćwiczenia pionizacji języka,

różnicowanie głosek: „r, l, j

Temat: „Wycieczka”

Cele operacyjne:

Metody: zabawowa, zadań stawianych do wykonania, naśladowcza, Pedagogika Zabawy

Pomoce dydaktyczne: ryż preparowany w płytkiej misce, zabawka miś, obrazki pojazdów, obrazki na których jest: róża, radio, rogal, lody, lalka, laska, jagody, jarzyny, jajka (I grupa)

ryba, robot, ryba, lusterko, lizak, lampa, jaskinia, jeleń, jabłko (II)

rakieta, ręka, lampa, rak, latawiec, jeżyny (III), wykropkowany obrazek grzyba , krasnoludek z papieru, słomka, piosenki: „Tańczymy labada”, M. Bogdanowicz z „Ruch i piosenka dla najmłodszych”; „Gimnastyka”,„My jesteśmy krasnoludki”, M.Bogdanowicz, D. Szlagowskiej z „Piosenki do rysowania”

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Rodzaje ćwiczeń

I część wstępna

  1. Nawiązanie kontaktu z

dzieckiem (zabawy

ruchowe,

rytmiczne,

logorytmiczne)

  1. Ćwiczenia

usprawniające narządy

artykulacyjne

(język, wargi,

podniebienie)

Zabawy:

„Powitanie” ( z Ped.Zabawy) Witają się części ciała (dziecka i logopedy): dłonie, łokcie, kolana, stopy, plecy, brzuchy itp.

„Przedstawiam się” Logopeda mówi „jestem Jo-la” i rytmicznie wyklaskuje, wytupuje, uderza o kolana itp. swoje imię, a potem dziecko przedstawia siebie w podobny sposób, dzieląc swoje imię na sylaby

„Gimnastyka”- dziecko dotyka wymienianych w tekście części ciała próbując nadążyć za tempem

Głowa, ramiona, kolana, pięty,

kolana, pięty, kolana, pięty

Głowa, ramiona, kolana, pięty,

oczy, uszy, usta, nos

Zabawy - naśladowanie logopedy ( Logopeda mówi tajemniczo, że czeka nas na niby wycieczka ale przed wyjazdem powinno coś się zjeść itd)

„jak pachnie- wciąganie zapachu nosem jak najdłużej, a potem wydmuchiwanie powietrza ustami (ćwiczenie oddechowe)

„śniadanie”- chwytanie ziarenek preparowanego ryżu językiem,

„ale dobre”- mlaskanie czubkiem i środkiem języka oraz oblizywanie warg górnej i dolnej

„myjemy zęby”:

- oblizywanie zębów,

- dotykanie językiem zębów górnych i dolnych,

- liczenie językiem zębów (usta szeroko otwarte),

- przeciskanie języka między zębami,

-masowanie czubkiem języka wałka dziąsłowego i podniebienia

-płukanie buzi i gardła tzw. gulgotanie

II zasadnicza część zajęć

  1. Ćwiczenia

usprawniające

artykulację

  1. Ćwiczenia oddechowe

  1. Zabawa logo-rytmiczna

  1. Ćwiczenia słuchowe-

różnicowanie

głosek

[r],[l],[j]

  1. Ćwiczenie słuchowe

(Prowadzący mówi do dziecka, że już jesteśmy gotowi do wyjazdu na który weźmiemy twojego ulubionego misia i bardzo się cieszymy z tej wycieczki) Zabawa pt.„cieszymy się, że jedziemy na wycieczkę i zaśpiewamy sobie” -wymawianie sylab (poruszanie jedynie językiem, nie brodą, usta szeroko otwarte)

la, la, la lo, lo, lo

le, le, le lu, lu, lu li, li, li

Zabawa „wsiadamy do”:

autobusu- parskanie wargami,

samochodu- wymawianie dddd

tramwaju- wymawianie ttttt

na motor- parskanie językiem między wargami

pociąg-tdtdtdtd

(L- Jesteśmy już na miejscu i powąchajmy jak pachnie las itd.) Zabawa „jak pachnie las” -wciąganie powietrza i wypuszczanie z otwartymi ustami i ćwiczenie oddychania przeponowego pt. „huśtamy misia” -dziecko leżąc na plecach, kładzie zabawkę na brzuchu i wykonuje rytmiczne wdechy i wydechy tak by miś się poruszał

(Zmęczyliśmy się długą podróżą, to teraz się zabawimy) Zabawa z piosenką „Tańczymy labada” 4/5 razy, a na następnych zajęciach można powracać do zabawy (Labada wymawiamy z akcentem na pierwszej sylabie)

Tańczymy la-ba-da, la-ba-da, la-ba-da

Tańczymy la-ba-da małego walczyka hej

Prowadzący z dzieckiem chodzą w kole, trzymając się za ręce, a gdy skończą śpiewać, zatrzymują się i logopeda zadaje pytanie- „rączki były”, a dziecko mówi „tak”, prowadzący -„a brzuszki”, dziecko odpowiada „nie” i bawią się dalej ale teraz trzymając się za brzuch towarzysza zabawy Potem za kolana, plecy, głowę

(L-po drodze, na wycieczce widzieliśmy różne rzeczy i spróbujemy je podzielić na trzy części dla Ciebie, dla mnie i twojego misia)

I ćwiczenie- grupowanie obrazków, których nazwy zaczynają się na daną głoskę (logopeda mówi nazwy, a dziecko wybiera i segreguje obrazki na trzy grupy)

II- dziecko kończy słowo (prowadzący podaje pierwszą sylabę ra- , a dziecko dodaje - kieta /rakieta/

Dziecko „ocenia” wypowiedzi prowadzącego, który wymawia nazwy przedmiotów dobrze i źle (w zmiennej kolejności) np. rakieta- lakieta, jęka -ręka, lampa-jampa, rak-lak Kiedy logopeda mówi właściwie dziecko klaszcze w dłonie.

(Na stole są obrazki wyrazami, które są poprawnie wymawiane)

III część końcowa

1. Ćwiczenie

graficzne i

oddechowe

  1. Nagrodzenie

dziecka i

zadanie do

domu oraz

zabawa z

piosenką na

pożegnanie

( L opowiada b. tajemniczo- w lesie jest dużo grzybów....i czasami możemy spotkać pod nimi krasnoludki itp. ) Zabawa pt. „Muchomor”- narysowanie przez dziecko po śladzie grzyba i za pomocą słomki umieszczenie na kapeluszu rozsypanych kropek, tak by powstał muchomor, a potem naklejenie ich

Logopeda przygotował małego krasnoludka z kolorowego papieru i proponuje aby dziecko dokleiło go do obrazka, a w domu dorysowało kolegów krasnoludka i pokolorowało obrazek, a ramkę ozdobiło („pod okiem rodzica”) szlaczkami litero-podobnymi, wymawiając przy tym różne dźwięki

.....ttt, /// ddd, ^^^ dda, * ddo, ||| teda, \\\ tedo

Zabawa do piosenki „My jesteśmy krasnoludki” Dziecko próbuje za prowadzącym śpiewać elementy powtarzające się w piosence np. hopsa-sa, oj tak tak .oraz pokazuje wraz z nim treść za pomocą opowieści ruchowej.

My jesteśmy krasnoludki hopsa-sa, hopsa-sa

Pod grzybkami nasze budki, hopsa-sa, hopsa-sa

Jemy mrówki, żabie łapki, oj tak tak, oj tak tak

A na głowach krasne czapki, to nasz znak, to nasz znak

Gdy ktoś zbłądzi to trąbimy, tru -tu -tu, tru- tu- tu

Gdy ktoś senny to uśpimy lu- lu- lu, lu- lu- lu

Gdy ktoś skrzywdzi krasnoludka ojo -joj,ojo -joj

To zapłacze niezabudka aja-jaj, aja-jaj

1


