KOMPUTER W NAUCZANIU ZINTEGROWANYM.
Dydaktyka to wdzięczny obszar do stosowania technologii komputerowej. Wzbogaca ona, urozmaica i przyspiesza proces dydaktyczny. Oprogramowanie komputera może w szerokim zakresie rozszerzyć korzystanie ze standardowych przyborów, takich jak: przybory do pisania, malowania, instrumenty muzyczne itp.
Przedstawiony przeze mnie scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie drugiej ukazuje te możliwości. Uczniowie mojej klasy bardzo sprawnie radzą sobie z pracą na komputerze. Wielu z nich uczęszcza na zajęcia dodatkowe prowadzone w ramach koła komputerowego. Spora część uczniów posiada też swoje komputery. Potrafią tworzyć rysunki, odpowiednio wstawiając teksty. Korzystają też z komputera, jako źródła informacji. Sprawnie wyszukują potrzebnych informacji w encyklopedii multimedialnej. Te umiejętności moich uczniów pozwalają mi na korzystanie z technologii informacyjnej w nauczaniu zintegrowanym.
Przedstawiając scenariusz takich zajęć, pragnę ukazać nauczycielom prosty, ale jakże skuteczny mechanizm procesu dydaktycznego z wykorzystaniem elementów pracy na komputerze. Wielu z nas, niekiedy posiada pewne opory przed wprowadzeniem tego środka dydaktycznego. Mam nadzieję, że lektura tego scenariusza rozwieje te obawy.
Życzę wszystkim nauczycielom nauczania zintegrowanego wielu sukcesów w pracy pedagogicznej, wspieranej skutecznym środkiem dydaktycznym, jakim jest komputer.
Marzena Jaskulska
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH
KLASA IIa
Data: 22.XI. 2001r.
Prowadząca: Marzena Jaskulska
Temat kręgu: Dbamy o swoje zdrowie.
Temat dnia: Witaminy naturalne.
ZAKRES EDUKACJI
EDUKACJA POLONISTYCZNA:
Wypowiadanie się w rozwiniętej formie na tematy związane z wierszem.
Kształtowanie cichego czytania ze zrozumieniem.
Wyszukiwanie odpowiednich fragmentów wiersza do poparcia swoich wypowiedzi.
Utrwalenie pisowni wyrazów z „rz” wymiennym.
Prawidłowa intonacja głosu podczas czytania zdań wykrzyknikowych i pytających.
Przymiotniki jako wyrazy określające cechy i walory smakowe.
EDUKACJA PROZDROWOTNA:
Mój organizm potrzebuje witamin do prawidłowego funkcjonowania.
Witaminy w postaci tabletek zażywam pod kontrolą dorosłych.
Owoce i warzywa - źródłem naturalnych witamin.
Owoce i warzywa myjemy przed spożyciem.
EDUKACJA PRZYRODNICZA:
Zmiany pogodowe zachodzące jesienią.
EDUKACJA MATEMATYCZNA:
Utrwalenie wiadomości o liczbach parzystych
i nieparzystych.
Dodawanie liczb w zakresie 20 z przekroczeniem progu dziesiątkowego.
Wykorzystanie programów komputerowych w edukacji matematycznej.
EDUKACJA PLASTYCZNO - TECHNICZNA:
Stosowanie prawidłowych kolorów kredek ołówkowych do graficznej prezentacji owoców i warzyw.
Projektowanie i wykonanie ilustracji przedstawiających talerze pełne owoców i warzyw z wykorzystaniem komputerowych wydruków.
EDUKACJA RUCHOWO - MUZYCZNA:
Inscenizowanie ruchem ciała słów śpiewanych piosenek.
Naśladowanie ruchem rąk przygotowań do spożycia owoców i warzyw.
ZADANIA DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZE:
sprawne tworzenie wyrazów z sylab i zdań z wyrazów;
wiązanie treści utworu z własnymi doświadczeniami;
odwoływanie się w wypowiedziach do tekstu;
kształtowanie cichego czytania ze zrozumieniem;
poznanie wiersza pt. „Witaminki”;
poznanie różnych rodzajów witamin dostępnych w aptece;
poznanie owoców i warzyw jako źródła naturalnych witamin;
utrwalenie pisowni wyrazów z „rz” wymiennym;
utrwalenie poprawnego wypowiadania zdań wykrzyknikowych i pytających;
kształtowanie umiejętności dodawania w zakresie 20 z przekroczeniem progu dziesiątkowego;
wykonanie ilustracji talerzy z owocami i warzywami;
umiejętne wykorzystanie wydruków komputerowych;
pisanie przymiotników określających cechy i walory smakowe danych owoców i warzyw;
efektywne współdziałanie i skuteczne porozumiewanie się w grupie;
pokonywanie zahamowań przed występami publicznymi w zespole klasowym;
oswojenie się z pracą na komputerze.
CELE OPERACYJNE W KATEGORIACH CZYNNOŚCI UCZNIÓW:
UCZEŃ ZAPAMIĘTA:
rodzaje witamin dostępnych w aptece;
informacje encyklopedyczne na temat witamin, warzyw i owoców;
prawidłowe intonowanie głosu podczas czytania różnych rodzajów zdań;
znaczenie określenia „witaminy naturalne”;
pisownię wyrazu „straganiarz”;
naturalne kolory owoców i warzyw.
UCZEŃ ZROZUMIE:
potrzebę dostarczania swojemu organizmowi witamin;
zakaz spożywania tabletek bez nadzoru rodziców;
wiersz pt. „Witaminki”;
zasadę pisowni wyrazów z „rz” wymiennym;
polecenia i pytania kierowane przez nauczyciela;
metodę szybkiego wykonywania dodawania z przekroczeniem progu dziesiątkowego poprzez stosowanie przemienności dodawania;
sposoby wykonywania zadań z poszczególnych edukacji;
kolejność wykonywanych działań prowadzących do wydrukowania karty pracy z pamięci komputera.
UCZEŃ ZASTOSUJE WIEDZĘ W SYTUACJACH TYPOWYCH:
wysłucha wiersz pt. „Witaminki”;
ułoży hasło z sylab;
wykona działania matematyczne w zakresie 20;
zaśpiewa piosenkę;
zilustruje słowa piosenki poprzez odpowiedni ruch.
UCZEŃ ZASTOSUJE WIEDZĘ W SYTUACJACH PROBLEMOWYCH:
rozwiąże zadanie tekstowe i ułoży odpowiedź;
udzieli wielozdaniowych wypowiedzi na zadane pytania, które poprze odpowiednimi fragmentami z wiersza;
odczyta hasło według szyfru matematycznego;
napisze wyrazy określające cechy i walory smakowe owoców i warzyw;
grupowo wykona pracę plastyczno - techniczną;
dokończy rozpoczęte zdanie;
wydrukuje odpowiednią kartę pracy z pamięci komputera.
METODY: ćwiczeń praktycznych, eksponujące, rozmowa, zabawa dydaktyczna.
FORMY PRACY: zbiorowa jednolita, grupowa jednolita, grupowa zróżnicowana.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
wiersz pt. „Witaminki” - autor Marzena Jaskulska;
karty pracy ucznia;
karteczki do podziału na grupy;
zdania pytające na paskach papieru;
wyraz z trudnością ortograficzną;
informacje o witaminach, warzywach i owocach;
rozsypanka sylabowa;
kartki z wizerunkiem talerzy;
naturalne okazy owoców i warzyw;
witaminy w tabletkach dostępne w aptece;
komputer, drukarka.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
WPROWADZENIE
Rozmowa na temat jesiennej pogody i związanej z nią ochroną swojego zdrowia:
ochrona swojego zdrowia poprzez dostarczanie swojemu organizmowi witamin;
pokaz witamin dostępnych w aptece;
odczytanie informacji encyklopedycznych na temat witamin; (załącznik nr 1)
przestrzeganie uczniów przed spożywaniem witamin bez nadzoru rodziców.
Podział na grupy według znaków oznaczających zmiany pogodowe jesienią:
gr.I gr.II
Praca w grupach:
gr.I - układanie kolejnych liczb parzystych;
gr.II - układanie kolejnych liczb nieparzystych.
Na odwrocie karteczek znajdują się sylaby. Po prawidłowym wykonaniu zadania liderzy grup odwracają karteczki i odczytują wyrazy utworzone z sylab. Następnie układają z nich hasło:
gr.I gr.II
zawieszenie utworzonego hasła na tablicy, jako zapowiedź tematyki zajęć;
rozmowa na temat utworzonego hasła - pytania n-la:
Co znaczy określenie „witaminy naturalne” ?
Czy istnieją „witaminy nienaturalne” ?
Gdzie można znaleźć „witaminy naturalne” ?
wysłuchanie odpowiedzi uczniów.
ROZWINIĘCIE
Odczytanie wiersza pt. „Witaminki” przez nauczyciela:
polecenie uczniom, by w trakcie słuchania zastanowiły się nad odpowiedzią na pytanie:
zawieszenie pytania na tablicy;
odczytanie wiersza; (załącznik nr 2)
wysłuchanie odpowiedzi uczniów.
Zapoznanie uczniów z wierszem poprzez samodzielne ciche czytanie ukierunkowane pytaniem nauczyciela:
przed przeczytaniem wiersza przez uczniów nauczyciel zawiesza pierwsze pytanie na tablicy;
wysłuchanie odpowiedzi uczniów;
wyjaśnienie pisowni wyrazu z trudnością ortograficzną:
zawieszenie graficznego wizerunku tego wyrazu w kąciku ortograficznym;
nauczyciel zawiesza drugie pytanie na tablicy;
wysłuchanie odpowiedzi uczniów popartych odczytaniem odpowiedniego fragmentu z wiersza;
pokaz zgromadzonych naturalnych okazów owoców i warzyw, o których mowa w wierszu;
nauczyciel zawiesza trzecie pytanie na tablicy;
wysłuchanie odpowiedzi uczniów popartych odczytaniem odpowiedniego fragmentu z wiersza.
Odczytanie informacji o owocach i warzywach z encyklopedii multimedialnej. (załącznik nr 3)
Zaproponowanie uczniom muzycznej przerywanki - zaśpiewanie piosenki pt. „Witaminki” z wykonywaniem określonych ruchów ciałem. (Piosenka śpiewana na melodię piosenki pt. „Kundel bury”):
„Witaminki, witaminki
dla chłopczyka i dziewczynki
witaminki, witaminki,
witaminki fajna rzecz!”
Wspólna analiza wiersza:
wyszukiwanie w wierszu zdań wykrzyknikowych i pytających;
przypomnienie prawidłowej intonacji głosu podczas czytania tych zdań;
indywidualne próby czytania tych zdań ze szczególnym zwróceniem uwagi na prawidłową intonację głosu;
prawidłowe odczytanie całego wiersza.
Muzyczna przerywanka. (j.w. pkt4)
Grupowa praca z komputerem:
podział uczniów na grupy: wybór karteczki, na której odwrocie znajdują się komputerowe wizerunki owoców i warzyw:
gr.I gr.II gr.III gr.IV
grupowe wyszukiwanie w programie Microsoft Office 2000 folderu z nazwą symbolu swojej grupy i wydrukowanie karty pracy dla grupy; (załącznik nr4)
podczas pracy z komputerem pozostałe grupy kolorują swoje symbole stosując odpowiednie kolory kredek ołówkowych.
grupowe wypełnianie kart pracy;
zawieszenie kart pracy na tablicy i wyjaśnienie pozostałym grupom metody wypełniania karty pracy przez daną grupę;
ustna ocena pracy grup przez nauczyciela.
Zaproponowanie uczniom zabawy naśladowczej polegającej na naśladowaniu ruchami rąk czynności podczas przygotowywania owoców i warzyw do spożycia.
PODSUMOWANIE
Grupowe tworzenie ilustracji przedstawiających talerze pełne owoców i warzyw z wykorzystaniem komputerowych wydruków:
naklejanie przez uczniów w poszczególnych grupach swoich komputerowych wizerunków owoców i warzyw na uprzednio przygotowanych wizerunkach talerzy;
ustne komentowanie wykonywanej pracy;
grupowe gromadzenie i zapisanie wyrazów określających cechy i walory smakowe danych owoców i warzyw - po uprzednim przypomnieniu wiadomości o przymiotnikach; (załącznik nr 5)
zawieszenie prac w kąciku ortograficznym i głośne odczytanie zgromadzonych przymiotników przez lidera grupy.
Ewaluacja:
ustne dokończenie zdania:
„Jem owoce i warzywa, bo ......”
ZAKOŃCZENIE
Podsumowanie dnia i samoocena uczniów.
Wspólne zaśpiewanie pożegnalnej piosenki w kręgu splecionych dłoni: „Zakończył się nasz wspólny dzień .......”
Opracowała i przeprowadziła
Marzena Jaskulska.
ZAŁĄCZNIKI
DO SCENARIUSZA ZAJĘĆ.
ZAŁĄCZNIK NR 1
ZAŁĄCZNIK NR 2
ZAŁĄCZNIK NR 3
ZAŁĄCZNIK NR 4
Karta pracy dla grupy I:
Karta pracy dla grupy II:
Karta pracy dla grupy III:
Karta pracy dla grupy IV:
ZAŁĄCZNIK NR 5
Oczekiwana propozycja uczniów:
ZAŁĄCZNIK NR 6
Zadania „MĄDREJ SOWY” - zestaw ćwiczeń przeznaczony dla uczniów sprawnie wykonujących zadania zaplanowane do realizacji:
Zadanie 1:
Zadanie 2:
Rozwiąż krzyżówkę:
1
2
3
4
5
6
7
Zadanie 3:
Zadanie 4:
Zadanie 5:
Zadanie 6:
Marzena Jaskulska.
0
2
4
6
WI
TA
MI
NY
1
3
5
7
NA
TU
RAL
NE
Do czego namawia nas ten wiersz ?
Kto zaprasza do robienia zakupów ?
Co mamy kupować ?
Dlaczego te produkty są nam oferowane ?
straganiarz
ROZWIĄŻCIE WSPÓLNIE
TO ZADANIE
I NIE ZAPOMNIJCIE
NAPISAĆ ODPOWIEDZI.
POWODZENIA!
Józek kupił na straganie w poniedziałek 6kg jabłek, a we wtorek 9kg jabłek.
Ile kg jabłek kupił Józek przez dwa dni?
.............................
..................................................................
..................................................................
OWOCE I WARZYWA są bardzo bogatym źródłem witamin.
W morelach, marchwi, sałacie, dyni, szpinaku, szczypiorku i papryce znajduje się witamina A.
Rośliny strączkowe i ziemniaki dostarczają nam witaminy B.
W porzeczkach, agreście, malinach, truskawkach, cytrynach, brukselce, natce pietruszki, szpinaku
i kapuście znajduje się witamina C.
Wszystkie zielone części warzyw - np. sałata, groszek, natka pietruszki dostarczają nam witaminy D i E.
W pomidorach, szpinaku i kalafiorze znajduje się witamina K.
„ WITAMINKI ”
Owoce i warzywa kupujcie na mym straganie!
Z nimi witaminy każdy dostanie:
gruszki, jabłuszka i śliwki,
pomidory i małe marchewki.
Owoce i warzywa kupujcie na mym straganie!
Całkiem świeżutkie, rano zerwane.
Jeszcze od rosy błyszczące całe,
rumiane i dojrzałe.
Owoce i warzywa kupujcie na mym straganie!
Z nimi witaminy każdy dostanie.
Co komu podać? Czy jabłuszko rumiane?
Może marchewek chrupiących pęczki całe?
WITAMINY są niezbędne do prawidłowego rozwoju naszego organizmu. Zwiększają naszą odporność, a razie choroby pomagają szybciej powrócić do zdrowia.
Dzięki witaminie A mamy dobry wzrok i ładną skórę. Przyczynia się ona także do wzrostu odporności organizmu, zwłaszcza na choroby zakaźne.
Witamina B wpływa na prawidłowy rozwój naszych mięśni i zapobiega paraliżowi kończyn.
Witamina C wzmaga ogólną odporność organizmu. Zapobiega psuciu się zębów i wzmacnia dziąsła.
Witamina D jest potrzebna dziecku już w pierwszych tygodniach jego życia. Dzięki niej rośniemy, mamy mocne kości i zęby.
Witamina K pozytywnie wpływa na krzepliwość naszej krwi.
Pamiętajmy !
Witaminy w tabletkach można przyjmować tylko pod kontrolą osób dorosłych. Nadmiar witamin może szkodzić zdrowiu!
ROZWIĄŻCIE WSPÓLNIE
TO ZADANIE
I NIE ZAPOMNIJCIE
NAPISAĆ ODPOWIEDZI.
POWODZENIA!
Jurek zjadł w pierwszym tygodniu jesieni 7 gruszek, a w drugim tygodniu 4 gruszki. Ile gruszek zjadł Jurek przez dwa tygodnie?
....................................
..................................................................
..................................................................
ROZWIĄŻCIE WSPÓLNIE
TO ZADANIE
I NIE ZAPOMNIJCIE
NAPISAĆ ODPOWIEDZI.
POWODZENIA!
Bożena zrobiła sałatkę z pomidorów, do której zużyła 4 pomidory duże i 8 małych.
Z ilu pomidorów zrobiła Bożena tą sałatkę?
.......................................
....................................................................
...................................................................
ROZWIĄŻCIE WSPÓLNIE
TO ZADANIE
I NIE ZAPOMNIJCIE
NAPISAĆ ODPOWIEDZI.
POWODZENIA!
Katarzyna bardzo lubi marchewki. Zjadła już 9 na surowo i 5 ugotowanych.
Ile marchewek zjadła Katarzyna?
....................................
....................................................................
....................................................................
czerwone soczyste
kwaśne
słodkie
żółte zielone
smaczne
podłużne
soczyste
czerwone słodkie okrągłe
smaczne
miękkie zdrowe
pomarańczowe
podłużne
twarde
chrupiące
Ułóż zdanie z wykorzystaniem rzeczownika, który jest nazwą Twojej grupy.
Uważnie przeczytaj zadanie tekstowe, ułóż rozwiązanie i napisz odpowiedź:
W sadzie rosło 8 jabłoni i o 7 więcej śliw. Sadownik ściął 6 jabłoni. Ile teraz jabłoni rośnie w sadzie ?
Ile drzew owocowych pozostało w sadzie ?
................................................
................................................
........................................................................................
........................................................................................
........................................................................................
Wpisz rzeczownik, który jest nazwą Twojej grupy
i określ liczbę liter, głosek i sylab:
RZECZOWNIK |
LICZBA LITER |
LICZBA GLOSEK |
LICZBA SYLAB |
|
|
|
|
Oblicz te działania dowolnym sposobem:
7 + 8 = 3 + 9 =
9 + 4 = 5 + 6 =
Zamaluj prawidłową odpowiedź:
Czy warzywa uprawia się w sadzie ?
Konewka i grabie to narzędzia ogrodnicze
używane w ogrodnictwie.
Zima to pora roku, kiedy liście nabierają
różnobarwnych kolorów.
Czy jadalną częścią marchewki jest korzeń ?
Często pada jesienią.
Osoba uprawiająca warzywa.
Narzędzie służące do grabienia.
Rosną w sadzie.
Pomidor, ogórek, cebula to .................... .
Opadają jesienią z drzew.
Obecna pora roku.
TAK
NIE
TAK
NIE
TAK
NIE
TAK
NIE