511


POLITECHNIKA POZNAŃSKA Rok Akademicki 2008/2009

Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska Semestr 4

Instytut Konstrukcji Budowlanych

Zakład Technologii i Organizacji Budownictwa

Ćwiczenia Projektowe z

Organizacji Procesów Budowlanych

Prowadząca: dr inż. Magdalena Hajdasz

Wykonał:

  1. Ćwiczenie 1

Harmonizacja dwuprocesowych ciągów technologicznych:

Dane:

- kategoria gruntu: III (glina piaszczysta sucha)

- przyjęta głębokość wykopu 2,8 m (uwzględniono warstwę betonu chudego )

- wymiary ław fundamentowych: 0,3x0,7 m

0x01 graphic

Przyjmuję:

- wykop szerokoprzestrzenny ze skarpami obciążonymi o nachyleniu 1:0,67 ,

- poszerzenie dna wykopu dla fundamentów: 0,3 m (z każdej strony),

Do ćwiczenia załączone zostały 2 rysunki:

- rzut poziomy wykopu,

- przekrój pionowy przez wykop ( Przekrój I - I ),

Oba rysunki zostały wykonane tylko dla jednego segmentu.

Na rysunkach zostały zamieszczone wymiary niezbędne do obliczenia objętości mas ziemnych.

OBLICZENIE OBJĘTOŚCI WYKOPU:

Przyjmuję wymiary 1 segmentu (uwzględniam pochylenie skarp):

- 19,58x13,91 powierzchnia górna F1 [m2]

- 16,22x10,55 powierzchnia dolna F2 [m2]

- 17,70x12,03 powierzchnia przekroju środkowego F0 [m2]

Wykop pod każdy obiekt składa się z dwóch części:

0x01 graphic

Dla każdej z części przyjmuję wymiary do obliczeń:

- powierzchnia górna F1 = 19,58*13,91*3 = 817,66 m2

- powierzchnia dolna F2 = 16,22*10,55*3 = 513,36 m2

- powierzchnia przekroju środkowego F0 = 17,70*12,03*3 = 638,79 m2

- wysokość h = 2,5 m

Objętość wyliczam z wzoru Simpsona:

V = (F1+F2+4*F0)*h/6

V = (817,66 + 513,36+4*638,79)*(2,5/6)=

= 1619,24

V = 1619,24 m3

(Objętość wykopu dla 1 segmentu 1619,24/3 = 539,75 m3)

Objętość wykopu dla wszystkich budynków ( bez fundamentów ) wyniesie:

V = 1619,24*2*3 = 9715,44 m3

Obliczenia dla 1 segmentu:

Dla każdego z fundamentów przyjmuję wymiary do obliczeń:

- powierzchnia górna F1 = (6,53*2+8,15*2+15,22*2+0,92)*1,7 = 103,22 m2

- powierzchnia dolna F2 = (6,53*2+8,15*2+15,22*2+0,92)*1,3 = 78,94 m2

- powierzchnia przekroju środkowego:

F0 = (6,53*2+8,15*2+15,22*2+0,92)*1,5 = 91,08 m2

- wysokość h = 0,3 m

Objętość wyliczam z wzoru Simpsona:

V = (F1+F2+4*F0)*h/6

V = ( 103,22 + 78,94 +91,08*4)*(0,3/6) = 27,32 m3

Objętość wykopu pod fundamenty dla wszystkich budynków wyniesie:

V = 27,32*6*3 = 491,76 m3

Zatem ogólna objętość prac ziemnych wyniesie:

V = 9715,44 + 491,76 = 10207,2 m3

V = 10207,2 m3

0x01 graphic

Dla 1 segmentu:

- ilość ziemi przeznaczonej na wywóz (w sposób mechaniczny):

VWm = 9,05*17,7*2,5 = 400,46 m3

- ilość ziemi przeznaczonej na wywóz (w sposób ręczny):

VWr = (6,53*2+8,15*2+15,22*2+0,92)*0,7*0,3 = 12,75 m3

- ilość ziemi przeznaczonej na odkład (w sposób mechaniczny):

VOm = 539,75- 400,46 = 139,29 m3

- ilość ziemi przeznaczonej na odkład (w sposób ręczny):

VOr = 27,32 - 12,75 = 14,57 m3

W poniższej tabeli zamieszczono bilans mas ziemnych dla całości:

L.p

Czynność

Odkład

[m3]

Wywóz

[m3]

1.

Wykop pod budynek

mechanicznie

2507,22

7208,28

2.

Wykop pod budynek

ręcznie

262,26

229,5

3.

SUMA

2769,48

7437,78

Na całość wykopu:

- Objętość ogólna wykopu: 10207,2 m3

- Ilość ziemi do obsypania ław fundamentowych: 262,26 m3

- Ilość ziemi do wywozu: 7437,78 m3

- Ilość ziemi do obsypania budynków: 2507,22 m3

Na 1 segment:

- Objętość ogólna wykopu: 539,75 m3

- Ilość ziemi do obsypania ław fundamentowych: 14,57 m3

- Ilość ziemi do wywozu: 413,21 m3

- Ilość ziemi do obsypania budynków: 139,29 m3

Do wykonania wykopu przyjmuję koparkę podsiębierną KM-602A o parametrach:

- pojemność łyżki 0,8 m3

- maksymalna promień kopania: 9,80 m

- maksymalna wysokość kopania: 6,90 m

- maksymalny promień wyładunku: 6,90 m

- maksymalna wysokość wyładunku: 6,95 m

Obliczenia:

0x01 graphic

Gdzie:

- n - liczba cykli pracy koparki na minutę określany z wzoru: 0x01 graphic

gdzie TC czas jednego cyklu pracy koparki,

- q- pojemność łyżki

- Sn -współczynnik napełnienia naczynia

- Ss - współczynnik trudności odspojenia gruntu

- Sw- współczynnik wykorzystania czasu pracy maszyny w okresie zmiany roboczej

Współczynniki Sn, Ss zostały przyjęte zgodnie

Przyjęto następujące dane:

n = 0x01 graphic
= 60/21 = 2,86 cykli/minutę

q = 0,8 m3

Sn = 0,90

Ss = 0,80

Sw1 = 0,95

Sw2 = 0,87 ( na odkład)

Sw2 = 0,80 (przy bezpośrednim załadunku na środek transportowy)

Przyjmuję czas 1 zmiany: 8 h

Wydajność eksploatacyjna koparki przy załadunku urobku na odkład:

Qe = 60*2,86*0,8*0,9*0,8*0,95*0,87 = 81,69 m3/godzine

Obliczenie czasu potrzebnego na wykonanie zadania:

- objętość robót wykonanych podczas jednej zmiany

WZM = Qe · 8 h = 81,69 · 8 = 653,52 m3/zmianę

- czas potrzebny na wykonanie zadania:

tz = 0x01 graphic
= 153,86 / 653,52 = 0,235 zmiany

tz = 0,235 zmiany = 1,88h (1 segment)

tz = 4,23 zmiany = 33,84h (całość)

Wydajność eksploatacyjna koparki przy załadunku urobku na wywóz:

Qe = 60*2,86*0,8*0,9*0,8*0,95*0,8 = 75,12 m3/godzine

Obliczenie czasu potrzebnego na wykonanie zadania:

- objętość robót wykonanych podczas jednej zmiany

WZM = Qe · 8 h = 75,12 · 8 = 600,96 m3/zmianę

- czas potrzebny na wykonanie zadania:

tz = 0x01 graphic
= 413,21 / 600,96 = 0,688 zmiany

tz = 0,688 zmiany = 5,5h (1 segment)

tz = 12,38 zmiany = 99,04h (całość)

Przyjęto samochód JELCZ 317N o nośności 7,5 tony.

Dane:

- droga na teren wyładunku L = 15 km

- ilość gruntu na wywóz VW = 7437,78 m3

- pojemność naczynia koparki q = 0,8 m3

- wydajność koparki Qe = 75,12 m3/h

- czas jednego cyklu koparki tc = 21 s = 0,35 min

- współczynnik trudności odspojenia Ss = 0,8

- ciężar objętościowy γ0 = 2,15 t/m3

- współczynnik spulchnienia gruntu Sn = 0,90

- średnia prędkość vsr = 30 km/h

Pojemność użyteczna środków transportowych:

0x01 graphic

gdzie:

- N - nominalna nośność pojazdu ( ładowność)[t] ,

- γ - gęstość gruntu w stanie rodzimym [kg/m3] ,

- Ss - współczynnik spoistości,

Liczba cykli koparki niezbędna do napełnienia skrzyni:

0x01 graphic
Przyjmuję nc = 6 cykli.

Czas załadunku jednostki transportowej:

0x01 graphic

Czas cyklu pracy jednostki transportowej:

0x01 graphic

Czas trwania cyklu jednostki transportowej:

Ttr = tz + tp + 2tj + tw = 2,79 + 1,2 + 2·30,0 + 3,0 = 66,99min

gdzie:

tp - czas podstawiania samochodu bez zjazdu do wykopu,

tp = 1,2 min ( koparka nie zjeżdża do wykopu)

tw - czas wyładunku,

tw = 3 min (dla wywrotek)

tz - czas załadunku,

tz = 2,79 min

tj - czas cyklu pracy jednostki transportowej

tj = 30 min

Liczba jednostek transportowych:

0x01 graphic

( gdzie k = 1,1)

Przyjęto 27 jednostek transportowych.

Liczba pełnych cykli jednostki transportowej podczas zmiany:

0x01 graphic

gdzie:

Sw2 - współczynnik wykorzystania czasu podczas jazy

Sw2 = 0,8

Przyjmuję 6 cykli podczas zmiany.

Wydajność wywrotki podczas jednej zmiany:

WZM = m · Pjt · Sn= 6 · 14,0 · 1,05 = 88,2 m3/zmianę

gdzie:

Sn - współczynnik napełnienia skrzyni

Sn = 1,05

Wydajność zespołu wywrotek

Wzesp = WZM · nj = 88,2 · 27 = 2381,4 m3/zm

Czas wykonania zadania:

0x01 graphic
= 7437,78/2381,3 = 3,12 zmiany = 1,04 dnia

  1. Ćwiczenie 2

Analiza pracy zespołowej

Dla wszystkich rozpatrywanych przypadków zakładam 8-godzinną zmianę roboczą.

ROBOTY ZIEMNE WYKONYWANE RĘCZNIE:

- wykopy pod ławy fundamentowe:

Nakłady na 100 m3 gruntu (Tablica 0310):

Robotnicy - grupa I : 241,00 r-g

Norma wydajności

Nwyd.zm.robotników = 0x01 graphic

ROBOTY ZIEMNE WYKONYWANE MECHANICZNIE:

- usunięcie warstwy ziemi urodzajnej:

Zakładam: - grubość warstwy humusu do 15 cm,

- humus przemieszczany na odległość mniejszą niż 40 m,

Wymiary terenu dla którego należy usunąć humus:

- dla 1 obiektu przyjmuję wymiary 30x34 m co daje powierzchnie S=1020 m2,

oraz objętość warstwy V=153 m3

- dla całości S=3060 m2 , V=459 m3

Nakłady na 100 m2 warstwy (Tablica 0126):

Robotnicy - grupa I : 0,55 r-g

Spycharka gąsienicowa 74 kW(100 KM): 0,25 m-g

Przyjęto jako maszynę wiodącą: 1x spycharka NC = 0,25 m-g

Oszacowanie składu zespołu roboczego:

-Liczba robotników = 0x01 graphic

Przyjmuję: 2 robotników.

Norma wydajności:

Nwyd.zm.spycharki = 0x01 graphic

- koparką na odkład:

Nakłady na 100 m3 gruntu (Tablica 0209)

Robotnicy - grupa I : 95,46 r-g,

Samochód skrzyniowy 5 t: 31,80 m-g

Koparka (q=1,2 m3) : 2,65 m-g

Przyjęto jako maszynę wiodącą: 1x koparka; NC = 2,65 m-g

Oszacowanie składu zespołu roboczego:

-Liczba robotników = 0x01 graphic

Przyjmuję: 36 robotników

-Liczba samochodów = 0x01 graphic

Przyjmuję: 12 samochodów

Norma wydajności zmianowej koparki:

Nwyd.zm.koparki = 0x01 graphic
m3/zmiane

- koparką na wywóz:

Nakłady na 100 m3 (Tablica 0203)

Robotnicy - grupa I : 40,94 r-g,

Spycharka gąsienicowa 74 kW(100 KM): 1,35 m-g,

Samochód samowyładowczy 5-10 t: 8,70 m-g*

*Wartość 8,70 m-g odnosi się tylko do odległości wywozu urobku równej 1 km. Ponieważ w rozpatrywanym przypadku odległość wywozu wynosi 15 km, za każde kolejne 0,5 km należy dodać wartość:

0x01 graphic

Ostatecznie: 47,06 m-g

Koparka (q=1,2 m3) : 2,9 m-g

Przyjęto jako maszynę wiodącą: 1x koparka; NC = 2,9 m-g

Oszacowanie składu zespołu roboczego:

-Liczba robotników = 0x01 graphic

Przyjmuję: 14 robotników

-Liczba samochodów = 0x01 graphic

Przyjmuję: 16 samochodów

-Liczba spycharek = 0x01 graphic

Przyjmuję: 1 spycharkę

Norma wydajności zmianowej koparki:

Nwyd.zm.koparki = 0x01 graphic
m3/zmiane

Porównanie rezultatów uzyskanych metodą analityczną

oraz z KNR

Analitycznie

KNR

Wydajność robót ziemnych na odkład

653,52 m3/zmianę

301,89 m3/zmianę

Wydajność robót ziemnych na wywóz

600,96 m3/zmianę

275,86 m3/zmianę

Czas wykonania robót ziemnych

5 zmian(na odkład)

12 zmian(na wywóz)

10 zmian (na odkład)

27 zmian(na wywóz)

Liczba środków transportowych

27

12(na odkład)

16(na wywóz)

Czas wykonania robót ziemnych przy założeniu 8 godzinnej zmiany roboczej.

Objętość betonu potrzebna do wykonania ław fundamentowych dla 1 segmentu (zgodnie z rysunkiem przedstawiającym rzut fundamentów)

Vb = (2*6,53*0,7+2*8,15*0,7+15,22*0,7+7,93*0,7+0,92*0,7)*0,3 = 36,35 m3

Vb = 36,35 m3

Przyjmuję że zapotrzebowanie na stal zbrojeniową wynosi 50 kg/m3 betonu.

Metoda wykonania ław: ręczna.

Schemat betonowania:

Transport betonu w pojemniku; elementów deskowania oraz pozostałych mate-

riałów za pomocą żurawia wieżowego (konsystencja plastyczna betonu).

Nakłady na 100 m3 betonu (Tablica 0252)

Betoniarze - grupa II : 143,25 r-g

Zbrojarze - grupa II : 39,82 r-g*

* Wartość z Tablicy 0290 dla 1 tony zbrojenia.

Zgodnie z przyjętym zapotrzebowaniem na stal:

50 kg stali - 1 m3 betonu

Zatem:

1000 kg (1t) - 20 m3 betonu

Na 100 m3 betonu:

X =0x01 graphic
[r-g/m3]

Ostatecznie: 199,1 r-g

Cieśle - grupa II : 212,31 r-g

Cieśle - grupa III : 63,01 r-g (212,31+63,01=275,32 r-g)

RAZEM: 617,67 r-g

Żuraw wieżowy (1) : 46,93 m-g

Przyjęto jako maszynę wiodącą: 1x żuraw wieżowy; NC = 46,93 m-g

Oszacowanie składu zespołu roboczego:

Liczba robotników = 0x01 graphic

Przyjmuję: 14 osób.

Liczba betoniarzy = 0x01 graphic

Przyjmuję: 3 osoby.

Liczba zbrojarzy = 0x01 graphic

Przyjmuję: 5 osób..

Liczba cieśli = 0x01 graphic

Przyjmuję: 6 osób.

Norma wydajności zmianowej żurawia:

Nwyd.zm.żurawia = 0x01 graphic
m3/zmiane

Do wykonania zadania wybieram betoniarkę BWW-504I o parametrach:

- wydajność nominalna: 15 m3/h

- objętość 1 zarobu: 350

- czas 1 zarobu: 3,33 min

- pojemność robocza: 500 m3

Wydajność betoniarki obliczam z wzoru:

Qe = (qr * n * SW * &)/1000 [m3/godzine]

Oznaczenia:

qr - pojemność robocza suchych składników w 1 zarobie [dm3],

qr = 500 dm3

& - współczynnik zmniejszenia objętości,

Przyjmuję & = 0,7 [/]

SW - współczynnik wykorzystania czasu robót betonowych

Dla ław SW = 0,5 [/]

n - liczba cykli roboczych na godzinę,

n = 3600/t

t = tn + tm + to [s]

to - czas opróżniania, przyjmuję to = 45 s

tm - czas mieszania , przyjmuję tm = 135 s

tn - czas napełniania, przyjmuję tn = 20 s

t = 45+135+20 = 200s

Wtedy: n = 3600/200 = 18 cykli roboczych na godzinę

Zatem wydajność betoniarki wynosi:

Qe = ( 500 * 18 * 0,5 * 0,7 )/1000 =3,15 m3/godzinę

Wydajność betoniarki na zmianę (Qe *8): Qe = 25,2 m3/zmianę

  1. Ćwiczenie 3

Harmonogram szczegółowy robót betonowych

Do zabetonowania fundamentów 1 segmentu potrzeba Vb= 36,35 m3 betonu.

Wydajność zespołu do robót fundamentowych (zmiana - 8h) N=17,05 m3.

Segment dzielę na 2 części. Czas zabetonowania każdej z nich wyniesie:

X - 36,35/2 = 18,18 m3

8 h - 17,05 m3

X = (8*18,18)/17,05 = 8,53 h ≈ 1,1 zmiany

Przyjmuję że połowa segmentu o wielkości 36,35 m3 stanowi działkę roboczą, która jest wykonywana w czasie wydłużonej zmiany roboczej 8,5 h.

Wstępnie przyjmuję czas dojrzewania betonu 2 dni.

L.p.

Wyszczególnienie robót

Jednostka

Ilość

Metoda wykonanie i zastosowane maszyny

Przyjęta norma wydajności dziennej

Ilość roboto- lub maszyno dniówek

Ilość dzienna robotników

Ilość dni/pracy

Produkcja jednej zmiany

1

Deskowanie

m3

654,3

Cieśle

50,05 m3

13,07 dnia

6

2,2 dnia

300,3

2

Zbrojenie

m3

654,3

Zbrojarze

36,19 m3

18,08

dnia

5

7,2 dnia

180,95

3

Betonowanie

m3

654,3

Żuraw

8,35 m3

78,36

dnia

3

2,8 dnia

23,38

4

Przerwa techn.

-

-

-

-

-

-

-

-

5

Rozdeskowanie

m3

654,3

Cieśle

50,05 m3

13,07

dnia

6

2,2 dnia

300,3

- Wariant I

1 zmianowy dzień pracy (8,5h) czas wykonania zadania 44 dni.

- Wariant II

2 zmianowy dzień pracy(2x8,5h) czas wykonania zadania 22 dni.

Do opracowania zostały załączone dwa harmonogramy robót betonowych odpowiednio dla dwóch rozpatrywanych wariantów.

Dla wariantu I potrzebne będzie 6 kompletów deskowań, a dla wariantu II

8 kompletów.

Harmonogram ogólny (robót ziemnych i betonowych)

Do stworzenia harmonogramu ogólnego zostanie wykorzystana metoda pracy równomiernej, ponieważ budowane obiekty są identyczne a zatem ich wyko-nanie składa się z cyklicznych procesów, których odpowiednie uszeregowanie pozwoli znacznie skrócić czas realizacji inwestycji.

Roboty ziemne:

- spycharka:

Przyjmuję działkę roboczą wielkości S = 510 m2, czyli wielkość odpowiadająca jednej części obiektu.

- kopacze

Przyjmuję działkę roboczą wielkości V = 27,32 m3 , czyli wielkość odpowiadającą jednemu segmentowi obiektu.

- koparka

Przyjmuję działkę roboczą wielkości V = 1657,5 m3 , czyli wielkość odpowiadająca jednej części obiektu.

- roboty betonowe

Przyjmuję działkę roboczą wielkości V = 18,18 m3 , czyli wielkość odpowiadająca połowie segmentu.

0x01 graphic

Przyjmuję 1 zmianowy (8,5h) dzień pracy .

Zestawienie wielkości robót i czasu wykonania zadania:

Czas trwania procesów został obliczony dla przyjętych powyżej działek roboczych:

-Czas usunięcia humusu spycharką:

0x01 graphic

-Czas wykopów ręcznych pod fundamenty:

0x01 graphic

-Czas realizacji robót ziemnych „na odkład”

0x01 graphic

-Czas realizacji robót ziemnych „na wywóz”

0x01 graphic

Czas realizacji robót betonowych :

0x01 graphic

Ostatecznie realizacja całej inwestycji przy wcześniejszych założeniach potrwa 156 dni.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
511
511 - Kod ramki - szablon, RAMKI KOLOROWE DO WPISÓW
510 511
511-518, 511
511
511
20030902214520id$511 Nieznany
511-539, materiały ŚUM, IV rok, Patomorfologia, egzamin, opracowanie 700 pytan na ustny
511
511
511
511
511
511
511 Lebenserwartung
!93 M Potencjalow 0id 511 Nieznany (2)
511

więcej podobnych podstron