3304, Konspekt zajęć


Konspekt zajęć

Pożegnanie zimy

Cele :poznawczy-podtrzymanie tradycji naszych przodków

kształcący-wdrażanie dzieci do zbiorowej inscenizacji

wychowawczy-zwrócenie uwagi na prawidłowe, bezpieczne zachowanie się nad wodą. Ochrona pierwszych kwiatów wiosennych.

Formy: pogadanka , inscenizacja, wycieczka, śpiewanie , obserwacja.

Metoda : zabawowa.

Środki dydaktyczne :kukła Marzanny , rekwizyt .

Tok zajęć:

Część wstępna

  1. Zbiórka dzieci zapoznanie z celem wycieczki.

Kogo będziemy dziś żegnać? - Marzannę

Co ona przedstawia?- Zimę, nieszczęście.

Czy wam dokucza? - Uczniowie śpiewają piosenkę o zimie.

Gawęda: Topienie Marzanny jest starym zwyczajem słowiańskim. Boginka ta była symbolem zimy, zła, śmierci; wraz z zimą odchodzi, ustępuje miejsca zwycięskiej wiośnie, przynoszącej ludziom w ciepłych promieniach słońca nowe życie, radość , nadzieję. Ludzie , zmęczeni zimą , nie chcieli czekać bezczynnie na przybycie wiosny , więc gdy ziemia tajała i topniały lody , sroga zimę Marzannę wrzucali do wody.

Przypomnienie o bezpieczeństwie nad wodą. Idąc będziemy śpiewać piosenki o złej zimie i obserwować zmiany , które zaszły już w przyrodzie. Może spotkamy i usłyszymy wiosnę?

  1. Przemarsz dzieci nad wodę ze śpiewem ( melodia krakowiaka)

Ruszamy gromadą

wesołym pochodem.

Niesiemy Marzannę

nad zieloną wodę .

Radują się drzewa,

weselą się domy,

bierzemy Marzannę

Chochoła ze słomy.

Wrzucamy do wody

niedobrą boginię,

nich prędko do morza

zła zima odpłynie.

Część główna

1 Po przybyciu na miejsce wszyscy stoją koło ogniska , które się pali. Tu odbywać się będzie ostatni sąd nad Marzanną.

Udział biorą: Bałwanek - obrońca Marzanny, sędzia , ptaszki, gospodarz , staruszek i dzieci.

Oskarżają ptaszki : W czasie zimy było nam bardzo zimno. Byłyśmy głodne, bo nasze pożywienie przykrył śnieg, zniszczył mróz.

Bałwanek: To wina ludzi , którzy mieli się wami opiekować, szczególnie dzieci.

Gospodarz: Mnie zmarzły ziemniaki i buraki , odmroziłem sobie uszy i ręce.

Bałwanek: Gospodarzu źle okryłeś swoje plony przed zimą, nie dbałeś o swój ubiór.

Staruszek: A ja złamałem nogę

Bałwanek : To wina dzieci , które robiły ślizgawki z chodników.

Dzieci: Nie mogłyśmy się nacieszyć słoneczkiem, marzły nam policzki i nosy.

Sędzia: Marzanna bezkarnie umacnia panowanie nad światem. Nieprawnie skuwa lodem

rzeki , jeziora , sypie śniegiem , zasypuje pola , lasy , drogi . Zbliża się wiosna i

prawo do panowania mają kwiaty , słońce i ptaszki . Świadkowie oskarżenia

przedstawili wystarczająco wiele dowodów , aby Marzanna ustąpiła miejsca

wiośnie. Sąd uznaje winę Marzanny i skazuje ją na chłostę.

Wszyscy: tyle szkody wyrządziła wszystkim Marzanna . Zła zima! ( Dzieci biją Marzannę

rózeczkami . Bałwanek stopił się nad paleniskiem).

Wszyscy śpiewają: ,,Zgiń, przepadnij zimo (2*), i nie wracaj do nas (2*),na przyjęcie

Wiosny otworzymy ramiona''

Dzieci wołają: Wiosno, wiosno!

Nauczyciel: Dlaczego wołacie wiosnę, czyście ją po drodze spotkały?

Dzieci: Widziałyśmy kwitnącą leszczynę, bazie, zakwitły już pierwsze kwiaty- przebiśniegi.

Nauczyciel: Nie wolno zrywać pierwszych kwiatków są pod ochroną.

Dzieci: Wiosno, wiosno , chodź do nas!

Wiosna: Wychyla się za drzewa . Nie przyjdę!

Dzieci: Dlaczego ?

Wiosna: Bo u was jeszcze Marzanna - zła zima.

Nauczyciel: Co mamy z nią robić?

Wiosna: Podpalić i wrzucić do wody.

Dzieci: Precz z zimą !

Podpalają i wrzucają Marzannę do wody, śpiewając:

Płyń sobie Marzanno, szumiącym potokiem, na morze głębokie.

A teraz gdy zima poszła już daleko,

zostań z nami , wiosno, nad zieloną rzeką.

Wszyscy tworzą koło , wiosna przychodzi ze swoim orszakiem (kwiatki) , przynosi telegramy od swoich przyjaciół.

Dzieci śpiewają:

Kończy się zima , mroźna , okrutna,

przemija pora szara i smutna .

W wieńcu z róż idzie już

Wiosna piękna i radosna

idzie już (bis )

Cieszą się kwiaty ,

pieszą się drzewa ,

ptaszek w gaiku słodko gdzieś śpiewa.

W wieńcu z róż idzie już ,

wiosna piękna i radosna.

Idzie już.

Wiosna odczytuje telegramy, dzieci odgadują , kto je nadesłał do nich. Wiosna składa życzenia z okazji pierwszego dnia wiosny - wręcza laurki. Dzieci śpiewają o wiośnie . Tańczą wraz nią w kółeczku .

2. Wracamy do szkoły ze śpiewem ( wiosna i kwiaty idą pierwsze ).

Opracowała : Magdalena Linke

1

3

- 3 -


