4112 , Konspekt zajęć dla rodziców z wprowadzenia litery z elem


Scenariusz zajęć z wprowadzenia litery K k z elem. Metody Dobrego Startu Marty Bogdanowicz

Temat: Obejrzyj teatrzyk kukiełkowy „Myszka i ołówek” na podstawie

opowiadania W. Sutiejew -a dowiesz się o przygodach bohaterów oraz

poznasz literę K k wielką i małą, drukowaną i pisaną na podstawie

wyrazów Kamil, kot.

Cele operacyjne:

Dziecko:

-słucha tekst literacki, wyodrębnia elementy akcji;

-dokonuje analizy i syntezy słuchanych wyrazów;

-zna literę drukowana i pisaną K k;

-czyta wyrazy ze zrozumieniem;

-ułoży wyrazy rozsypanki literowej i zdanie z sylab;

-przelicza ilość głosek w wyrazie, odczytuje ilość oczek na kostce,

przestrzega reguł gry;

-naśladuje ruchem słowa i melodię piosenki;

Metoda: czynna, słowna, oglądana(elem. Metody Dobrego Startu -Bogdanowicz).

Forma pracy: indywidualna, grupowa, zespołowa.

Pomoce dydaktyczne: ilustracje, kukiełka myszy, ołówek, litery, napisy, karta pracy, gra dydaktyczna „Po nitce do koszyka”, magnetofon, piosenka „Marsz przedszkolaków”, „Kotek puszek”.

Przebieg zajęć:

  1. Zabawa ruchowa przy piosence „Marsz p -ków” -ilustracja ruchem jej treści.

  2. Rozwiązanie zagadek słownych wprowadzających do treści teatrzyka.

  1. Ma długi ogórek,

oczy jak paciorki.

Gdy kota zobaczy,

ucieka do norki.

mysz

  1. Z wierzchu ma drewniany płaszczyk,

w środku -grafitowy pręcik.

I rysuje, pisze, bazgrze,

po papierze wciąż się kręci.

ołówek

  1. Teatrzyk kukiełek do opowiadania W. Sutiejewa „Myszka i ołówek”. Kto był właścicielem ołówka -dowiesz się nazywając i odczytując ostatnie głoski wyrazów mak lalka dym sanki krokodyl (Kamil).

*rozmowa na temat treści opowiadania:

-Kto brał udział w teatrzyku?

-Dlaczego myszka nie zjadła ołówka?

-Kto został obrońcą ołówka? (kot)

-Czyj to był ołówek? (Kamila)

-Jaką głoską zaczynają się te wyrazy?

-K jest spółgłoską i oznaczmy ja kolorem ………

4. Wprowadzenie litery K k.

-ułożenie schematu wyrazu kot, Kamil;

-ułożenie modelu wyrazu kot, Kamil;

-zastąpienie cegiełek czerwonych i niebieskich znanymi literami. Jaką literą

napiszemy wyraz kot, Kamil i dlaczego? (dzieci zdolne pracują samodzielnie)

-układanie napisów pod obrazkami;

5. Wyodrębnienie głoski k (w nagłosie, śródgłosie i wygłosie) w innych

wyrazach, np. król, korona, kareta, lalka, ramka, burak, ślimak.

6. Odgadywanie imienia dziewczynki poprzez odczytywanie pierwszych głosek

wyrazów: Kamila.

7. Karta pracy:

Ułóż z sylab i wklej pod obrazkiem zdanie: To kot i kotki., następnie zilustruj

zdanie wklejając odpowiednie rysunki: To Kamil, a to Kamila. (zwróć

uwagę jaką literą rozpoczyna się zdanie i co jest na końcu).

8. Zabawa taneczna przy piosence „Królewski taniec”. Kończąc taniec złóżcie

sobie królewski ukłon.

Kot Kaperek -bawi się piłeczką i siada w wyznaczonym miejscu. (krążki

z imieniem i nazwiskiem dziecka)

Śpiewając piosenkę graj jak królewski muzyk wystukując rytm dwoma

palcami prawej ręki zachowując kolejność ruchów od strony lewej do prawej.

Klapu/ klapu/ klapu/ klapu//

kopyt/ kami/ klapią/ konie//

Jedzie/ jedzie/ w dal ka/ reta//

a w ka/ recie/ król w ko/ ronie//

Król z kró/ lową/ Kata/ rzyną//

i z kró/ lewną/ Karo/ liną//

i kró/ lewski/ kot Kac/ perek//

jadą/ sobie/ na spa/ cerek//

Klapu/ klapu/ klapu/ klapu//

kopyt/ kami/ klapią/ konie//

Jedzie/ jedzie/ w dal ka/ reta//

a w ka/ recie/ król w ko/ ronie//

Król z kró/ lową/ Kata/ rzyną//

I z kró/ lewną/ Karo/ liną//

i kró/ lewski/ kot Kac/ perek//

zakoń/ czyli/ swój spa/ cerek//

Przyjrzyj się wielkiej i małej literze K k z jakich elementów się składa? Który z nich

wygląda tak jak inna wielka litera? Napisz literę K k na wzorze, następnie

w powietrzu. Ulep z plasteliny te litery.

9. Gra planszowa „Po nitce do kłębka”. Do zabawy dobierz kolegę, który ma pasujące

do twojej części obrazek, np. kot i kocięta, kura i kurczątka.

10. Praca przy stolikach: wykonaj zadanie na karcie ćwiczeń wg. Marty Bogdanowicz. Nad kilkoma literami, które napisałeś najstaranniej, narysuj królewską koronę.

Opracowała:

mgr Bożena Małachwiejczuk

Nauczyciel Przedszkola Samorządowego nr 6

W Białej Podlaskiej

bozena.malachwiejczuk@wp.pl

KATEGORIA: scenariusze

Do wykorzystania przez dzieci 6 letnie


