konspekty, rozne, Kultura Rzymian


Prowadzący: Marcin Włodara

Data:

Klasa: VI

Temat lekcji: Kultura Rzymian.

Treści programowe:

Cele lekcji - po zakończonych zajęciach uczeń powinien:

Pamięta:

Rozumie:

Potrafi:

  • Pojęcia: kodyfikacja praw, akwedukt, termy.

  • Nazwiska: Seneka, Cyceron, Wergiliusz, Horacy, Owidiusz, Justyniana.

  • Znaczenie rzymskich wynalazków dla współczesnego świata (poczta, ogrzewanie mieszkań itd.).

  • Wskazać na mapie terytorium starożytnego Rzymu.

  • Wymienić osiągnięcia cywilizacji rzymskiej.

Metody pracy:

- rozmowa nauczająca (pogadanka),

- praca pod kierunkiem,

- praca z podręcznikiem programowym i ćwiczeniami programowymi,

- praca w grupach.

Środki dydaktyczne:

- podręcznik programowy `Moje otoczenie. Historia i społeczeństwo 6” Jarosław Machnicki, Grzegorz Liebrecht, Jacek Wołowiec, Wydawnictwo MAC, Kielce 2001,

- zeszyt ćwiczeń do wyżej wymienionego podręcznika,

- Encyklopedia Gutenberga,

- mapa ścienna (szkolna).

Przebieg lekcji:

Czynności nauczyciela:

Czynności ucznia:

  • Powitanie, czynności porządkowe, sprawdzenie obecności. [ok. 5 min.]

  • Zadanie domowe: ćw.7-9, s.24 z zeszytu ćwiczeń.

  • Uczniowie przygotowują się do lekcji: wyjmują podręczniki, przygotowują się do sprawdzenia zadań domowych.

  • Wybrani uczniowie odczytują odpowiedzi. Wspólnie sprawdzamy ich poprawność i wyjaśniamy wątpliwości.

Rekapitulacja wtórna [ok. 5 - 7 min.]:

  • Pytanie do klasy: Na poprzedniej lekcji mówiliśmy o kulturze starożytnych Greków. Jakich znacie filozofów z tamtego okresu?

  • W dziedzinie architektury Grecy zasłynęli z powodu trzech stylów kolumn. Jakie to style?

  • Uczniowie podnoszą ręce, by udzielić odpowiedzi. Wymieniają: Arystoteles, Sokrates, Platon, Pitagoras, Archimedes.

  • Uczniowie podnoszą ręce, by udzielić odpowiedzi. Mówią: dorycki, joński, koryncki.

Zdanie wiążące [ok. 2 min.]:

  • Rzymian możemy uważać za uczniów starożytnej Grecji w wielu dziedzinach. W niektórych nawet przerośli swoich nauczycieli.

Lekcja właściwa [ok. 25 min.]:

  • Proszę jednego ucznia o zapisanie tematu lekcji na tablicy.

  • Pytanie do uczniów: czy znacie jakąś budowlę z okresu starożytnego Rzymu?

  • Starożytny Rzym słynął ze swej architektury, przede wszystkim jednak była to tzw. architektura użytkowa, miejska. Przykładem są: drogi, mosty nad rzekami (wynaleźli taki rodzaj cementu, który twardniał pod wodą), wiadukty nad wąwozami, akwedukty (dostarczały wodę do miast i domów z odległości wielu kilometrów).

  • Rzymianie jako pierwsi w swojej architekturze zastosowali łuki i kopuły, wyspecjalizowali się w rzeźbie portretowej.

  • Innym osiągnięciem był system ogrzewania domów za pomocą ciepłego powietrza krążącego między podwójnymi ścianami budowli.

  • Praca w grupach - praca z Encyklopedią Gutenberga. Ćw. 3, s.26 - wyjaśnij pojęcia.

  • Do ciekawych wynalazków Rzymian należy poczta. Na krótkich odcinkach drogi podróżowali posłańcy. Istniały specjalne, państwowe stajnie i miejsca odpoczynku dla starożytnych listonoszy.

  • Należy też powiedzieć o kodyfikacji praw.

  • Najpierw było to tzw. Prawo XII Tablic, a od czego czasu rozwijało się i było modyfikowane aż do kolejnej kodyfikacji w wykonaniu cesarza Justyniana.

  • Spośród filozofów i pisarzy starożytnego Rzymu należy wymienić Senekę, Cycerona, Wergiliusza, Horacego, Owidiusza.

  • Praca w grupach. Każda z grup ma za zadanie znaleźć w encyklopedii informacje na temat wybranego filozofa i ułożyć krótką notkę biograficzna (3-4 zdania).

  • Ponieważ Rzym prowadził liczne podboje terytorialne, armia była jednym z ważniejszych zagadnień państwowych. Służba w niej była obowiązkiem każdego obywatela. Za własne pieniądze kupował on ekwipunek i broń.

  • Armia słynęła z doskonałej organizacji i dyscypliny. Dzięki temu w kolejnych latach terytorium Rzymu rozrosło się w sposób olbrzymi.

  • Uczeń zapisuje: „Kultura Rzymian.”

  • Wybrany uczeń z pomocą nauczyciela wskazuje na mapie terytorium starożytnego Rzymu.

  • Uczniowie zgłaszają się do odpowiedzi. Wybrany mówi: Koloseum.

  • Wybrani uczniowie odczytują odpowiedzi. Wspólnie je uzupełniamy, wyjaśniamy niejasności.

  • Wybrany uczeń odnajduje w słowniku hasło „kodyfikacja praw”. Głośno odczytuje definicję.

  • Przedstawiciele grup odczytują opracowaną notatkę.

Rekapitulacja pierwotna [ok. 5 min]:

  • Pytanie do klasy: Jakie są najbardziej znane zdobycze i dokonania cywilizacji rzymskiej?

  • Uczniowie zgłaszają się, by udzielić odpowiedzi.

  • Zadanie domowe: ćw. 7, s.28.

  • Czynności końcowe - uporządkowanie klasy, pożegnanie z uczniami.

  • Uczniowie porządkują swoje miejsca.

2


