Marek Biesiada 12. 09. 2006
Konspekt lekcji WOS
w klasie I C
Temat: Człowiek istotą społeczną
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczniowie powinni:
znać i rozumie podstawowe zasady komunikacji interpersonalnej
potrafić wymienić charakterystyczne cechy społeczeństwa, w którym żyje
potrafić wymienić czynniki, które mogą wpłynąć na zakłócenie prawidłowej komunikacji
Metody:
rozmowa nauczająca,
burza mózgów
Środki dydaktyczne:
Podręcznik: Wiedza o społeczeństwie. Wokół nas, pod red. E. Kosińskiej, Kraków 2001, ss. 11-15.
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Człowiek istotą społeczną
1. Cechy charakteryzujące społeczeństwo Nauczyciel zadaje pytania:
2. Komunikacja interpersonalna Nauczyciel zadaje pytania:
3. Człowiek - istota społeczna Nauczyciel zadaje pytania:
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 11. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 1. Cechy charakteryzujące społeczeństwo Społeczeństwo posiada cechy wspólne i odmienne. a) Cechami wspólnymi są m.in.
b) Cechami odmiennymi jest przynależność do różnych grup społecznych.
Uczniowie czytają tekst z podręcznika Wiedza..., Poznań 2002, s. 12-13. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 2. Komunikacja interpersonalna
Uczniowie czytają tekst z podręcznika Wiedza..., Poznań 2002, s. 14-15. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 3. Człowiek - istota społeczna Człowiek jest istotą społeczną ponieważ:
|
Zwrócić uwagę na kwestię dobrej komunikacji, ponieważ od jej przestrzegania zależy sprawne funkcjonowanie społeczeństwa. W przypadku nie realizowania dobrej komunikacji może dojść do konfliktów. To z kolei może mieć negatywny wpływ na strukturę społeczeństwa i jego prawidłowe funkcjonowanie |
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej
|
Uczniowie mają za zadanie uzupełnić tekst rozdany im przez nauczyciela. Uzupełniony tekst należy wkleić do zeszytu. |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |
1