I.WYCHOWANIE OBYWATELSKIE, 3.Szkoła–najbliższe środowisko ucznia, Marek Biesiada


Marek Biesiada 22. 09. 2006

Konspekt lekcji WOS

w klasie

Temat: Szkoła - najbliższe środowisko ucznia

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczniowie:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Do jakich grup społecznych dotychczas należeliście?

    • Czym różnią się grupy i na czym te różnice polegają?

    • Jakie cechy posiadają grupy?

    • Czy grupy posiadają jakieś cele i zadania?

    • Na czym polega odrębność grup?

    • Czy wszystkie grupy są bardzo odrębne czy przyjęcie do grupy jest warunkowane jakimiś regułami (pisanymi i niepisanymi)

    • Czy grupy wyrażają w jakiś sposób swoją odrębność?

    • Czym grozi zbyt duża odrębność a nawet izolacja grupy?

    • Jak można podzielić grupę?

    • Jakie możemy mieć grupy małe i duże?

    • Jakie są grupy formalne i nieformalne?

    • Czy przynależność do grup społecznych powoduje jakieś bliższe więzi?

    • W których grupach wieź społeczna jest najbardziej silna?

    • Dlaczego więź społeczna jest tak bardzo ważna?

    • Czy nasz charakter decyduje o tym, że możemy przynależeć do określonej grupy?

    • Od kogo uczymy się pełnić określone role?

    • Co dzieje się z osobą, która nie potrafi odgrywać swojej roli?

    • Jaką rolę wy teraz spełniacie?

    • Jakie musicie wykonać zadania, aby dobrze spełnić swoją rolę?

    • Czy zawsze odgrywacie te same role?

    • Czy mógłbyś sobie przypisać jakąś rolę nieformalną, wynikającą z twoich cech charakteru i zachowań? Wobec kogo pełnisz taką rolę?

    • Które role uważasz za atrakcyjne? Czy chciałbyś pełnić je w przyszłości?

    • Co się dzieje, jeśli ktoś nie potrafi lub nie chcę spełnić narzuconej mu i wymagane przez grupę roli?

    • Co się dzieje, gdy pracownik spóźnia się do pracy, nie wykonuję zadań w przewidzianym terminie?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Szkoła - najbliższe środowisko ucznia

    1. Szkoła

    • Co to jest szkoła?

    2. Społeczność szkolna

    • Kto tworzy społeczność szkolną?

    3. System szkolnictwa w Polsce

    • Jaką drogę nauki musi przejść każdy uczeń?

    • Jaki jest system szkolnictwa w Polsce?

    4. Zasady uczenia się

    • Jak się uczyć?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika Wiedza..., Poznań 2002, s. 23.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Szkoła

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika Wiedza..., Poznań 2002, s. 23.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Społeczność szkolna

    • Dyrektor

    • Rada Pedagogiczna

    • Rada Szkoły

    • Uczniowie

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika Wiedza..., Poznań 2002, s. 24.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie przerysowują schemat (s. 24) przedstawiający strukturę szkolnictwa w Polsce:

    3. System szkolnictwa w Polsce

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika Wiedza..., Poznań 2002, s. 25-27.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    4. Zasady uczenia się

    • motywacja

    • ćwiczyć pamięci

    • myśleć

    • zrozumieć uczony się fragment

    • porządkować wiedze

    • powtarzać

    • realizować wiedzę w życiu

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Co to jest szkoła?

    • Kto tworzy społeczność szkolną?

    • Jaką drogę nauki musi przejść każdy uczeń?

    • Jaki jest system szkolnictwa w Polsce?

    • Jak się uczyć?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    Uczniowie mają za zadanie uzupełnić tekst rozdany im przez nauczyciela. Uzupełniony tekst należy wkleić do zeszytu.

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    3


