Marek Biesiada 07. 11. 2006
Konspekt lekcji WOS
w klasie I D
Temat: Cechy państwa
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń:
uczeń wie, czym jest państwo, suwerenność, obywatelstwo
potrafi przedstawić genezę państwa odwołując się do przykładów z historii
zna sposoby nabywania i utraty obywatelstwa
Metody:
rozmowa nauczająca
praca z podręcznikiem
Środki dydaktyczne:
podręcznik
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Cechy państwa
1. Geneza państwa
2. Pojęcie państwa
3. Suwerenność wewnętrzna i zewnętrzna
4. Obywatel i obywatelstwo
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 51. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 1. Geneza państwa
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 52. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 2. Pojęcie państwa a) czynniki państwotwórcze - do utworzenia państwa potrzeba trzech rzeczy:
b) państwo to suwerenna (niezależna) organizacja polityczna społeczeństwa, zamieszkującego dane terytorium. Rządzi się określonymi prawami. Dysponując aparatem władzy i środkami przymusu (wojsko, policja, sądy) spełnia wobec obywateli określone funkcje.
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 53-55. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 3. Suwerenność wewnętrzna i zewnętrzna
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 55. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 4. Obywatel i obywatelstwo
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej
|
|
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |
3