KONSPEKT LEKCJI
TEMAT: Reklama jako forma komunikatu
KLASA: VI szkoły podstawowej
CZAS: 45 minut
Cele ogólne:
przygotowanie do świadomego analizowania i krytycznej oceny ofert reklamowych,
przygotowanie do samodzielnego tworzenia przekazów
Cele szczegółowe:
Uczeń:
rozumie pojęcie „reklama”,
zna cele reklamy,
dostrzega funkcje reklamy w codziennym życiu,
potrafi uzasadnić ocenę reklamy,
potrafi pracować w grupie.
Metody pracy: pogadanka, heureza, burza mózgów, drama, mini wykład;
Środki dydaktyczne: ulotki reklamowe, kaseta magnetofonowa z nagranymi reklamami, krótki film video z reklamami telewizyjnymi, plakaty wykonane przez uczniów, kartki, karty ewaluacyjne;
Przebieg lekcji:
1.Zabawa rozluźniająca.
Uczniowie losują kartki - nazwy artykułów spożywczych lub przedmiotów codziennego użytku i mają za zadanie przedstawić - zareklamować produkt nie używając słów, tak aby pozostała część klasy odgarnęła nazwę.
2.Nie istniałaby reklama gdyby nie media, które ją wypromowały, dzięki mediom reklama stała się stałym elementem życia codziennego, stała się swoistym znakiem naszych czasów. Gdzie spotykamy się z reklamą?
Znaleźć ją można wszędzie: w prasie, radiu, telewizji, na ulicy, na ścianach budynków, na zeszytach, samochodach, ubraniach itp.
3.Co może pełnić funkcje nośników reklamy?
środki wizualne ( plakaty, ogłoszenia, neony, bilbordy, torby, karty telefoniczne, długopisy, odzież, krótki film TV)
środki akustyczne (spoty reklamowe w radiu)
inne (reklama pocztowa, internetowa)
4. Czy są jeszcze miejsca (lub media) wolne od reklamy?
Jedynymi rozgłośniami wolnymi od reklamy są radio Maryja oraz II program Polskiego radia.
Nie ma też reklam we wnętrzach świątyń ( w Polsce), choć spotyka się w ich przedsionkach reklamy akcji charytatywnych.
5. Wyjaśnienie hasła reklama- wszelka płatna forma przedstawienia i polecenia towarów, usług lub idei przez określonego nadawcę. Reklamować znaczy także kwestionować usługę, towar.
Na dzisiejszej lekcji zajmiemy się tym pierwszym znaczeniem.
6. Wysłuchanie reklam z kasety magnetofonowej, obejrzenie kasety wideo z kilkoma filmami reklamowymi, przyjrzenie się plakatom reklamowym. Jakie reklamy lubicie? Jaka powinna być reklama, aby zachęcić klienta do kupna towaru?
7.Praca w grupach
Każda grupa otrzymuje ulotki i plakaty reklamowe dotyczące innej dziedziny ( medyczne, spożywcze, kosmetyczne, odzieżowe, biura podróży)
Zadania dla grupy:
wymień sposoby przekonywania i nakłaniania klienta
kto jest angażowany ( ludzie znani, elegancko ubrani, tacy, z którymi chcemy się identyfikować), użycie sloganów, rymowanek łatwo wpadających w ucho;
czy ludzie ulegają reklamie?
czemu służą ulotki reklamowe?
czy reklamowanie jest skuteczne?
8. Liderzy grup prezentują pracę swojego zespołu i zapisują na tablicy funkcje reklamy.
Funkcje reklamy:
- nakłanianie
- informuje
- zachwala
9. Wiecie już jak powinna być reklama, aby pozyskać klienta i związku z tym spróbujcie teraz ułożyć jedno hasło reklamowe ( lub tekst), które zareklamujecie:
naszą szkołę
sklepik szkolny
dyskotekę szkolną
wybraną lekcję
10. Czego nauczyliśmy się na dzisiejsze lekcji? Co powinniśmy wiedzieć o reklamie?
Uczniowie wypełniają karty ewaluacyjne.
12. Podziękowanie i pożegnanie grupy.
Bibliografia:
Bralczyk J.: Język na sprzedaż. Warszawa 19997
Kossowski P.: Reklama i dziecko. Problemy Opiekuńczo- Wychowawcze 1997, nr 8, s. 12
Kwarciak P.: Co trzeba wiedzieć o reklamie. Kraków 1997
Sawicka T.: Edukacja medialna i czytelnicza. Toruń 2000
Sokołowska M.: Jak dzieci postrzegają reklamę. Problemy opiekuńczo -Wychowawcze 1999, nr 3, s. 23
Autor: bibliotekarz Krystyna Bochenek