konspekty, rozne, X muza - opiekunka kinematografu.


Prowadzący: Marcin Włodara

Data: 02 IV 2007 r.

Klasa: VI c

Temat lekcji: X Muza - opiekunka kinematografu.

Treści programowe:

Cele lekcji - po zakończonych zajęciach:

Pamięta:

Rozumie:

Potrafi:

Nazwiska: Ludwik i August Lumiere, Charlie Chaplin, Pola Negri, Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Zanussi, Jerzy Kawalerowicz.

Daty: 1895 r., 1927 r., 1934 r.

- na czym polegał wynalazek braci Lumiere.

- wymienić prestiżowe nagrody filmowe,

- scharakteryzować kolejne etapy rozwoju kinematografii, porządkuje je chronologicznie.

Metody pracy:

Środki dydaktyczne:

Przebieg lekcji:

Czynności nauczyciela.

Czynności ucznia.

  • Powitanie, czynności porządkowe, sprawdzenie obecności. (ok. 5 min.)

  • Sprawdzam zadanie domowe.

Rekapitulacja pierwotna.

Zadaje kilka pytań do całej klasy np.:

Co nazywamy misteriami?

W który roku powstał Teatr Narodowy?

Proszę o wymienienie kilku twórców i ich dzieła, poznanych na ostatniej lekcji.

Zapoznaje uczniów z tematem i celami lekcji.

Zdanie wiążące.

Wiemy już, że w starożytnej Grecji 9 Muz opiekowało się różnymi dziedzinami nauki i sztuki, ale nie było wtedy jeszcze filmu. Potrzebna była kolejna Muza, która patronowałby nowemu gatunkowi sztuki, jaki jest film. Tym sposobem, X Muza stała się popularnym określeniem sztuki filmowej.

Opowiadam uczniom w jaki sposób ewoluował film i jakie były jego początki. Pokazuje całej klasy fragmenty kliszy filmowej oraz slajdy.

Proszę uczniów o otworzenie podręczników na str. 52 i przeczytanie fragmentu pt. „Od filmu niemego do dźwiękowego” . Tekst jest czytany przez wybraną przeze mnie osobę, na głos.

Po przeczytaniu tekstu zadaje klasie kilka pytań, np.:

W który roku i w jakim państwie, zaprezentowano po raz pierwszy film dźwiękowy oraz film kolorowy?

Proszę o otworzenie zeszytu ćwiczeń na str.55 i uzupełnienie ćw. nr 1.

Opowiadam historię kina, filmu polskiego, wypisując nazwiska znanych twórców i tytuły ich dzieł na tablicy, np. Andrzej Wajda „Pokolenie”, Kanał”, „Popiół i diament”, „Ziemia obiecana”, „Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza”.

Krzysztof Kieślowski „Podwójne życie Weroniki”, „Trzy kolory. Niebieski”, „Trzy kolory . Biały”, „Trzy kolory. Czerwony”.

Krzysztof Zanussi „Struktóry kryształu”, „Życie rodzinne”, „Rok spokojnego słońca”.

Jerzy Kawalerowicz „Faraon”, „Quo Vadis”, „Pociąg”.

Proszę jednego ucznia o przeczytanie na głos fragmentu tekstu pt. „Filmowy świat”.

Po przeczytaniu tekstu, proszę uczniów o rozwiązanie zadań w zeszycie ćwiczeń nr 3 i 4 ze str. 56.

Po uzupełnieniu ćwiczeń, kilka osób czyta na głos wyniki swojej pracy.

Rekapitulacja pierwotna.

Kto skonstruował pierwszy projektor i kamerę filmową?

W jakim państwie i w którym roku nakręcono pierwszy film dźwiękowy?

Wymień kilku znanych ci polskich twórców kina polskiego.

Zapisuję na tablicy zadanie domowe:

ćw. 2 str. 55.

Omawiam zadanie domowe.

Proszę uczniów o spakowanie się oraz o zasunięcie za sobą krzeseł.

Pożegnanie z klasą.

  • Uczniowie przygotowują się do lekcji (wyjęcie piórnika, podręczników). Po wyczytaniu nazwiska ucznia, ten podnosi rękę i mówi „obecny” lub „jestem”.

Misteria - to przedstawienia teatralne, które były wystawiane w kościołach z okazji świąt religijnych.

Teatr Narodowy powstał w roku 1765.

Do twórców tych należą: Stanisław Moniuszko „Halka”, Wojciech Bogusławski „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”, Adam Mickiewicz „Dziady”, Jan Potocki „Parady”, Juliusz Słowacki „Kordian”.

Uczniowie podają materiały filmowe z ławki do ławki.

Uczniowie śledzą czytany tekst w podręcznikach.

Po raz pierwszy prezentacja filmu dźwiękowego odbyła się w USA w 1927 r., a filmu kolorowego także w USA w roku 1934.

Uczniowie rozwiązują ćwiczenie.

Uczniowie przepisują do zeszytów z tablicy.

Reszta klasy śledzi w podręcznikach czytany tekst.

Uczniowie uzupełniają ćwiczenia.

Konstruktorami byli bracia Ludwik i August Lumiere.

Pierwszy film dźwiękowy nakręcono w USA w 1927 r.

A. Wajda, K. Kieślowski, J. Kawalerowicz i inni.

Uczniowie zapisują zadanie domowe.

Porządkowanie klasy.


