Zadanie 1
Oblicz dla kolejnych faz obrotu gospodarczego: podatek naliczony, należny, podatek odprowadzony do US i cenę sprzedaży jeżeli cena bez podatku wynosi:
(przyjmujemy założenie, że VAT naliczony w I fazie wynosi 20 oraz stawka VAT wynosi 22%)
Zadanie 2
Obliczenie podatku VAT w przypadku towarów i usług w przypadku towarów i usług.
Oblicz podatek akcyzowy, należny VAT, cenę sprzedaży, udział podatków pośrednich w cenie sprzedaży, jeżeli cena towaru bez podatku VAT i akcyzy wynosi 1400zł, stawka akcyzy = 30%, stawka VAT = 22%.
Zadanie 3
Oblicz VAT w przypadku importu towarów. Oblicz ile wyniesie cło (stawka 25%) i VAT (stawka 22%) dla towaru o wartości celnej 2000zł.
Cło 2000 x 25% = 500zł
Podstawa do obliczenia VAT 2000 + 500 = 2500zł
VAT 2500 x 22% = 550zł
Całkowita wartość: 2000 + 500 + 550 = 3050 zł
Udział podatków :
Zadanie 4
Obliczanie VAT w przypadku importu towaru akcyzowego. Oblicz cenę sprzedaży towaru o wartości celnej 5000zł, jeżeli stawka celna = 30%, akcyza = 45%, stawka VAT = 22%
Cło: 5000 x 30% = 1500
Podstawa do obliczenia akcyzy = 5000 + 1500 = 6500
Akcyza: 6500 x 45% = 2925
Podstawa do VAT-u: 5000 + 1500 + 2925 = 9425 zł
VAT: 9425 x 22% = 2073,50
Cena sprzedaży = 11498,50
Udział podatków:
Zadanie 5
Jak rozliczy się z US podatnik, którego część sprzedaży podlega opodatkowaniu VAT, a część jest zwolniona, jeżeli dokonał zakupów o wartości netto 20 000zł (stawka VAT 22%), 10 000 (7%) i nie ma możliwości ich rozliczenia na sprzedaż opodatkowaną i zwolnioną. Wartość sprzedaży kształtuje się następująco:
Zadanie 6
Ile wyniesie należny podatek od sprzedaży w jednostce handlu detalicznego, gdzie suma utargów gotówkowych brutto w danym m-cu wyniosła 1000zł, natomiast zakupy wynosiły:
Zadanie 7
Jak rozliczy się z US podatnik, który w m-cu rozliczeniowym dokonał zakupów o wartości netto 40.000zł obciążonych podatkiem VAT o stawce 22%. Sam dokonał sprzedaży o wartości netto 20.000zł o stawce 22% i 10.000zł o stawce 7%.
Zakupy:
całość środek trwały
całość pozostałe zakupy
pół na pół
Ad.a)
zakupy |
stawka |
VAT naliczony |
Sprzedaż |
stawka |
Vat należny |
40000 |
22% |
8800 |
20000 |
22% |
4400 |
|
|
|
10000 |
7% |
700 |
|
|
8800 |
|
|
5100 |
5100 - 8800 = -3700 zwrot bezpośredni (zakup inwestycyjny)
Ad.b)
zakupy |
stawka |
VAT naliczony |
Sprzedaż |
stawka |
Vat należny |
40000 |
22% |
8800 |
20000 |
22% |
4400 |
|
|
|
10000 |
7% |
700 |
|
|
8800 |
|
|
5100 |
5100 - 8800 = -3700 zwrot bezpośredni US może ograniczyć zwrot do: (wartość sprzedaży o stawce< 22%) x 22% = 10.000zł x 22% = 2200zł - resztę 1500zł zwrotu nie później niż do 3 m-cy.
Ad.c)
zakupy |
stawka |
VAT naliczony |
Sprzedaż |
stawka |
Vat należny |
20000 |
22% |
4400 |
20000 |
22% |
4400 |
20000 |
22% |
4400 |
10000 |
7% |
700 |
|
|
8800 |
|
|
5100 |
5100 - 8800 = -3700 zwrot bezpośredni (zakup inwestycyjny)
Przykład
Zadanie 11
Firma produkcyjna w lutym 2000r. dokonała zakupów:
importu surowców do produkcji opodatkowanej stawką 22% o wartości celnej 16.000zł, przy czym są one objęte cłem o stawce 10% oraz VAT o stawce 22%
opodatkowana
16000 + 10% = 17600
17600 x 22% = 3872 - vat naliczony do odliczenia
importu surowów do produkcji opodatkowanej stawką 22% oraz produkcji zwolnione o wartości celnej 7.000zł, stawka celna 12%, stawka VAT 22%
opodatkowana i zwolniona
7000 + 12% = 7840
7840 x 22% = 1724,80 ponieważ dotyczy sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej VAT do odliczenia obliczamy wg wskaźnika
sprzedaż opodatkowana / sprzedaż ogółem = 130.000 / 150.000 = 86,67%
1724,80 x 86,67% = 1494,88- vat naliczony do odliczenia
zakupy o charakterze inwestycyjnym o wartości netto 10.000 zł (stawka VAT 22%), zakup dotyczy działalności opodatkowanej i zwolnionej.
Uwaga: udział sprzedaży opodatkowanej w sprzedaży ogółem z ostatnich 6 m-cy wynosi: 88%
opodatkowana i zwolniona
10000 x 22% = 2200
2200 x 88% = 1936- vat naliczony do odliczenia
pozostałe zakupy o wartości netto 15.000zł (VAT 22%) oraz o wartości netto 6.500 (VAT 7%) związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną
opodatkowana i zwolniona
15000 x 22% = 3300
6500 x 7% = 455
3755
3755 x 86,67% = 3254,46- vat naliczony do odliczenia
AKCYZA (W STU)
1400 - 70%
X - 30%
= 600 zł
wartość netto = 1400+600 = 2000zł
VAT (OD STU)
2000 x 22% = 440
wartość brutto = 2000 + 440 = 2440
Udział podatków w cenie:
VAT + akcyza
Wartość sprzedaży
SPRZEDAŻ
42000 x 22% = 9240
38000 x 7% = 2660
50000 x 0% = -
20000 x zwoln.= -
11900 - należny
naliczony |
należny |
VAT do US |
a) 3872 |
11900 |
11900 - 10557,34 |
b) 1494,88 |
|
|
c) 1936 |
|
|
d) 3254,46 |
|
|
10557,34 |
|
1324,66 |