Konspekty z podstawówki, ZAPIS ~1


KONSPEKT

I Metryczka konspektu:

  1. Imię i nazwisko prowadzącego: Pacana Robert

  2. Data:.20.09 ; 21.09

  3. Typ szkoły: Podstawowa.

  4. Klasa:. VI d gr. I ; VIII d gr. I ;VIII c gr. I

  5. Miejsce lekcji: Pracownia informatyczna.

II Umiejscowienie lekcji w jednostce metodycznej:

Temat lekcji poprzedniej: Wprowadzenie do informatyki i użytkowania komputera.

Temat lekcji bieżącej: Organizacja zapisu danych na dysku. Najważniejsze klawisze funkcyjne.

Temat lekcji następnej: Norton Commander.

Czas lekcji: 90 min.

III Wiązka operacyjnych celów lekcji.

Operacyjne cele instrumentalne.

  1. Wiadomości do zapamiętania.

Uczeń będzie posługiwał się prawidłowymi nazwami danych pojęć tj.: klawisze funkcyjne, kombinacje klawiszy i poprawnie wymienić oznaczenia napędów.

  1. Umiejętności intelektualne.

Uczeń będzie umiał poprawnie opisać wygląd klawiatury i omówić znajdujące się tam klawisze.

  1. Umiejętności praktyczne

Uczeń będzie umiał poprawnie wyjaśnić funkcje klawiszy i ich zastosowanie.

  1. Wiadomości do zrozumienia.

Uczeń powinien zrozumieć dla czego klawisze na klawiaturze są tak ważne i do jakich celów można je stosować .

Wyobraźnia techniczna.

  1. Przestrzenna.

Na podstawie widoku nazwy klawisza uczeń poprawnie wymieni jago nazwę i możliwości.

  1. Obserwacja.

Konieczność znajomości poleceń klawiszy funkcyjnych.

Myślenie techniczne.

1. Myślenie wyobrażeniowe.

Wykorzystanie możliwości technicznych i funkcji klawiatury.

2. Myślenie pojęciowe.

Prawidłowa analiza poznanych klawiszy i wykorzystanie ich na zajęciach.

Cele kierunkowe.

Uczeń poprawnie będzie umiał wyjaśnić różnice pomiędzy podobnymi pojęciami tj.:

Wdrażanie uczniów do zdyscyplinowania i utrwalania prawidłowych nawyków i zachowań

przy pracy w DOSIE.

Pomoce: Program DOS, komputer, tablica.

Czas lekcji.

Przewidywalne czynności nauczyciela.

Przewidywalne czynności ucznia.

Uwagi.

0-15

15-18

18-25

25-70

70-85

85-90

Czynności organizacyjne:

  1. Sprawdzeni obecności.

  2. Skoncentrowanie uwagi uczniów.

  3. Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji.

Pisanie tematu lekcji.

Uświadomienie celu lekcji:

  1. Możemy przeprowadzić przez wzbudzenie u uczniów zainteresowania.

  2. Należy uświadomić im jakie znaczenie będzie miało dla nich dobre poznanie Dosa i jak to wpłynie na ułatwienie pracy z komputerem. Przedstawienie uczniom korzyści płynących z zastosowania nowych możliwości płynących z opanowania Dosa.

Wprowadzenie nowych pojęć, np.: klawisze funkcyjne, kombinacje klawiszy . Opisanie i omówienie wymienionych zagadnień. Pokazanie i zademonstrowanie niektórych z nich. Tłumaczenie uczniom do czego im będą przydatne. Pytamy się czy wszystko co dotychczas powiedziałem jest zrozumiałe.

Pokazanie na programie wcześniej omówionych zagadnień.

Zebranie wszystkich nowych informacji i sprawdzenie na ile zostały przyswojone.

Poproszenie jednego ucznia do odpowiedzi ustnej.

Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszycie.

Uczniowie zapisują w zeszytach.

Jeśli uczniowie odpowiadają że nie to powtarzamy jeszcze raz.

Ocena ucznia.


