background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

            NARODOWEJ

 

 
 
 
 

 
Józef Lenart

 

 
 
 
 
 
 

 
Wykonywanie obróbki odwiertów eksploatacyjnych 
811[01].Z4.03 
 

 
 
 
 
 
 
 

 
Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
prof. Adam Łuksa 
mgr inż. Władysław Kozioł 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Józef Lenart 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Teresa Sagan 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  811[01] 
„Wykonywanie  obróbki  odwiertów  eksploatacyjnych”,  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu górnik eksploatacji otworowej. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

12 

5.1.  Klasyfikacja odwiertów eksploatujących ropę naftową i gaz ziemny 

i zakres ich obróbki 

11 

 5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2.  Obróbka odwiertów pompowanych  

13 

 5.2.1.  Ćwiczenia 

13 

5.3.  Obróbka odwiertów samoczynnych ropy i gazu  

15 

 5.3.1.  Ćwiczenia 

15 

5.4.  Organizacja pracy podczas obróbki odwiertów eksploatacyjnych 

ropy naftowej i gazu ziemnego 

17 

 5.4.1.  Ćwiczenia 

17 

5.5.   Urządzenia i narzędzia do obróbki odwiertów 

19 

 5.5.1.  Ćwiczenia  

19 

5.6.   Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej 

i ochrony środowiska dotyczące obróbki odwiertów eksploatacyjnych 

21 

         5.6.1.   Ćwiczenia 

21 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

23 

7.  Literatura 

36 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  pomoże  w  prowadzeniu  zajęć 

dydaktycznych 

jednostce 

modułowej 

„Wykonywanie 

obróbki 

odwiertów 

eksploatacyjnych”  w  szkole  zawodowej  kształcącej  w  zawodzie  górnika  eksploatacji 
otworowej 811[01].  

W poradniku zamieszczono: 

– 

wymagania  wstępne  –  wykaz  umiejętności,  jakimi  powinien  dysponować  uczeń  przed 
przystąpieniem do realizacji programu jednostki modułowej, 

– 

cele  kształcenia  –  wykaz  umiejętności  jakie  uczeń  powinien  opanować  w  wyniku 
realizacji programu jednostki modułowej,  

– 

przykładowe  scenariusze  zajęć  –  propozycje  prowadzenia  zajęć  dydaktycznych 
różnymi metodami,  

– 

propozycje  ćwiczeń  –  mają  one  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych,  

– 

ewaluację  osiągnięć  uczniów  –  przykładowe  narzędzia  pomiaru  dydaktycznego 
zawierające dwa zestawy testów wyboru,   

– 

wykaz literatury, z jakiej mogą korzystać uczniowie podczas nauki. 

Według  założeń  kształcenia  modułowego,  nauczyciel  przede  wszystkim  ma  kierować 

procesem  dydaktycznym,  stwarzając  uczniowi  warunki  do  samodzielnego  przyswajania 
wiedzy oraz kształtowania umiejętności w sposób kontrolowany.  

Zalecane  jest,  aby  kształcenie  było  realizowane  metodami  aktywizującymi  oraz 

metodami  praktycznymi,  poprzez  wykonywanie  ćwiczeń  praktycznych  i  utrwalenie 
nabytych  wcześniej.  Umieszczone  w  poradniku  ćwiczenia  należy  traktować  jako 
przykładowe.  Nauczyciel  powinien  tworzyć  nowe  ćwiczenia,  dostosowane  do  możliwości 
i warunków związanych z wyposażeniem pracowni lub bezpośrednio na stanowisku pracy. 
Ćwiczenia powinny prowadzić do osiągnięcia wszystkich celów określonych w programie 
jednostki modułowej. 

Po  wykonaniu  zaplanowanych  ćwiczeń  uczeń  ma  możliwość  sprawdzenia  poziomu 

swoich postępów, rozwiązując test „Sprawdzian postępów”. Uczeń powinien  samodzielnie 
przeczytać pytania i udzielić na nie odpowiedzi. W tym celu wstawia X w kolumnie: 

 

TAK – jeżeli jego odpowiedź na pytanie jest twierdząca,  

 

NIE – jeżeli jego odpowiedź na pytanie jest przecząca. 

Podobne czynności  może wykonać  nauczyciel, obserwując zachowania ucznia i efekty 

jego  pracy.  Po  dokonaniu  przeglądu  odpowiedzi,  ustala  się  pytania,  na  które  uczeń  nie 
potrafił  odpowiedzieć  lub  odpowiedział  przecząco.  Brak  odpowiedzi  lub  zaznaczenie  NIE 
wskazują luki w wiedzy lub umiejętnościach. Zmusza to ucznia do ponownego zapoznania 
się z potrzebnymi treściami, powtórzenia ćwiczenia  lub  jego części. Podczas oceny  należy 
przyjąć  zasadę,  że  zadanie  (ćwiczenie)  będzie  zaliczone  tylko  wtedy,  kiedy  będzie 
wykonane  zgodnie  z  przyjętymi  standardami  i  kryteriami.  Można  stosować  przyjęty 
w danej szkole  wewnętrzny  system  oceniania,  można  też  potwierdzać umiejętności ucznia 
w skali dwustopniowej: ćwiczenie (zadanie) zaliczone, ćwiczenie (zadanie) nie zaliczone.  

Na  zakończenie  realizacji  programu  jednostki  modułowej  nauczyciel  przeprowadza 

sprawdzian  sumatywny,  którego  wynik  określa  poziom  nabytej  wiedzy  i ukształtowanych 
umiejętności.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

811[01].Z4 

Obsługa odwiertów eksploatacyjnych 

 

811[01].Z4.01 

Obsługiwanie odwiertów samoczynnych  

ropy naftowej i gazu ziemnego 

 

811[01].Z4.02 

Obsługiwanie odwiertów pompowanych 

ropy naftowej 

811[01].Z4.03 

Wykonywanie obróbki odwiertów 

eksploatacyjnych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

rysować przekroje złóż ropy naftowej i gazu ziemnego eksploatowane w Polsce, 

 

posługiwać się dokumentacją techniczną odwiertów eksploatacyjnych, 

 

określić  czynniki  wpływające  negatywnie  na  wielkość  wydobycia  ropy  naftowej 
z odwiertu eksploatacyjnego, 

 

omówić  eksploatację ropy naftowej przez pompowanie, 

 

omówić  eksploatację samoczynną ropy i gazu ziemnego, 

 

porównać  i  odróżnić  elementy  uzbrojenia  powierzchniowego  i  wgłębnego  odwiertu 
w zależności od metody eksploatacji, 

 

posługiwać się dokumentacją techniczną urządzeń i sprzętu do obróbki odwiertów, 

 

określać i rozpoznawać strefy zagrożenia wybuchowego i toksycznego, 

 

przestrzegać  zasad  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej 
i ochrony środowiska na kopalniach ropy naftowej, 

 

korzystać ze źródeł informacji dostępnych w różnej postaci, 

 

stosować jednostki układu SI, 

 

przeliczać jednostki, 

 

współpracować w grupie, 

 

korzystać z komputera. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

uzasadnić potrzebę przeprowadzenia zabiegu obróbki odwiertu eksploatacyjnego, 

 

określić rodzaj prac wchodzących w zakres obróbki odwiertów, 

 

zlikwidować wycieki ropne, 

 

scharakteryzować 

zakres 

obróbki 

odwiertów 

samoczynnych, 

pompowanych 

i gazowych, 

 

sklasyfikować urządzenia i narzędzia do obróbki odwiertów, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska dotyczące obróbki odwiertów eksploatacyjnych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Górnik eksploatacji otworowej 811[01] 

Moduł:   

 

 

 

Eksploatacja otworowa 811[01].Z4   

Jednostka modułowa:  

 Wykonywanie  obróbki  odwiertów  eksploatacyjnych 
811[01].Z4.03 

Temat:   Klasyfikacja odwiertów eksploatujących ropę naftową  i zakres ich obróbki. 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  przyporządkowania  odwiertów  do  odpowiedniej 

grupy w zależności od stosowanej metody eksploatacji i określenie zakresu ich 
obróbki. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wymienić rejony wydobycia ropy naftowej, 

 

scharakteryzować złoże ropy naftowej i omówić metodę zastosowaną do eksploatacji,   

 

wymienić różnice między odwiertem samoczynnym a pompowanym, 

 

wymienić elementy wgłębnego wyposażenia odwiertu pompowanego, 

 

podać zakres obróbki odwiertu pompowanego i samoczynnego. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ćwiczenie. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w zespołach czteroosobowych. 

 
Czas:  2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne:
 

 

dokumentacja ruchowa odwiertu pompowanego, 

 

schemat wgłębnego i powierzchniowego wyposażenia odwiertu pompowanego, 

 

schemat wgłębnego i powierzchniowego wyposażenia odwiertu samoczynnego, 

 

komputer i rzutnik umożliwiający wyświetlenie slajdów. 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Wprowadzenie. 
2.  Określenie celów zajęć. 
3.  Podanie nowego materiału: 

   nauczyciel przypomina charakterystykę złóż ropy naftowej w Karpatach  i  na Niżu 

Polskim, 

   omawia  i  charakteryzuje  wyposażenie  wgłębne  odwiertów  pompowanych 

i samoczynnych, 

   demonstruje  w  jaki  sposób  uczniowie  powinni  narysować  schematy  odwiertów 

celem zrealizowania ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

4.  Ćwiczenia – praca uczniów w grupach: 

   uczniowie dzielą się  na grupy czteroosobowe, 

   każda grupa otrzymuje kserokopię przekroju wybranego przez nauczyciela złoża. 

Uczniowie: 

   pod  nadzorem  nauczyciela  rysują  na  przekroju  złoża  schemat  odwiertu 

pompowanego i miejsce usytuowania pompy wgłębnej, 

   na  schematach  każda  grupa  oznacza  strzałkami  miejsca  występowania  uszkodzeń 

w wyposażeniu wgłębnym odwiertu pompowanego. 

 
5.  Analiza wyników pracy w grupach: 

   każda grupa przedstawia swoje obserwacje i spostrzeżenia, 

   uczniowie  zapisują  jakie  prace  należy  wykonać  podczas  obróbki  odwiertu 

pompowanego. 

 
Zakończenie zajęć 

  pytania sprawdzające,  

  ocena uczniów. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca:    

 

………………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Górnik eksploatacji otworowej 811[01]  

Moduł:   

 

 

 

Eksploatacja otworowa 811[01].Z4 

Jednostka modułowa: 

 Wykonywanie obróbki odwiertów eksploatacyjnych 
811[01].Z4.03 

Temat: Urządzenia stosowane do obróbki odwiertów samoczynnych ropnych igazowych.  

Cel ogólny: Zapoznanie się z urządzeniami stosowanymi do obróbki odwiertów samoczynnych.  
 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wyjaśnić zakres obróbki odwiertów samoczynnych,  

 

wyjaśnić na czym polega usuwanie z odwiertu parafiny metodą termiczną, 

 

scharakteryzować urządzenia stosowane do płukania odwiertu gorącą ropą, 

 

objaśnić pracę urządzenia coiled tubing. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w zespołach czteroosobowych. 

 
Czas:  2 godziny dydaktyczne lub całodzienny wyjazd w teren. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

film, 

 

zdjęcia poszczególnych urządzeń, 

 

instrukcje poszczególnych urządzeń, 

 

instrukcje stosowania i rozmieszczenia tych urządzeń przy odwiercie. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie. 
2.  Określenie celów zajęć. 
3.  Nauczyciel: 

– 

przypomina  na  czym  polega  metoda  usuwania  parafiny  z  odwiertu  metodą 
termiczną, 

– 

wymienia urządzenia stosowane do obróbki odwiertów samoczynnych, 

– 

wyświetla i komentuje film pokazujący kopalnię otworową i pracujące urządzenia, 

– 

podczas zajęć w bazie sprzętu nauczyciel zezwala na bezpośrednie zapoznanie się 
ucznia z niepracującym urządzeniem. 

4.  Ćwiczenia – praca uczniów w grupach: 

– 

uczniowie dzielą się na grupy czteroosobowe,  

– 

każda grupa otrzymuje fotografię innego urządzenia z opisem jego charakterystyki, 

– 

uczniowie  opisują  urządzenie:  jego  zadanie,  jakie  parametry  rejestruje,  jego 
rozmieszczenie przy odwiercie. 

 
5.  Przedstawienie wyników pracy w grupach: 

– 

każdy zespół prezentuje  spostrzeżenia o pracy swojego urządzenia, 

– 

uczniowie dyskutują i zadają pytania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Zakończenie zajęć 

– 

pytania sprawdzające, 

– 

ocena uczniów. 

 
Praca domowa 
Opisz pracę urządzenia ADPM do usuwania parafiny z odwiertu metodą termiczną.   
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 
Uwagi dla nauczyciela: 
–  w  scenariuszu  zajęć  wykorzystać  zdjęcia  zamieszczone  w  instrukcjach  eksploatacji 
urządzeń do obróbki odwiertów. 

 

 

Zdjęcie przedstawia wylot odwiertu samoczynnego z zamontowanym CT [zał. do scenariusza zajęć 2] 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

5. ĆWICZENIA 

 
5.1.  Klasyfikacja odwiertów eksploatujących ropę naftową i gaz 

ziemny i zakres ich obróbki 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Korzystając  z  dokumentacji  techniczno-ruchowej  odwiertu  pompowanego  narysuj 

schemat odwiertu i miejsce usytuowania pompy wgłębnej. 
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonania  ćwiczenia.  Uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału 
„Materiał nauczania”. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować treść ćwiczenia, 
2)  dokonać wstępnej  klasyfikacji odwiertów ze względu na metodę eksploatacji, 
3)  wybrać złoże na którym ma zastosowanie w eksploatacji ropy metoda pompowania,   
4)  na czystej stronie zeszytu A4 narysować przekrój przez złoże ropy naftowej oznaczając 

miejsce i poziom przypływu ropy, 

5)  wykreślić i zaznaczyć głębokość zapuszczenia rur kolumny eksploatacyjnej, 
6)  wykreślić i zaznaczyć głębokość zapuszczenia rur wydobywczych i pompy wgłębnej, 
7)  schematycznie narysować obudowę odwiertu pompowanego, 
8)  zaprezentować wyniki swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

schemat odwiertu, 

 

literatura, 

 

dokumentacja techniczno-ruchowa odwiertu eksploatacyjnego pompowanego. 

 
Ćwiczenie 2 

Na schemacie odwiertu pompowanego zaznacz strzałkami miejsca: 

  uszkodzenia tłoka pompy, 

  uszkodzenia żurawia pompowego, 

  przymknięcia przepływu ropy przez osady parafiny. 

Zakreśl obszar występowania strefy wybuchowej dla odwiertu pompowanego. Wyjaśnij 

procesy obróbki możliwe do przeprowadzenia w tych przypadkach. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonania  ćwiczenia.  Uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału 
„Materiał nauczania”. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować treść ćwiczenia, 
2)  wykorzystać schemat odwiertu wykonany w poprzednim ćwiczeniu, 
3)  zlokalizować  i  oznaczyć  strzałkami  potencjalne  miejsca  uszkodzenia  pompy 

i pozostałego wyposażenia, 

4)  zaznaczyć strzałkami miejsca przymknięcia przepływu, 
5)  zaznaczyć miejsca uszkodzeń w urządzeniach powierzchniowych, 
6)  zakreślić obszar występowania strefy wybuchowej dla odwiertu pompowanego,   
7)  uzasadnić 

opisując 

zeszycie 

możliwości 

wykonania 

obróbki 

odwiertu 

pompowanego, 

8)  zaprezentować wyniki swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

schemat odwiertu, 

 

literatura, 

 

przekroje geologiczne złoża ropy, 

 

dokumentacja techniczno-ruchowa odwiertu pompowanego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

5.2.   Obróbka odwiertów pompowanych 

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na  schemacie  odwiertu  pompowanego  (kopię  otrzymasz  od  nauczyciela)  opisz 

urządzenia dzięki którym następuje zamiana ruchu obrotowego silnika żurawia pompowego 
na  ruch  posuwisto-zwrotny  pompy  wgłębnej.  Odpowiednimi  kolorami  strzałek  oznacz, 
gdzie mamy jeszcze do czynienia z ruchem obrotowym, a gdzie posuwisto-zwrotnym.  
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  bardzo  dokładnie 

przeczytać i przeanalizować odpowiedni fragment rozdziału „Materiał nauczania”. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  na  otrzymanym  schemacie  oznaczyć  urządzenia  żurawia  pompowego  z  wyraźnym 

zaznaczeniem  tych,  które  biorą  udział  w  zamianie  ruchu  obrotowego  na  posuwisto- 
zwrotny, 

2)  narysować miejsce połączenia żurawia, laski pompowej i żerdzi, 
3)  oznaczyć  odróżniając  odpowiednimi  kolorami  strzałek  ruch  obrotowy  i  ruch 

posuwisto-zwrotny, 

4)  zaprezentować swoją pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

kopia schematu odwiertu pompowanego, 

– 

literatura, 

– 

dokumentacja techniczna żurawia pompowego, 

– 

model żurawia  pompowego, 

– 

zeszyt do sprządzania notatek. 

 
Ćwiczenie 2
 

Określ  czynności  konieczne  do  wykonania  podczas  wymiany  w  odwiercie  kompletnej 

pompy  wgłębnej.  Wpisz  w  tabelę  w  odpowiedniej  kolejności  podstawowe  czynności  przy 
wyciąganiu  żerdzi  pompowych.  Oblicz  czas  wyciągania  żerdzi  pompowych  i  pompy 
wgłębnej z odwiertu dla następujących danych: 

  głębokość odwiertu 630 m (H) m, 

  długość 1 kawałka żerdzi pompowej 7 m (l) m, 

  czas operacji wyciągania 1 kawałka żerdzi 3 minuty (t), 

  czas demontażu pompy wgłębnej 10 minut. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  przypomnieć 

uczniom o konieczności zapisywania wyników obliczeń w jednostkach SI. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania w rozdz. 4.2. podręcznika, 
2)  sporządzić  tabelę  i  wpisać  w  odpowiedniej  kolejności  podstawowe  czynności  przy 

wyciąganiu żerdzi pompowych, 

3)  wspólnie  z  nauczycielem  wykonać  schemat  odwiertu  pompowanego  zaznaczając 

głębokość zapuszczenia pompy, 

4)  skorzystać  ze  wzoru  na  obliczenie  czasu  wyciągania  zestawu  pompowego:  

(H:l) x t + 10 minut, 

5)  podstawić do wzoru na czas wyciągania wartości podane w ćwiczeniu, 
6)  wyliczyć czas wyciągania i wpisać do tabelki, 
7)  zaprezentować swoją pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

zeszyt, 

 

kalkulator, 

 

przyrządy do kreślenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

5.3.   Obróbka odwiertów samoczynnych ropy i gazu 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zaznacz  na  schemacie  odwiertu  samoczynnego  wydobywającego  ropę  z  rejonu  Niżu 

Polskiego  elementy  wyposażenia  wgłębnego,  opisz  na  jakiej  głębokości  są  zamontowane. 
Uzasadnij  konieczność  zastosowania  w  tym  przypadku  pakera  eksploatacyjnego.  Na 
wylocie  odwiertu  jest  zamontowana  głowica  eksploatacyjna  typu  „Solid  Blok”.  Ropa 
zawiera siarkowodór. 
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  przypomnieć 

uczniom  o  konieczności  bezpiecznego  wyposażenia  odwiertów  zawierających  media 
toksyczne.  W  zależności  od  stężenia  siarkowodoru  w  medium  złożowym  wymagane  jest 
stosowanie odpowiednich gatunków stali. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odnaleźć  w  literaturze  lub  „Materiale  nauczania„  odpowiedni  fragment  dotyczący 

eksploatacji  odwiertów  samoczynnych  z  zawartością  siarkowodoru  w  medium 
złożowym, 

2)  przeanalizować kopię konstrukcji odwiertu i wgłębnego wyposażenia, 
3)  wpisać  i  wskazać  strzałkami  miejsca, w których  zostały zabudowane  elementy  pakera 

eksploatacyjnego, zaworu bezpieczeństwa, łącznika i linii iniekcyjnej, 

4)  uzasadnić w zeszycie konieczność zastosowania pakera eksploatacyjnego. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

schemat odwiertu samoczynnego wydobywającego ropę z rejonu Niżu Polskiego, 

– 

zeszyt w kratkę format A4, 

– 

przybory do kreślenia, 

– 

kolorowe kredki. 

 
Ćwiczenie 2 

Na  schemacie  przygotowanym  w  poprzednim  ćwiczeniu  uzupełnij  schematycznie 

uzbrojenie  wylotu  odwiertu  w  momencie  zapuszczania  przewodu  CT  do  rur 
wydobywczych. 
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel, wykorzystując dokumentację 

techniczną CT, powinien przypomnieć uczniom elementy wyposażenia CT, prawidłowego 
ich  zamontowania  na  wylocie  odwiertu  i  funkcje  podczas  zapuszczania  przewodu  do  rur 
wydobywczych.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania zamieszczonym w poradniku ucznia na temat CT, 
2)  rozpoznać podzespoły CT montowane na wylocie odwiertu, 
3)  uzasadnić pisemnie w zeszycie zgodność połączeń kryzowych głowicy eksploatacyjnej 

i głowicy przeciwwybuchowej będącej na wyposażeniu CT, 

4)  wskazać miejsce usytuowania iniektora oraz sposób jego podwieszenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

Poradnik dla ucznia, 

– 

zeszyt w kratkę format A4, 

– 

przyrządy do rysowania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

5.4.   Organizacja pracy podczas obróbki odwiertów eksploatacyjnych 

ropy naftowej i gazu ziemnego 

 
5.4.1. Ćwiczenia
  

 
Ćwiczenie 1 

Opracuj  harmonogram  prac  związanych  z  montażem  urządzenia  A50  na  odwiercie 

gazowym. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  podkreślić  rolę 

właściwej organizacji pracy i jej wpływ na bezpieczeństwo pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania zawartym w podręczniku na temat urządzenia A50, 
2)  przeanalizować każdą czynność oddzielnie i ułożyć w kolejności wykonania, 
3)  dobrać konieczne do wykonania narzędzia i sprzęt pomocniczy do wykonania montażu, 
4)  zapisać harmonogram w zeszycie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacja techniczna urządzenia A50, 

 

Poradnik dla ucznia.  

 
Ćwiczenie 2 

Oblicz  objętość  płynu  roboczego  potrzebną  do  wypełnienia  rur  wydobywczych 

zapuszczonych do odwiertu dla danych: 

  głębokość zapuszczenia rur = 3250 m, 

 

średnica wewnętrzna rur = 78, 3 mm. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  przypomnieć 

uczniom znaczenie prawidłowych obliczeń w wykonywaniu prac górniczych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  zastosować wzór na obliczenie objętości walca, 
2)  do wzoru podstawić dane podane w przykładzie powyżej (w tych samych jednostkach), 
3)  wykonać obliczenia, 
4)  wynik otrzymać w m

3

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

Środki dydaktyczne: 

 

wzory matematyczne, 

 

kalkulator, 

 

przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

5.5.   Urządzenia i narzędzia do obróbki odwiertów

 

 
5.5.1. Ćwiczenia  
 

Ćwiczenie 1 

Wymień  podzespoły  urządzenia  A  50  oraz  opisz  ich  funkcje  podczas  wyciągania  rur 

wydobywczych z odwiertu.  
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  przypomnieć 

uczniom o konieczności zapoznania się z fragmentami zawartymi w „Materiale nauczania”. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokładnie  zapoznać  się  ze  schematem  urządzenia  nazywając  w  kolejności 

ponumerowane podzespoły, 

2)  wyjaśnić w jaki sposób zostanie podniesiony do pozycji pionowej maszt urządzenia, 
3)  określić z jakiego silnika napędzany jest wyciąg, 
4)  pokazać na schemacie gdzie znajduje się stanowisko wiertacza, 
5)  określić w jaki sposób zabezpieczyć urządzenie przed wywróceniem,  
6)  wymienić  i  wpisać  w  kolejności  do  zeszytu  wszystkie  operacje  jakie  są  wykonywane 

przy wyciąganiu rur wydobywczych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

schemat urządzenia A 50, 

– 

zeszyt A4 do sporządzenia odpowiedzi na zadane pytania, 

– 

przyrządy do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

5.6.  Przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 

przeciwpożarowej i ochrony środowiska dotyczące obróbki 
odwiertów eksploatacyjnych 

 
5.6.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Opisz,  a  następnie  zademonstruj  prawidłowy  ubiór  pracownika  zatrudnionego  na 

stanowisku operatora windy wyciągowej.  
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  przypomnieć 

uczniom  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  podczas  wykonywania  prac  przy  obróbce 
odwiertów.  Pokazać  na  filmie  lub  slajdach  prawidłowy  ubiór  roboczy  pracownika 
zatrudnionego przy obróbce odwiertu.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją obsługi windy wyciągowej, 
2)  dobrać  ubranie  robocze,  kask  ochronny,  rękawice  ochronne,  okulary  ochronne, 

ochronniki słuchu, 

3)  sprawdzić wyposażenie apteczki I pomocy, 
4)  w pomieszczeniu szatni zdjąć odzież osobistą i założyć odzież ochronną, 
5)  włożyć obuwie robocze, kask z ochronnikami słuchu, rękawice ochronne. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

filmy, plansze, 

– 

apteczka pierwszej pomocy, 

– 

środki ochrony indywidualnej. 

 

Ćwiczenie 2 

Podczas  prac  z  użyciem  CT  istnieje  możliwość  wystąpienia  strefy  zagrożenia 

wybuchem.  Opisz  słownie,  a  następnie  w  zeszycie  jak  należy  zachować  się  w  takim 
przypadku?  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  przypomnieć 

uczniom o konieczności zwracania uwagi na oznaczone miejsca, w których może wystąpić 
strefa  wybuchowa.  Nauczyciel  może  również  zademonstrować  przyrząd  do  wykrywania 
mieszanki wybuchowej oraz sposobach alarmowania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić granice wybuchowości dla metanu, 
2)  określić sposób oznakowania strefy wybuchowej, 
3)  opisać w zeszycie sposób alarmowania (kogo, w jaki sposób). 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

eksplozymetr (przyrząd do pomiaru stężenia metanu), 

– 

tabela znaków ostrzegawczych, 

– 

zeszyt A4. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  obróbki  odwiertów 
eksploatacyjnych” 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania  1,  2,  3,  4,  5,  6,  7,  8,  9,  10, 11, 12,  13,  14,  15,  16,  17,  18, 19, 20  są  poziomu 
podstawowego, 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej 

brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzymuje 
następujące oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, 

 

Klucz odpowiedzi1. b, 2. a, 3. a, 4. b, 5. b, 6. b, 7. d, 8. b, 9. b, 10. b, 11. b, 
12. b, 13. c 14. c, 15. b, 16. c, 17. a, 18. a, 19. d, 20. b. 

 
 

Plan testu  

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić cel obróbki odwiertów 

Wyjaśnić zastosowanie żurawia pompowego 

Określić warunki pracy pomp wgłębnych 

Scharakteryzować urządzenie do obróbki odwiertu 

Dobrać metodę usuwania parafiny z odwiertu 

Nazwać metodę i urządzenie do likwidacji 
zasypów w odwiertach samoczynnych 

Rozróżnić metody usuwania parafiny z odwiertu 

Określić zadania laski pompowej 

Nazwać urządzenie do obróbki odwiertów 
samoczynnych 

10  Scharakteryzować środki do wykonania wanny 

kwasowej 

11  Scharakteryzować narzędzia używane w strefie 

wybuchowej 

12  Scharakteryzować zadanie iniektora w pracy CT 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

13  Rozróżnić urządzenia do obróbki odwiertów 

gazowych 

14  Scharakteryzować organizację pracy przy 

wyciąganiu rur wydobywczych 

15  Rozpoznawać urządzenia wydobywcze 

16  Dobrać płyn do wypłukiwania zasypów 

17  Stosować przepisy p.poż 

18  Określić warunki stosowania przepisów 

o ochronie środowiska 

19  Zdefiniować pojęcie ciśnienia nasycenia 

20  Określić warunki zagrożenia wybuchem 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj  uczniów  z  rodzajem  zadań  zawartych  w  zestawie  oraz  z  zasadami 

punktowania. 

4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego wyniku. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 
 
 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Obróbka odwiertu wydobywczego to zestaw czynności zmierzających do  

a)  zwiększenia wydobycia ropy lub gazu. 
b)  przywrócenia  wydobycia  i  pełnej  sprawności  urządzeń  zamontowanych  na 

odwiercie. 

c)  zmniejszenia ciśnienia złożowego. 
d)  podniesienia  lepkości ropy. 

 
2.  Żuraw pompowy służy do 

a)  indywidualnego napędu pompy wgłębnej. 
b)  napędu kieratu. 
c)  przetłaczania ropy do cystern. 
d)  transportu rur na kopalni ropy.  

 
3.  Pompa wgłębna podwieszona jest w odwiercie na 

a)  żerdziach pompowych. 
b)  na linie wiertniczej. 
c)  na rurach okładzinowych. 
d)  nie ma kontaktu z wylotem odwiertu. 

 
4.  Winda wyciągowa to urządzenie służące do 

a)  wiercenia otworów. 
b)  obróbki odwiertów. 
c)  zapuszczania rur okładzinowych. 
d)  szczelinowania odwiertów. 

 
5.  Wygrzewanie to usuwanie parafiny z odwiertu metodą 

a)  mechaniczną. 
b)  termiczną. 
c)  geofizyczną. 
d)  chemiczną. 

 
6.  Likwidację zasypów w obrębie strefy złożowej wykonuje się przez 

a)  wtłaczanie do rur wydobywczych ciekłego azotu. 
b)  zwiercanie i wypłukiwanie z użyciem CT. 
c)  wtłaczanie do odwiertu gorącej ropy. 
d)  zapuszczenie pompy wgłębnej. 

 
7.  Coiled Tubing posiada na bębnie przewód 

a)  plastikowy bez połączeń gwintowych. 
b)  gwintowany z włókna szklanego. 
c)  stalowy o długości 9 m. z połączeniami gwintowymi. 
d)  stalowy, giętki, bez połączeń gwintowych. 

 
8.  Żerdzie pompowe połączone są z konikiem pompowym za pomocą 

a)  liny stalowej. 
b)  laski pompowej i stalowej liny. 
c)  stalowego łańcucha. 
d)  rury wydobywczej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

9.  W odwiertach samoczynnych obróbka odbywa się przy użyciu 

a)  windy wyciągowej. 
b)  urządzenia CT. 
c)  windy pomiarowej. 
d)  wyciągu geofizycznego. 

 
10.  Do wykonania kwasowania w skałach węglanowych urządzeniem CT stosuje się kwas 

a)  azotowy. 
b)  solny. 
c)  siarkowy. 
d)  mrówkowy. 

 
11.  W strefie wybuchowej używać należy narzędzi wykonanych z materiałów 

a)  drewnianych. 
b)  nieiskrzących. 
c)  stalowych. 
d)  ebonitowych. 

 
12.  W urządzeniu CT giętki przewód wyciągany jest z odwiertu za pomocą 

a)  dźwigu samojezdnego. 
b)  iniektora napędzanego z CT. 
c)  windy wyciągowej. 
d)  żurawia pompowego. 

 
13.  Urządzenie azotowe przy obróbce odwiertów współpracuje 

a)  z pompą wgłębną. 
b)  z silnikiem wgłębnym. 
c)  z Coiled Tubingiem. 
d)  z cementowozem. 

 
14. Maszt urządzenia A 50 podnoszony jest do pozycji roboczej 

a)  ręcznie przez załogę. 
b)  dźwigiem samojezdnym. 
c)  hydraulicznie przez podnośnik zamontowany na urządzeniu. 
d)  mechanicznie przy użyciu windy budowlanej. 

 
15. Na wylocie odwiertu samoczynnego zamontowana jest 

a) 

głowica płuczkowa. 

b) 

głowica eksploatacyjna. 

c) 

głowica cementacyjna. 

d) 

głowica górnozaworowa. 

 
16. Do wypłukiwania zasypów w odwiertach samoczynnych używać należy 

a) 

specjalnie przygotowanej płuczki. 

b) 

kwasu siarkowego. 

c) 

skroplonego azotu. 

d) 

gazu ziemnego. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

17. Na terenie kopalni obowiązuje całkowity zakaz używania 

a) 

otwartego ognia. 

b) 

ubrania roboczego. 

c) 

substancji żrących. 

d) 

telefonów stacjonarnych. 

 

 

18. Wycieki i rozlewiska ropy naftowej oddziaływają na środowisko naturalne 

a) 

szkodliwie. 

b) 

pozytywnie. 

c) 

nie mają wpływu na środowisko naturalne. 

d) 

nie występują. 

 
19. Ciśnienie nasycenia to 

a) 

ciśnienie złoża przed eksploatacją. 

b) 

ciśnienie denne ruchowe odwiertu eksploatacyjnego. 

c) 

ciśnienie na głowicy odwiertu zasilającego. 

d) 

ciśnienie, przy którym cały gaz zawarty w złożu rozpuszcza się w ropie. 

 
20. Strefa wybuchowa występuje 

a) 

w pomieszczeniach socjalnych. 

b) 

wokół głowicy eksploatacyjnej. 

c) 

w kotłowni. 

d) 

przy kole filialnym kieratu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ......................................................................................................................... 

 
Wykonywanie obróbki odwiertów eksploatacyjnych 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

Test 2 
Test  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  obróbki  odwiertów 
eksploatacyjnych” 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania  1,  2,  3,  4,  5,  6,  7,  8,  9,  10,  11, 12, 13,  14,  15, 16, 17,  18,  19,  20  są  poziomu 
podstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej 

brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzymuje 
następujące oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań. 

 

Klucz odpowiedzi1. b, 2.b, 3. a, 4.c, b, 6.b, 7.d, 8.c, 9.a, 10.b, 11. b, 12.b, 
13. b 14. c, 15.b, 16. d, 17.a18. d, 19. a, 20.d.  

 
 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić cel obróbki odwiertów 

Określić zakres pracy urządzeń  pompowych  

Określić zakres pracy urządzeń pompowych 

Określać urządzenia wgłębne odwiertów 

Dobrać metodę usuwania parafiny z odwiertu 

Dobrać metodę i urządzenie do likwidacji 
zasypów w odwiertach samoczynnych 

Rozróżnić metody usuwania parafiny z odwiertu z  
użyciem CT 

Określić przyczyny urywania się żerdzi 
pompowych 

Podać metodę usuwania płynów z odwiertu 
gazowego 

10  Scharakteryzować środki do wykonania wanny 

kwasowej 

11  Scharakteryzować narzędzia używane w strefie 

wybuchowej 

12  Scharakteryzować działanie iniektora w pracy CT 

13  Wskazać przyczyny powstawania hydratów 

14  Ocenić organizację pracy przy wyciąganiu rur 

wydobywczych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

15  Opisać powierzchniowe wyposażenie odwiertu 

samoczynnego 

16  Określić sposób likwidacji hydratów metodą 

rozpuszczania  

17  Dobrać płyn do wypłukiwania zasypów 

18  Określić rolę ubrania roboczego i ochronników 

słuchu 

19  Określić warunki stosowania przepisów o 

ochronie środowiska naturalnego 

20  Określić warunki samoczynnej eksploatacji 

odwiertów  

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj  uczniów  z  rodzajem  zadań  zawartych  w  zestawie  oraz  z  zasadami 

punktowania. 

4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
3.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

4.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

5.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego wyniku. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 
 
 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Obróbka odwiertu wydobywczego to zestaw czynności zmierzających do 

a)  usuwania zanieczyszczeń z płynów złożowych. 
b)  przywrócenia  wydobycia  i  pełnej  sprawności  urządzeń  zamontowanych  na 

odwiercie. 

c)  zwiększenie ciśnienia złożowego. 
d)  zmiana lepkości ropy. 

 
2.  Indywidualny żuraw pompowy służy do  

b)  wypompowywania nadmiaru wody z odwiertu. 
c)  wprowadzania w ruch przewodu pompowego z pompą wgłębną. 
d)  zmiany kierunku transmisji pompy. 
e)  wyważania kieratu pompowego. 

 
3.  Pompa wgłębna jest w odwiercie zamontowana na 

a)  żerdziach pompowych. 
b)  rurach okładzinowych. 
c)  na rurach wydobywczych. 
d)  lasce pompowej. 

 
4.  Do wgłębnego wyposażenia odwiertu zalicza się 

a)  separator. 
b)  głowica eksploatacyjna. 
c)  rury wydobywcze. 
d)  wymiennik ciepła. 

 
5.  Wygrzewanie odwiertu to 

a)  usuwanie zasypów. 
b)  usuwanie osadów parafinowych. 
c)  usuwanie wody i emulsji. 
d)  oddziaływanie kwasu na skały węglanowe. 

 
6.  Likwidację zasypów w obrębie strefy złożowej wykonuje się przez 

a)  wtłaczanie do rur wydobywczych ciekłego azotu. 
b)  zwiercanie i wypłukiwanie z użyciem CT. 
c)  wtłaczanie do odwiertu gorącej wody. 
d)  wyciągnięcie pompy wgłębnej. 

 
7.  Coiled tubing posiada na bębnie przewód 

a)  plastikowy bez połączeń gwintowych. 
b)  gwintowany z włókna szklanego. 
c)  stalowy z połączeniami gwintowymi. 
d)  stalowy, giętki bez połączeń gwintowych. 

 
8.  Najczęstsze przyczyny urwania  żerdzi pompowych to 

a)  wysokie ciśnienie. 
b)  wysoki wykładnik gazowy. 
c)  nadmierne obciążenie żerdzi i ich korozja. 
d)  wysoka temperatura. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

9.  Syfonowanie odwiertu to zabieg służący do 

a)  oczyszczania spodu odwiertu gazowego z cieczy złożowej. 
b)  zmniejszenia ciśnienia na głowicy. 
c)  usunięcia parafiny. 
d)  zwiększenia ciśnienia na głowicy. 

 
10.  Do wykonania wanny kwasowej z urządzenia CT stosuje się kwas 

a)  azotowy. 
b)  solny. 
c)  siarkowy. 
d)  mrówkowy. 

 
11.  W strefie zagrożenia toksycznego pracownik może 

a)  przebywać i pracować z narzędziami nieiskrzącymi. 
b)  nie wolno mu przebywać w tej strefie. 
c)  wykonywać prace nie dłużej niż 1 godzinę. 
d)  wykonywać prace z zachowaniem szczególnych środków bezpieczeństwa.  

 
12.  W urządzeniu CT giętki przewód wyciągany jest z odwiertu za pomocą 

a)  dźwigu samojezdnego. 
b)  iniektora napędzanego z CT. 
c)  windy wyciągowej. 
d)  żurawia  pompowego. 

 
13.  Warunkiem powstania osadów parafinowych jest 

a)  wysoka temperatura i wysokie ciśnienie. 
b)  niska temperatura i wysokie ciśnienie. 
c)  niska temperatura i niskie ciśnienie. 
d)  wysoka temperatura i obecność

 

siarkowodoru. 

 
14.  Urządzenie A 50 służy do 

a)  demontażu głowicy eksploatacyjnej. 
b)  wyciągania rur syfonowych. 
c)  obróbki odwiertów samoczynnych. 
d)  wykonywania prac rekonstrukcyjnych. 

 
15.  Wylot odwiertu eksploatacyjnego samoczynnego jest uzbrojony w  

a)  zwężki redukcyjne. 
b)  głowicę eksploatacyjną. 
c)  separatory. 
d)  prewenter. 

 
16.  Jako inhibitor do usuwania hydratów najczęściej stosuje się 

a)  wodę. 
b)  azot. 
c)  olej napędowy. 
d)  metanol. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

17.  Do wypłukiwania zasypów w odwiertach samoczynnych używać należy 

a)  specjalnie przygotowanej płuczki. 
b)  kwasu solnego. 
c)  sprężonego azotu. 
d)  gazu ziemnego. 

 
18.  Środki ochrony osobistej, które pracownik musi posiadać w czasie pracy na kopalni to 

a)  ubranie robocze. 
b)  ubranie robocze, kask i okulary ochronne. 
c)  ubranie robocze, kask i ochronniki słuchu. 
d)  wszystkie wymienione na określonym stanowisku pracy. 

 
19.  Wycieki i rozlewiska ropy naftowej oddziaływają na środowisko naturalne powodując 

a)  zanieczyszczenie gleby i wód gruntowych. 
b)  zanieczyszczenie powietrza. 
c)  nie mają wpływu na środowisko. 
d)  zanieczyszczenie atmosfery. 

 
20.  Ropa naftowa jest z odwiertu wydobywana samoczynnie jeżeli 

a)  płynie ze złoża do odwiertu pod własnym ciśnieniem. 
b)  zawiera parafinę. 
c)  nie zawiera siarkowodoru. 
d)  w ropie jest rozpuszczony gaz pod wysokim ciśnieniem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ......................................................................................................................... 
 

Wykonywanie obróbki odwiertów eksploatacyjnych 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36

7. LITERATURA 

 

1.  Liszka Kazimierz : Eksploatacja złóż ropy naftowej. PWN, Łódź 1972 
2.  Liszka  Kazimierz:  Podstawy  eksploatacji  złóż  ropy.  Skrypty  Uczelniane  AGH, 

Kraków1982 

3.  Instrukcja eksploatacji i obsługi urządzenia ADPM  PN „Diament” Zielona Góra 
4.  Instrukcja eksploatacji i obsługi urządzenia azotowego PN „Diament” Zielona Góra 
5.  Rozporządzenie  Ministra  Gospodarki  z  dnia  28  czerwca  2002  r.  w  sprawie 

bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  prowadzenia  ruchu  oraz  specjalistycznego 
zabezpieczenia  przeciwpożarowego  w  zakładach  górniczych  wydobywających 
kopaliny otworami wiertniczymi (Dz. U. 2002 Nr 109 poz. 961 z późń. zm.) 

6.  Rozporządzenie  Ministra  Gospodarki  i  Pracy  z  dnia  27  lipca  2004  r.  w  sprawie 

szkolenia w dziedzinie  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy (Dz. U. 2004 nr 180 poz. 1860 
z późn. zm.) 

7.  Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 roku. Kodeks pracy. (tj. Dz. U. z 1988 r., Nr 21, poz. 

94 z późn. zm.) 

8.  Wilk  Zdzisław:  Eksploatacja  złóż  płynnych  surowców  mineralnych.  Wydawnictwo 

„Śląsk” Katowice 1969