background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 

    

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ

 

 
 
 
 

 
Kazimierz Jakubowicz

 

 
 
 
 
 
 
 

Obsługiwanie  odwiertów  pompowanych  ropy  naftowej 
811[01].Z4.02 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
dr inż. Piotr Kasza 
mgr inż. Henryk Rospond 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Kazimierz Jakubowicz 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Teresa Sagan 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  811[O1].Z4.02 
„Obsługiwanie  odwiertów  pompowanych  ropy  naftowej”,  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu górnik eksploatacji otworowej. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.   Charakterystyka kopalni wydobywającej ropę naftową przez 

pompowanie 

 

11 

5.1.1.   Ćwiczenia 

11 

5.2.   Uzbrojenie odwiertów i urządzenia napowierzchniowe do pompowania 

ropy naftowej oraz ich obsługa 

 

13 

5.2.1.   Ćwiczenia 

13 

5.3.   Rodzaje, budowa oraz charakterystyka pracy pomp wgłębnych 

17 

5.3.1.   Ćwiczenia 

17 

5.4.   Zapuszczanie i wyciąganie zestawów pompowych 

20 

5.4.1.   Ćwiczenia 

20 

5.5.   Przepisy techniczne i instrukcje obowiązujące przy wydobyciu ropy 

naftowej metodą pompowania 

 

21 

5.5.1.   Ćwiczenia 

21 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

22 

7.  Literatura 

36 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  pomoże  w  prowadzeniu  zajęć 

dydaktycznych  w  jednostce  modułowej  „Obsługiwanie  odwiertów  pompowanych  ropy 
naftowej”  w  szkole  zawodowej  kształcącej  w  zawodzie  górnika  eksploatacji  otworowej 
811[01]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne  –  wykaz  umiejętności,  jakimi  powinien  dysponować  uczeń 
przed przystąpieniem do realizacji programu jednostki modułowej, 

 

cele  kształcenia  –  wykaz  umiejętności  jakie  uczeń  powinien  opanować  w  wyniku 
realizacji programu jednostki modułowej, 

 

przykładowe scenariusze zajęć – propozycje prowadzenia zajęć dydaktycznych różnymi 
metodami, 

 

propozycje  ćwiczeń  –  mają  one  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

ewaluację  osiągnięć  uczniów  –  przykładowe  narzędzia  pomiaru  dydaktycznego 
zawierające dwa zestawy testów wyboru, 

 

wykaz literatury z jakiej mogą korzystać uczniowie podczas nauki. 

 

Według  założeń  kształcenia  modułowego,  nauczyciel  przede  wszystkim  ma  kierować 

procesem  dydaktycznym,  stwarzając  uczniowi  warunki  do  samodzielnego  przyswajania 
wiedzy oraz kształtowania umiejętności w sposób kontrolowany. 

Zalecane  jest,  aby  kształcenie  było  realizowane  metodami  aktywizującymi 

oraz metodami  praktycznymi.  Umieszczone  w  poradniku  ćwiczenia  należy  traktować 
jako przykładowe. 

Nauczyciel 

powinien 

tworzyć 

nowe 

ćwiczenia,  dostosowane 

do możliwości i warunków związanych z wyposażeniem pracowni, które powinny prowadzić 
do osiągnięcia wszystkich celów określonych w programie jednostki modułowej. 

Po  wykonaniu  zaplanowanych  ćwiczeń  uczeń  ma  możliwość  sprawdzenia  poziomu 

swoich postępów, rozwiązując test „Sprawdzian postępów”. 

Uczeń  powinien  samodzielnie  przeczytać  pytania  i  udzielić  na  nie  odpowiedzi. 

W tym celu wstawia X w kolumnie: 

 

TAK – jeżeli jego odpowiedź na pytanie jest twierdząca, 

 

NIE – jeżeli jego odpowiedź na pytanie jest przecząca. 

 

Podobne  czynności  może  wykonać  nauczyciel,  obserwując  zachowania  ucznia  i  efekty 

jego  pracy.  Po  dokonaniu  przeglądu  odpowiedzi,  ustala  się  pytania,  na  które  uczeń 
nie potrafił  odpowiedzieć  lub  odpowiedział  przecząco.  Brak  odpowiedzi  lub  zaznaczenie 
NIE wskazują  luki  w  wiedzy,  lub  umiejętnościach.  Zmusza  to  ucznia  do  ponownego 
zapoznania  się  z potrzebnymi  treściami,  powtórzenia  ćwiczenia  lub  jego  części.  Podczas 
oceny  należy  przyjąć  zasadę,  że  zadanie  (ćwiczenie)  będzie  zaliczone  tylko  wtedy, 
kiedy będzie  wykonane  zgodnie  z  przyjętymi  standardami  i  kryteriami.  Można  stosować 
przyjęty  w  danej  szkole  wewnętrzny  system  oceniania,  można też  potwierdzać  umiejętności 
ucznia  w  skali  dwustopniowej:  ćwiczenie  (zadanie)  zaliczone,  ćwiczenie  (zadanie) 
nie zaliczone. 

Na  zakończenie  realizacji  programu  jednostki  modułowej  nauczyciel  przeprowadza 

sprawdzian  sumatywny,  którego  wynik  określa  poziom  nabytej  wiedzy  i ukształtowanych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

811[01].Z4 

Obs

ługa odwiertów eksploatacyjnych 

 

811[01].Z4.01 

Obs

ługiwanie odwiertów samoczynnych 

ropy naftowej i gazu ziemnego 

811[01].Z4.02 

Obs

ługiwanie odwiertów 

pompowanych ropy naftowej 

811[01].Z4.03 

Wykonywanie obróbki odwiertów 

eksploatacyjnych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

zdefiniować  i  omówić  własności  złożowe  skał  zbiornikowych  ropy  naftowej 
takie jak: porowatość, szczelinowatość, przepuszczalność, wytrzymałość skał, 

 

wymienić rodzaje skał zbiornikowych, 

 

zdefiniować  i  omówić  ciśnienia  występujące  w  złożu  i  w  odwiercie  eksploatacyjnym 
takie  jak:  ciśnienie  złożowe,  ciśnienie  denne  statyczne,  ciśnienie  denne  dynamiczne, 
ciśnienie głowicowe, 

 

wyznaczyć ciśnienia występujące w złożu i odwiercie eksploatacyjnym, 

 

określić  czynniki  wpływające  negatywnie  na  wielkość  dopływu  ropy  naftowej 
do odwiertu eksploatacyjnego, 

 

scharakteryzować konstrukcje odwiertów eksploatacyjnych, 

 

scharakteryzować konstrukcje strefy przyodwiertowej, 

 

omówić sposoby eksploatacji ropy naftowej, 

 

wymienić  elementy  uzbrojenia  napowierzchniowego  odwiertu  eksploatującego  ropę 
naftową w zależności od sposobu jej eksploatacji, 

 

wymienić  elementy  uzbrojenia  wgłębnego  odwiertu  eksploatującego  ropę  naftową 
w zależności od sposobu jej eksploatacji, 

 

obliczyć objętości przestrzeni występujących w odwiercie eksploatacyjnym, 

 

przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony 
środowiska na kopalniach ropy naftowej, 

 

korzystać ze źródeł informacji dostępnych w różnej postaci, 

 

stosować jednostki układu SI, 

 

przeliczać jednostki, 

 

współpracować w grupie, 

 

korzystać z komputera. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń/słuchacz powinien umieć: 

 

zastosować przepisy techniczne dotyczące pompowania ropy naftowej, 

 

scharakteryzować urządzenia napowierzchniowe do pompowania ropy naftowej, 

 

obsłużyć indywidualny żuraw pompowy, 

 

uruchomić kierat pompowy i podłączyć obsługiwane odwierty do koła kieratowego, 

 

dokonać wymiany uszkodzonych elementów pompy, 

 

wykonać regulację pracy żurawia pompowego i pompy wgłębnej, 

 

przeprowadzić 

operację 

zapuszczania 

wyciągania 

żerdzi 

pompowych, 

rur wydobywczych i pompy wgłębnej, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej 
i ochrony środowiska dotyczące obsługi odwiertów pompowanych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca 

 

 

......................................................................... 

Modułowy program nauczania: 

Górnik eksploatacji otworowej 811[01] 

Moduł: 

 

 

 

Obsługa odwiertów eksploatacyjnych 811[01].Z4 

Jednostka modułowa: 

Obsługiwanie odwiertów pompowanych ropy naftowej 
811[01].Z4.02 

Temat:  Rodzaje i budowa pomp wgłębnych. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności czytania schematów urządzeń oraz posługiwania się 

nimi w celu identyfikacji pomp wgłębnych. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wymienić wszystkie rodzaje pomp wgłębnych, 

 

opisać szczegółową budowę każdego rodzaju pomp wgłębnych, 

 

rozpoznawać rodzaje pomp na podstawie schematów. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupy 4–osobowe. 

 
Czas:  4 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne:
, 

 

zdjęcia i schematy poszczególnych urządzeń, 

 

dokumentacja poszczególnych urządzeń, 

 

prezentacja komputerowa schematów i zdjęć pomp wgłębnych. 

 
Przebieg zajęć: 

1.  Wprowadzenie. 
2.  Określenie celów zajęć. 
3.  Nauczyciel: 

  przypomina na czym polega metoda pompowania ropy naftowej, 

  wymienia rodzaje pomp wgłębnych i opisuje szczegółowo budowę każdej, 

  charakteryzuje działanie każdej pompy wgłębnej, 

  podczas opisywania budowy urządzeń wyświetla zdjęcia i schematy. 

4.  Ćwiczenia – praca uczniów w grupach: 

  każda grupa otrzymuje fotografię innego urządzenia, 

  uczniowie opisują otrzymany rodzaj oraz budowę pompy wgłębnej. 

5.  Przedstawienie wyników pracy w grupach: 

  każdy zespół prezentuje budowę i rodzaj otrzymanej pompy wgłębnej, 

  uczniowie dyskutują i zadają pytania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

Zakończenie zajęć 

 

pytania sprawdzające, 

 

ocena uczniów. 

 

Praca domowa 
Opisać budowę wybranej pompy wgłębnej. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

 

 

............................................................................ 

Modułowy program nauczania: 

Górnik eksploatacji otworowej 811[01] 

Moduł: 

 

 

 

Obsługa odwiertów eksploatacyjnych 811[01].Z4 

Jednostka modułowa: 

Obsługiwanie  odwiertów  pompowanych  ropy  naftowej 
811[01].Z4.02 

Temat:    Systemy napędowe pomp wgłębnych. 

Cel  ogólny:  Charakteryzowanie  mechanizmu  działania  napędu  indywidualnego  (IŻP)  oraz 

grupowego (kierat pompowy) w procesie pompowania ropy naftowej. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

opisać zasadę działania indywidualnego napędu pompy, 

 

scharakteryzować napęd grupowy pomp wgłębnych, 

 

określić sposoby doboru napędu pomp tłokowych, 

 

określić możliwości doboru napędów do warunków wydobycia istniejących na kopalni. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupy 4–osobowe. 

 
Czas:  2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zdjęcia i schematy poszczególnych urządzeń, 

 

instrukcje poszczególnych urządzeń, 

 

film o pracy urządzeń do pompowania ropy naftowej. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie. 
2.  Określenie celów zajęć. 
3.  Nauczyciel: 

  przypomina rodzaje napędów pomp wgłębnych, 

  opisuje szczegółowo zasadę działania żurawia pompowego i kieratu, 

  omawia warunki i zasady doboru napędów pomp wgłębnych, 

  prezentuje film ukazujący ruch poszczególnych urządzeń oraz zestawów pompowych. 

 
Zakończenie zajęć 

 

pytania sprawdzające, 

 

ocena uczniów. 

 
Praca domowa 
Uczeń  ma  określić,  która  z  pomp  jest  według  niego  najlepszym  rozwiązaniem  technicznym 
przy wydobyciu ropy naftowej metoda pompowania i uzasadnić opisowo dlaczego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

5. ĆWICZENIA 

 
5.1.  Charakterystyka  kopalni  wydobywającej  ropę  naftową 

przez pompowanie 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Naszkicuj  złoże  ropy  naftowej  z  odwiertem  wydobywczym.  Zaznacz  poziom  ropy 

w odwiercie i głębokość zapuszczenia pompy. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonania ćwiczenia.  Uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  Poradnika 
dla ucznia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przypomnieć w jakich przypadkach stosowane jest wydobycie ropy przez pompowanie, 
2)  naszkicować  złoże  ropy  zaznaczając  poziom  ropy  i  wód  złożowych  w  warstwach 

złożowych, 

3)  naszkicować odwiert wydobywczy i poziom ropy w odwiercie, 
4)  zaznaczyć głębokość zapuszczenia pompy i uzasadnić wybór, 
5)  zapisać wnioski w zeszycie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

papier, długopis. 

 
Ćwiczenie 2 

Oblicz  wykładnik  gazowy  i  ciśnienie  hydrostatyczne  słupa  ropy  na  głębokości  1000  m 

mając dane: 

 

wydobycie ropy 15000 kg/na 24 h, 

 

wydobycie gazu 3000 m

3

/ na 24 h, 

 

poziom ropy w odwiercie na głębokości 200 m, 

 

gęstość ropy 0,82 g/cm

(przy obliczeniach pominąć gęstość gazu). 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przypomnieć uczniom 

o konieczności dokonania przeliczeń jednostek używanych do obliczeń na jednostki SI. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać uważnie treść ćwiczenia, 
2)  zapisać wzór na obliczenie wykładnika gazowego i ciśnienia hydrostatycznego, 
3)  sprawdzić czy posiadasz wszystkie dane, 
4)  sprawdzić jednostki otrzymanych danych, 
5)  przeliczyć otrzymane dane dostosowując je do wzoru, 
6)  podstawić dane do wzoru i dokonać obliczeń, 
7)  sprawdzić jednostki w jakich wyraża się wykładnik gazowy i ciśnienie hydrostatyczne. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kalkulator, 

 

papier, długopis, 

 

Poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

5.2.  Uzbrojenie  odwiertów  i  urządzenia  napowierzchniowe 

do pompowania ropy naftowej oraz ich obsługa 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Narysuj  schemat  urządzeń  napowierzchniowych  do  eksploatacji  ropy  naftowej  metodą 

pompowania. Urządzenia obsługują 6 odwiertów o następujących danych: 
Głębokości odwiertów wynoszą: 

 

odwierty 1, 2, 3, 4 – 800 m, 

 

odwierty 5, 6 – 1000 m. 

Odległości pomiędzy odwiertami: 

 

odwierty 1, 2, 3, 4 znajdują się w jednej grupie tworzącej kwadrat o boku 200 m, 

 

odwierty 5, 6 znajdują się w drugiej grupie, są oddalone od siebie o 300 m i znajdują się 
w odległości 500 m od pozostałych odwiertów. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  przypomnieć rodzaje 

napędów  do  pompowania  odwiertów.  Zwrócić  szczególną  uwagę  na  urządzenia 
napowierzchniowe  przy  napędzie  grupowym  oraz  na  sytuacje  w  jakich  napęd  ten  powinien 
być stosowany. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać  odpowiedni  fragment  Poradnika  dla  ucznia  dotyczący  napędów 

do pompowania odwiertów, 

2)  przeanalizować treść ćwiczenia, 
3)  ustalić,  który  rodzaj  napędu  powinien  być  zastosowany  w  tym  przypadku  (będzie 

najkorzystniejszy), 

4)  narysować odpowiedni układ odwiertów zgodnie z wytycznymi, 
5)  nanieść  na  narysowany  schemat  odwiertów odpowiednie  urządzenia  napowierzchniowe 

i nazwać je, 

6)  zaprezentować wyniki swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier, 

 

przybory do rysowania. 

 
Ćwiczenie 2 

Opisz w odpowiedniej kolejności  wszystkie czynności, które powinny być wykonywane 

w trakcie uruchomienia, pracy i wyłączenia indywidualnego żurawia pompowego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

materiału  potrzebny  do  wykonania ćwiczenia  i zwrócić  szczególną  uwagę  na  przepisy  BHP 
i ppoż. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  opisać czynności, które należy wykonać przed uruchomieniem IŻP, 
2)  opisać jakie czynności wykonuje się w trakcie włączania IŻP, 
3)  opisać  czynności  (także  kontrolne),  które  należy  wykonać  w  trakcie  normalnej  pracy 

indywidualnego żurawia pompowego, 

4)  opisać jakie czynności wykonuje się w trakcie wyłączenia żurawia, 
5)  sprawdzić  w  Poradniku  dla  ucznia  czy  zostały  wymienione  wszystkie  konieczne 

czynności w poszczególnych etapach pracy IŻP, 

6)  przedstawić wykonane zadanie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

papier, długopis, 

– 

Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 

Na przedstawionym schemacie IŻP zidentyfikuj poszczególne urządzenia. 

 

Rysunek do ćwiczenia 3 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

Wskazówki do realizacji 
Nauczyciel powinien rozdać każdemu z uczniów schemat IŻP. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  opisać każdy z elementów oznaczonych numerem na rysunku, 
2)  sprawdzić  poprawność  wykonania  ćwiczenia  w  Poradniku  dla  ucznia,  uzupełnić 

brakujące treści, 

3)  zaprezentować wykonane zadanie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

papier, długopis, 

– 

Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 4 

Oblicz ciężar słupa ropy w odwiercie pompowanym oraz całkowite obciążenie na zaczep 

pompy wyrażone w kilogramach, mając dane: 

 

głębokość zapięcia pompy 1000 metrów od wierzchu, 

 

gęstość ropy 0,8 g/cm

3

 

rury wydobywcze 2

 

7

/

 

8

",

 

 

średnica żerdzi pompowych 18 mm, 

 

gęstość stali 7,8 g/cm

3

Przy obliczeniach należy pominąć ciężar pompy. 
 

Tabela do ćwiczenia 4 

Rozmiar nominalny [cal] 

3

/

8

 2 

7

/

 

8

1

/

2

Średnica zewnętrzna rury [mm] 

60,30 

73,0 

88,9 

Jednostkowa masa rury [kg/m] 

6,85 

9,53 

13,7 

Grubość ścianki rury [mm] 

4,83 

5,51 

6,45 

Średnica wewnętrzna rury [mm] 

50,7 

62,0 

76,0 

Średnica zewnętrzna szablonu [mm] 

48,29 

59,61 

72,82 

Średnica zewnętrzna złączki [mm] 

73,0 

88,9 

108,0 

Pojemność rury [l/m]  

2,02 

3,02 

4,54 

Wyporność rury [l/m] 

0,86 

1,21 

1,74 

Odmiana wytrzymałościowa 
(gatunek stali) 

J - 55 

L - 80       
N - 80 

J - 55 

L – 80 
N - 80 

J - 55 

L - 80 
N - 80 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przypomnieć uczniom 

o konieczności sprawdzenia i przeliczeń otrzymanych jednostek. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać uważnie treść ćwiczenia, 
2)  odczytać z tabeli średnicę wewnętrzną rur wydobywczych 2

 

7

/

 

8

",

 

3)  sprawdzić poprawność jednostek w otrzymanych danych, 
4)  obliczyć pole przekroju rury wydobywczej z żerdzią pompową, 
5)  obliczyć objętość słupa ropy korzystając ze wzoru na objętość walca, jako pole podstawy 

należy przyjąć pole przekroju rury, 

6)  obliczyć ciężar słupa płynu uwzględniając gęstość ropy, 
7)  obliczyć ciężar żerdzi pompowych, 
8)  dokonać  obliczenia  obciążenia  na  zaczep  pompy  sumując  ciężar  żerdzi  pompowych 

i ciężar słupa ropy, 

9)  sprawdzić poprawność obliczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tabela, 

 

papier, długopis, 

 

kalkulator. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

5.3.  Rodzaje, budowa oraz charakterystyka pracy pomp wgłębnych 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zidentyfikuj  elementy  pompy  przedstawionej  na  załączonym  rysunku.  Omów  zadania 

każdego z tych elementów i nazwij przedstawioną pompę. Wyjaśnij jaki rodzaj uszczelnienia 
w niej zastosowano. 
 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

Wskazówki do realizacji 
Nauczyciel powinien rozdać każdemu z uczniów rysunek pompy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować załączony rysunek, 
2)  przeczytać odpowiedni fragment Poradnika dla ucznia dotyczący charakterystyki pomp, 
3)  opisać każdy z elementów oznaczonych numerem na rysunku, 
4)  omówić zadania każdego z elementów oraz wyjaśnić typ uszczelnienia, 
5)  sprawdzić poprawność wykonania ćwiczenia i zaprezentować wyniki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

papier, długopis, 

– 

schemat pompy, 

– 

Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Opisz zasadę działania pompy wgłębnej rurowej na przykładzie załączonego schematu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  rozdać  każdemu 

z uczniów  rysunek  pompy.  Powinien  również  zwrócić  uwagę  na  działanie  i rolę  zaworów 
oraz sposób przepływu płynu przez pompę. 

 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 2 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy, 
2)  na rysunku pompy zaznaczyć podstawowe elementy, 
3)  ułożyć i zapisać plan pełnego cyklu pracy pompy z rozbiciem na poszczególne fazy, 
4)  upewnić  się,  że  w  planie  pracy  pompy  zachowana  jest  odpowiednia  kolejność 

następujących po sobie czynności, 

5)  zaznaczyć  na  rysunku  kierunki  ruchu  tłoka  pompy  i  płynów  w poszczególnych  fazach 

pracy, 

6)  opisać  działanie  pompy  wgłębnej  i  zachodzące  procesy  wykorzystując  wcześniej 

przygotowany plan i uzupełniony rysunek, 

7)  przedstawić i omówić z grupą opis pracy pompy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

rysunek pompy, 

 

papier. 

 
Ćwiczenie 3 

Oblicz wydajność pompy mając dane: 

 

średnica tłoka – 32 mm, 

 

skok żerdzi (laski pompowej) – 200 cm, 

 

liczba skoków na 1 minutę – 20, 

 

gęstość ropy naftowej – 800 kg/m

3

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przypomnieć uczniom 

o konieczności sprawdzenia i przeliczenia otrzymanych jednostek. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać uważnie treść ćwiczenia, 
2)  zapisać wzór na wydajność pompy, 
3)  sprawdzić czy posiada wszystkie dane, 
4)  sprawdzić jednostki otrzymanych danych z jednostkami ze wzoru, 
5)  przeliczyć otrzymane dane dostosowując je do wzoru, 
6)  podstawić dane do wzoru i dokonać obliczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier, 

 

kalkulator, 

 

Poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

5.4.  Zapuszczanie i wyciąganie zestawów pompowych 

 
5.4.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Sporządź  listę  czynności,  które  należy  wykonać  w  trakcie  zapuszczania  zestawu 

pompowego.  Wyjaśnij  jakie  zdarzenia  decydują  o  kwalifikacji  zestawu  do  zapuszczania  do 
odwiertu. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  prace  związane 

zapuszczaniem  zestawów  pompowych  ze  zwróceniem  szczególnej  uwagi  na  konieczność 
„dotłaczania” cieczy, w celu wyrównania ciśnień. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  treścią  rozdziału  Poradnika  dla  ucznia,  gdzie  wyjaśniono  w  jakich 

przypadkach zestaw pompowy kwalifikuje się do zapuszczenia, 

2)  wypisać  czynności,  które  muszą  być  wykonane,  aby  przygotować  odwiert 

do zapuszczania zestawu pompowego, 

3)  zwrócić  szczególną  uwagę  na  czynności,  które  wykonuje  się  w  celu  zabezpieczenia 

odwiertu i sprawdzić czy są one zawarte w zapisanych wcześniej punktach, 

4)  opisać przyczyny, które decydują o zapuszczeniu zestawu pompowego do odwiertu, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier, długopis, 

 

Poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

5.5.  Przepisy  techniczne  i  instrukcje  obowiązujące  przy 

wydobyciu ropy naftowej metodą pompowania 

 
5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Narysuj  i  oznacz  strefy  zagrożenia  wybuchem  w  obrębie  odwiertu  pompowanego 

z bodnią zagłębioną. Odległość między głowicą pompową, a krawędzią bodni wynosi 1,5 m. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonania ćwiczenia.  Przypomnieć  uczniom  o  trójwymiarowej  przestrzeni  określania  stref 
zagrożenia wybuchem. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  treścią  Poradnika,  gdzie  przedstawiono  sposób  wyznaczania  stref 

zagrożenia przy odwiercie pompowanym, 

2)  narysować odwiert pompowany z bodnią w rzucie poziomym i przekroju, 
3)  nanieść na rysunki odpowiednie kształty stref zagrożenia wybuchem, 
4)  opisać nazwy występujących stref i oznaczyć ich podstawowe długości, 
5)  zaprezentować wykonane zadanie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kartka, ołówek, 

 

cyrkiel, linijka, 

 

Poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Obsługiwanie  odwiertów 
pompowanych ropy naftowej” 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 18, są poziomu podstawowego, 

 

zadania 12, 19, 20 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 2 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. c, 2. b, 3. b, 4. a, 5. a, 6. d, 7. d, 8. b, 9. d, 10. c, 11. c, 
12. a, 13. b, 14. d, 15. a, 16. b, 17. c, 18. c, 19. d, 20. a. 
 
Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań

 

Poprawna 

odpowiedź 

Wymienić warunek stosowania pompowania ropy 
naftowej 

Zdefiniować pojęcie wykładnika gazowego 

Obliczyć wartość wykładnika gazowego 

Scharakteryzować urządzenia napowierzchniowe 
do pompowania ropy naftowej 

Zdefiniować przeznaczenie żerdzi pompowych 

Rozróżnić urządzenia napowierzchniowe do 
pompowania ropy naftowej 

Scharakteryzować strefy zagrożenia wybuchem 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

Rozróżnić zadania urządzeń do wyciągania 
i zapuszczania zestawów pompowych 

Scharakteryzować rodzaje pomp wgłębnych 

10 

Scharakteryzować budowę i pracę pomp 
wgłębnych 

11  Wyjaśnić podstawowe elementy pompy wgłębnej 

12  Zinterpretować wykres dynamografu 

PP 

13 

Scharakteryzować parametry pracy pompy 
wgłębnej 

14  Wyjaśnić zastosowanie głowicy pompowej 

15 

Rozpoznać rodzaj urządzenia do pompowania 
ropy naftowej 

16 

Scharakteryzować budowę i pracę 
indywidualnego żurawia pompowego 

17 

Określić elementy IŻP służące do jego 
wyważania 

18  Rozróżnić sposób napędu IŻP 

19 

Określić zagrożenia dla człowieka 
i środowiska naturalnego podczas pompowania 
ropy naftowej 

PP 

20 

Określić przepisy techniczne określające zasady 
wydobywania ropy metoda pompowania 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę zestawów testowych. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na rozwiązanie testu. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego wyniku. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 
 
 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Eksploatację metodą pompowania stosujemy gdy 

a)  ciśnienie złożowe jest wyższe od ciśnienia hydrostatycznego ropy w odwiercie. 
b)  ciśnienie złożowe jest równe zero. 
c)  ciśnienie złożowe jest niższe od ciśnienia hydrostatycznego ropy w odwiercie . 
d)  odwiert wypełniony jest gazem. 

 
2.  Wykładnik gazowy jest to 

a)  ciśnienie hydrostatyczne. 
b)  stosunek objętości gazu do objętości ropy(w przeliczeniu na ciężar ropy). 
c)  stosunek objętości ropy (w przeliczeniu na ciężar ) do objętości gazu. 
d)  wydobycie ropy w jednostce czasu. 

 

3.  Dla Vg= 1500 m

3

/dobę i Qr =15 t/dobę wykładnik gazowy 

Qr

Vg

WG

=

wynosi 

a)  10 m

3

/t. 

b)  100 m

3

/t 

c)  150 m

3

/t. 

d)  15 m

3

/t. 

 
4.  Kiwon pompowy to 

a)  urządzenie  przenoszące  ruch  posuwisto  zwrotny  z  kieratu  na  ruch  pionowy 

przewodu pompowego. 

b)  urządzenie do wyciągania pompy wgłębnej. 
c)  urządzenie do napędu transmisji pompowej. 
d)  urządzenie do przepompowywania ropy na powierzchni. 

 
5.  Żerdzie pompowe służą do  

a)  przenoszenia ruchu z urządzenia napowierzchniowego na pompę wgłębną. 
b)  mocowania rur pompowych. 
c)  przenoszenia ruchu z kieratu na kiwon. 
d)  odprowadzenia ropy z pompy wgłębnej na powierzchnię. 

 
6.  Do urządzeń napowierzchniowych nie zalicza się 

a)  koło filialne. 
b)  podpora transmisyjna. 
c)  głowica pompowa. 
d)  żerdzie pompowe. 

 
7.  Strefa zagrożenia wybuchem to 

a)  ogrodzony teren wokół odwiertu. 
b)  przestrzeń wokół urządzeń elektrycznych. 
c)  przestrzeń w której występuje mieszanina wybuchowa. 
d)  przestrzeń w której występuje mieszanina wybuchowa lub w której przewiduje się 

jej występowanie. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

8.  Częstym powodem uszkodzenia i konieczności wymiany zestawu pompowego jest 

a)  wysoki poziom ropy w odwiercie. 
b)  nagromadzenie się osadów parafinowo-solnych. 
c)  wysoki wykładnik gazowy. 
d)  rozszczelnienie głowicy pompowej. 

 
9.  Najczęściej stosowaną pompą wgłębną jest 

a)  pompa odwrócona. 
b)  pompa z uszczelnieniem płynowym. 
c)  pompa z uszczelnieniem manszetowym. 
d)  pompa typu PWR-1. 

 
10.  Podstawowe elementy pompy wgłębnej to 

a)  tłok, cylinder, zawór stopowy, zawór zwrotny. 
b)  tłok, cylinder, wtryskiwacz, zawór stopowy. 
c)  tłok, cylinder, zawór stopowy, zawór tłoczący. 
d)  tłok, kapelusz, kapliczka, zawór stopowy.  

 
11.  Podczas pracy pompy wgłębnej przy ruchu tłoka w górę 

a)  zawór stopowy (ssący) i zawór tłoczący są zamknięte. 
b)  zawór stopowy (ssący) jest zamknięty a zawór tłoczący jest otwarty. 
c)  zawór stopowy (ssący) jest otwarty a zawór tłoczący  jest zamknięty. 
d)  zawór stopowy (ssący) i zawór tłoczący są otwarte. 

 
12.  Poniższy wykres z dynamografu przedstawia sytuacje w odwiercie, gdy 

 
 
 
 
 
 

a)  doszło do zerwania żerdzi pompowych. 
b)  doszło do rozszczelnienia zaworu ssącego. 
c)  doszło do zagazowania pompy. 
d)  tłok wychodzi za wysoko z cylindra. 

 
13.  Urządzeniem do określania charakterystyki pracy pompy jest 

a)  echometr. 
b)  dynamograf. 
c)  ciężarowskaz. 
d)  manometr. 

 
14.  Głowica pompowa służy do 

a)  zawieszania pompy wgłębnej. 
b)  zapuszczania i wyciągania zestawu pompowego. 
c)  wtłoczenia gazu do odwiertu i uszczelnienia laski pompowej. 
d)  odprowadzenia ropy z odwiertu i uszczelnienia laski pompowej. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

15.  Fotografia poniżej przedstawia 
 

 

 

a)  żuraw pompowy z napowierzchniowym napędem hydraulicznym. 
b)  urządzenie do wyciągania zestawów pompowych typu A-50. 
c)  urządzenie do usuwania parafiny w otworze. 
d)  urządzenie do wykonywania pomiarów wgłębnych. 

 
16.  W celu zakończenia pracy indywidualnego żurawia pompowego należy 

a)  wyłączyć silnik żurawia. 
b)  wyłączyć silnik i zamknąć zasuwę na głowicy pompowej. 
c)  zamknąć zasuwę na głowicy pompowej. 
d)  odpuścić ciśnienie z rurek syfonowych. 

 
17.  Do wyważania indywidualnego żurawia pompowego służą 

a)  korby. 
b)  belka pociągacza.  
c)  regulowane przeciwwagi. 
d)  koński łeb. 

 
18.  Indywidualny żuraw pompowy napędzany jest przez 

a)  kierat pompowy. 
b)  transmisję pompową. 
c)  przynależny do niego silnik elektryczny lub gazowy. 
d)  wbudowaną maszynę parową. 

 
19.  Wymiana zestawu pompowego stwarza zagrożenie 

a)  wydzielania gazu do atmosfery. 
b)  powstawania mieszaniny wybuchowej. 
c)  wycieku do gleby substancji ropopochodnych. 
d)  wycieku do gleby ropy i solanki. 

 
20.  Zabrania się pompowania odwiertu przy  

a)  zapuszczonej pompie poniżej stropu złoża. 
b)  występowaniu w ropie H

2

S (siarkowodoru). 

c)  głębokości powyżej 1000 metrów. 
d)  występowaniu w ropie wody. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................................................................ 
 

Obsługiwanie odwiertów pompowanych ropy naftowej 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

Test 2

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Obsługiwanie  odwiertów 
pompowanych ropy naftowej” 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9,10,11, 13, 15, 17, 18, 19 są poziomu podstawowego, 

 

zadania 12, 14, 16, 20 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 2 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. c, 2. a, 3. b, 4. d, 5. d, 6. a, 7. a, 8. b, 9. c, 10. d, 11. c, 
12. c, 13. a, 14. d, 15. b, 16. a, 17. c, 18. d, 19. d, 20. a.

 

 
Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań

 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić cel stosowania pompowania 
jako metodę wydobycia ropy naftowej 

Określić wpływ pompowania ropy naftowej na 
zmianę współczynnika sczerpania 

Scharakteryzować urządzenia napowierzchniowe 
do pompowania ropy naftowej 

Określić zastosowanie podpór transmisyjnych 

Scharakteryzować urządzenia wgłębne 
w odwiercie 

Wymienić najczęściej stosowany wymiar rur 
pompowych 

Scharakteryzować strefy zagrożenia wybuchem 

Scharakteryzować rodzaje pomp wgłębnych 

Scharakteryzować warunki pracy pompy 
wgłębnej elektrycznej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

10 

Scharakteryzować budowę i pracę pomp 
wgłębnych 

11 

Scharakteryzować zasady działania pomp 
wgłębnych 

12 

Wymienić przepisy techniczne określające zasady 
wydobywania ropy metodą pompowania 

PP 

13 

Scharakteryzować parametry pracy pompy 
wgłębnej 

14 

Określić przepisy techniczne określające zasady 
wydobywania ropy metodą pompowania 

PP 

15 

Scharakteryzować procesy zapuszczania  
zestawów pompowych 

16  Zinterpretować wykres dynamografu 

PP 

17 

Scharakteryzować budowę i pracę 
indywidualnego żurawia pompowego 

18 

Wymienić przepisy BHP dotyczące pracy 
indywidualnego żurawia pompowego 

19  Objaśnić sposób przenoszenia napędu IŻP 

20 

Określić zagrożenia dla człowieka 
i środowiska naturalnego podczas pompowania 
ropy naftowej 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę zestawów testowych. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na rozwiązanie testu. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego wyniku. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 
 
 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Eksploatację odwiertu metodą pompowania stosujemy, gdy 

a)  spada ciśnienie złożowe i nie zanika samoczynna eksploatacja ropy. 
b)  wzrasta ciśnienie złożowe i zanika samoczynna eksploatacja ropy. 
c)  spada ciśnienie złożowe i zanika samoczynna eksploatacja ropy. 
d)  rośnie ciśnienie na głowicy odwiertu. 

 
2.  Współczynnik sczerpania złoża w trakcie jego eksploatacji metodą pompowania 

a)  zwiększa się. 
b)  zmniejsza się. 
c)  nie zmienia się. 
d)  jest równy 0. 

 
3.  Kierat pompowy to urządzenie do 

a)  mocowania głowicy pompowej. 
b)  napędu transmisji systemu pompowego. 
c)  napędu pompy elektrycznej. 
d)  zapuszczania żerdzi pompowych. 

 
4.  W celu zmniejszenia sił tarcia na liny transmisyjne stosuje się 

a)  polewanie liny wodą. 
b)  obciążniki lin transmisyjnych. 
c)  zapory transmisyjne. 
d)  podpory transmisyjne. 

 
5.  Rury pompowe przy wydobywaniu ropy naftowej metodą pompowania służą do 

a)  wyciągania zestawu pompowego. 
b)  transportu ropy do separatora. 
c)  zatłaczania gazu i ropy do odwiertu. 
d)  wydobywania ropy z odwiertu na powierzchnię. 

 
6.  Najczęściej stosowane rury pompowe to 

a) 

7

/

 

8

”.

 

b) 

 4” .

 

c) 

1

/

2

".

 

d) 

1

1

/

2

 ”.

 

 
7.  Strefy zagrożenia wybuchem są nazwane i oznaczone jako 

a)  Strefa 0, Strefa 1, Strefa 2. 
b)  Strefa 1, Strefa 2, Strefa 3. 
c)  Strefa I, Strefa II, Strefa III. 
d)  Strefa Z0, Strefa Z1, Strefa Z2. 

 
8.  Tłoki  z  uszczelnieniem  manszetowym  w  pompach  wgłębnych  zostały  zastąpione 

przez tłoki stalowe ze względu na 
a)  ciężar. 
b)  wytrzymałość. 
c)  rozmiary. 
d)  koszt zakupu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

9.  Silnik elektrycznej pompy wgłębnej znajduje się 

a)  nad pompą w odwiercie. 
b)  pod głowicą pompową. 
c)  pod pompą w odwiercie. 
d)  na powierzchni. 

 
10.  Degazator służy do 

a)  pomiaru stężenia gazu w ropie. 
b)  rozpuszczania gazu w ropie. 
c)  odgazowania wody złożowej. 
d)  odgazowania pompowanego słupa ropy. 

 
11.  Podczas pracy pompy ropa z cylindra do rur pompowych przepływa przez 

a)  przestrzeń międzyrurową rur pompowych. 
b)  przestrzeń między tłokiem a cylindrem. 
c)  wydrążony tłok pompy. 
d)  zawór ssący. 

 
12.  Zgodę  na  pompowanie  odwiertów  przy  ciśnieniu  niższym  od  atmosferycznego  musi 

wydać 
a)  kierownik Ruchu Zakładu Górniczego. 
b)  kierownik Kopalni. 
c)  Okręgowy Urząd Górniczy. 
d)  wojewoda. 

 
13.  Na wydajność pompy nie ma wpływu 

a)  średnica rur okładzinowych. 
b)  głębokość zapuszczenia pompy wgłębnej. 
c)  długość skoku laski pompowej. 
d)  liczba skoków laski pompowej. 

 
14.  Opis  obszaru  i  terenu  górniczego  oraz  charakterystykę  obiektów  budowlanych  zakładu 

górniczego określa 
a)  zarządzenie Kierownika Ruchu. 
b)  część podstawowa Planu Ruchu Zakładu Górniczego. 
c)  instrukcja obsługi systemu pompowego. 
d)  część szczegółowa Planu Ruchu Zakładu Górniczego. 

 
15.  W czasie zapuszczania zestawu pompowego należy w odwiercie 

a)  wyrównać ciśnienia. 
b)  zwiększyć ciśnienie hydrostatyczne zatłaczając ciecz do odwiertu. 
c)  zmniejszyć ciśnienie hydrostatyczne. 
d)  zatłaczać cement. 

 
16.  Poniższy wykres z dynamografu przedstawia sytuacje w odwiercie, gdy 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

a)  tłok zacina się w górze. 
b)  zostały zerwane żerdzie pompowe. 
c)  nieszczelny jest zawór ssący. 
d)  nieszczelny jest zawór tłoczący. 

 
17.  Temperatura laski pompowej powinna wynosić 

a)  powyżej 60 

o

C. 

b)  100 

o

C. 

c)  poniżej 60 

o

C. 

d)  nie ma znaczenia. 

 
18.  Podczas pracy IŻP osłoną nie jest zabezpieczany 

a)  hamulec. 
b)  napęd pasów klinowych. 
c)  silnik. 
d)  belka pociągacza. 

 
19.  Napęd z silnika na skrzynię przekładniową IŻP przenoszony jest za pomocą 

a)  łańcuchów. 
b)  lin transmisyjnych. 
c)  wału Cardana. 
d)  pasków klinowych. 

 
20.  W przypadku małego wycieku ropy na utwardzoną powierzchnię należy 

a)  posypać ropę sorbentem i zebrać do pojemnika. 
b)  pozostawić ropę do wyschnięcia. 
c)  zmyć ropę obfitą ilością wody. 
d)  zasypać ropę piaskiem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

KARTA ODPOWIEDZI

 

 
Imię i nazwisko ............................................................................................................................ 
 

Obsługiwanie odwiertów pompowanych ropy naftowej 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36

7. LITERATURA 

 

1.  Instrukcja dla obsługujących kieraty i urządzenia pompowe. SZGNiG Sanok 1990 
2.  Instrukcja obsługi indywidualnego żurawia  pompowego  typu IŻP – 9 – 2000. ZZGNiG, 

Zielona Góra 1998 

3.  Onyszkiewicz  Z.:  Kopalnictwo  naftowe  część  II  Eksploatacja  Złóż.  Państwowe 

Wydawnictwa Szkolnictwa Zawodowego. Warszawa 1958 

4.  Rozporządzenie  Ministra  Gospodarki  z  dnia  28.06.2002  r.  w  sprawie  bezpieczeństwa  

higieny  pracy,  prowadzenia  ruchu  oraz  specjalistycznego  zabezpieczenia 

przeciwpożarowego  w  zakładach  górniczych  wydobywających  kopaliny  otworami 
wiertniczymi (Dz. U. nr 109, poz. 840 z 2002 r.) 

5.  Rozporządzenie  Ministra  Spraw  Wewnętrznych  i  Administracji  z  dnia  14.06.2002  r.  

w  sprawie  planów  ruchu  zakładu  górniczego  (Dz.  U.  nr  94,  poz.  961  z  2003  r.  
z późniejszymi zmianami) 

6.  Ustawa  z dnia 04.02 12994 r. Prawo Geologiczne i Górnicze (t.j. Dz U. z 2005. nr 228, 

poz. 1947 z późniejszymi zmianami) 

7.  Wilk  Z.:  Eksploatacja  złóż  płynnych  surowców  mineralnych.  Wydawnictwo  „Śląsk”, 

Katowice 1969 

8.  www.niuw.glinik.pl 
9.  Zarządzenie  nr  7  z  dnia  24  marca  2003  r.  Dyrektora  Oddziału  Górnictwo  Naftowe  

PGNiG  SA  w  Warszawie  w  sprawie:  zasad  kwalifikacji  i  ustalenia  stref  zagrożenia 
wybuchem miejsc i pomieszczeń w zakładach górnictwa naftowego